Ochránce silných

12. února, 00:00 - Klára Donathová
12. února, 00:00

Snažil se vymýtit černý trh se slonovinou a rohovinou, protože proti pytlákům nezmůžou nic ani ta nejsilnejší zvířata sveta

Jeho životní příběh není nepodobný tomu Diany Fosseyové. Ona žila s gorilami v mlze a za lásku k nim zaplatila životem. On celý život bojoval proti pytlákům, kteří zabíjeli nosorožce a slony kvůli rohům a klům, které pak prodávali na černém trhu.

4. února 2018 byl Esmond Bradley Martin (narodil se 14. dubna 1941 vNew Yorku) nalezen mrtev ve svém domě na předměstí Nairobi v Keni. Také on zemřel násilnou smrtí a bude předmětem policejního vyšetřování, zda šlo o zpackané loupežné přepadení, nebo pomstu těch, kterým jeho aktivity kazily kšefty. Zatím vše nasvědčuje tomu, že jeho smrt neměla souvislost sjeho celoživotní misí. To ale nic nemění na tom, že za posledních šest měsíců je druhým vyšetřovatelem nelegálního obchodu se slonovinou, který zemřel rukou vraha.

Kly v obýváku

Pracoval inkognito, jeho revírem nebyla dálnice, ale Afrika a jihovýchodní Asie. V Africe pytláci zabíjeli zvířata, aby jim uřezali kly a rohy a ty pak prodali na asijském trhu. Fámu, že působí jako mocné afrodiziakum a zázračný lék proti téměř všem nemocem světa, se sice postupem času podařilo vyvrátit, ale pochlubit se sloním klem v obýváku stále patří v některých asijských zemích mezi oblíbenou disciplínu.

Už v roce 1993 se Martinovi podařilo přesvědčit Čínu, aby prodej nosorožčích rohů na svém území zakázala. Totéž se mu později podařilo se slonovinou. Byl to velký úspěch. Než se trh přesunul do sousedních zemí.

Pro svou práci neváhal riskovat. Snažil se v převlecích vmísit mezi pašeráky v Africe i prodavače na asijském černém trhu. Na základě získaných poznatků vyčísloval reálnou tržní hodnotu rohů a klů tak, aby přesvědčil světové organizace, že se nejedná o marginální problém, ale černý trh, který předčí jen trh s drogami. Africká populace nosorožců byla kvůli pytlákům téměř vybita, kvůli klům ročně umírá v Africe až třicet tisíc slonů a s tím se Martin nehodlal smířit. I za cenu nasazení vlastního života.

Princův oblíbenec

Jeho velkým fanouškem byl i britský princ William, kterého údajně osobně informoval o výsledcích své práce.

Organizace spojených národů jmenovala Martina svým zvláštním vyslancem pro boj s nelegálním obchodem s rohovinou a slonovinou a po celém světě byl uznávanou autoritou. Zapomenuty nezůstanou nejen výsledky jeho práce, ale i jeho výstřední kravaty a barevné kapesníčky, kterými oživoval už tak veselé obleky, když přednášel na univerzitách či na půdě mezinárodních organizací. Dokázal si získat respekt i peníze pro svou činnost. Respekt k životům slonů a nosorožců, za které denně bojoval, je snad už jen otázkou krátkého času. •

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Auta
Škoda Kamiq se ukazuje na dalších fotkách těsně před…
Robotické vysavače Electrolux a Samsung: úklid přes smartphone (vyzkoušeno)
Jaguary XE a XF dostaly novou výbavu 300 Sport a filtr pevných částic pro benzinové motory
Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Kvíz: Poznáte tato klasická auta?
Technologie
Cnews FM: Problémy prvního světa. Je filmových služeb příliš mnoho? [podcast]
Tip: Jak ve Firefoxu zabránit YouTubu, aby vás sledovat při prohlížení jiných stránek
Robot poskládal židli z IKEA. Trvalo mu to jen 20 minut
Na macOS neběží docky, adaptéry a monitory s technologií DisplayLink, rozbil je update
V Česku se otvírá první Mi Store. Mobily od Xiaomi nabídne za neskutečné ceny
Hry pro příležitostné hráče