Obraz řezaný skalpelem - Euro.cz

Přihlášení

Obraz řezaný skalpelem

, Karel Zaoral,
Obraz řezaný skalpelem
Zdroj: Euro.cz

Plazmové televizory Viera nabízejí pokoukání i bez zapnutí

Není to jen kvůli sportovním megaakcím typu fotbalového mistrovství světa ve fotbale. Plazmové obrazovky jsou prostě trendy, a restaurační zařízení bez pohyblivých obrázků na stěně abyste pohledali. Dávno pryč jsou časy, kdy komentátoři na začátcích poločasů identifikovali mužstva podle světlých a tmavých dresů – dnes si užíváme pohodlí stovek tisíc barevných odstínů. A co teprve, je-li těch odstínů rovnou devětadvacet miliard!
Za současný obrovský vzestup vděčí plazmové televizory především výrazně se snižujícím cenám. Ze statisícových výšin, jež z plazmy dělaly sen pro budoucí generace, již sestoupily na úroveň, kterou ještě před pár lety okupovaly klasické katodové přístroje. Jedním z televizorů, které velmi vážně ohrožují postarší konkurenci, je model Panasonic Viera TH-42PV600E.
Plazmové televizory předčí své technologické předchůdce prakticky ve všem. Nejméně podstatný, přesto na první pohled velmi výrazný je design. Tenké plazmy s hloubkou kolem deseti centimetrů lze zavěsit na zeď nebo umístit na subtilní elegantní podstavce, takže mají potenciál sehrát důležitou roli v koncepci bytového architekta i neortodoxního člověka s vybraným vkusem. Viera, což je mimochodem zkratka slov vizuální éra, je navíc i na výborné poměry panující mezi plazmovými televizory poměrně zdařilý kousek. Decentní kombinace šedé, černé a stříbrné ničím neprovokuje a naprosto spolehlivě vyvolává dojem luxusu. K plazmě Panasonic nabízí i podstavec, jehož pořízení mohu jen doporučit. Designově totiž televizi vhodně doplňuje, a kdybyste neplánovali věšení, nic lépe sladěného stejně neseženete.
Co ale plazmy od katodových televizí odlišuje nejvíc, je obrazová technologie. Klasický způsob dopadu vystřelených elektronů na stínítko obrazovky nahradila technologie elektrických výbojů v plazmě, které umožňují dosáhnout vysokého počtu barevných odstínů a vysokého kontrastu a jasu. Testovaná viera byla vybavena panelem deváté generace, který dokáže zobrazit kontrastní poměr deset tisíc ku jedné. Toto laikovi nic neříkající číslo určuje, jak televize umí zobrazit velmi tmavá a světlá místa na jedné scéně. Jen pro srovnání, běžné LCD monitory u počítače umějí dosáhnout kontrastního poměru zhruba pět set ku jedné. Ze zobrazovací technologie přímo plyne výsledná kvalita zobrazení, která je naprosto precizní. Tak čistý obraz, bez chvění a s barvami oddělenými od sebe v těch nejjemnějších odstínech jako skalpelem, nikde jinde než na plazmové obrazovce neuvidíte. Po pár dnech sledování plazmové televize se vám i ty nejkvalitnější klasické obrazovky budou zdát zašedlé, nevýrazné a nudné. Kromě obrazu umí viera dobře reprodukovat i zvuk. Čtveřice reproduktorů velmi dobře ozvučí i středně velkou místnost, jen při nejvyšší hlasitosti se do zvuku mísí mírný šum. To ovšem nikomu vadit nebude, protože mít doma metrovou televizi bez kvalitního domácího kina znamená zůstat v půli cesty.
Panasonic se u nové viery pochlapil i v komunikačním rozhraní. Předpokládané tápání v menu a posléze v manuálu se při sestavování a nastavování televize nekonalo a vybudování domácího kina v naší kanceláři bylo dílem zhruba dvaceti minut. Jediné, co vieru dokáže zastavit v rozletu, je horší signál. Nevyhovující anténa nebo špatný výhled na vysílač může obzvlášť v případě použití set-top boxů výrazně snížit kvalitu obrazu, s čímž si staré malé televizory poradí lépe. Jenže kde je v dnešní době neřešitelný problém se signálem, že. Investice do viery se rozhodně vyplatí. Ceny plazmových televizorů sice budou klesat i nadále, ovšem rozhodně ne takovým tempem jako doposud. Navíc kvalita se nedá zvedat do nekonečna a testovaná viera se té maximální dostupné velmi blíží i přes svou relativně nízkou cenu.

Klady:
+ barvy, jas a kontrast
+ design
+ hloubka jen 10 cm

Zápory:
– vyšší hmotnost
– mírný šum při maximální hlasitosti

Panasonic Viera TH-42PV600E
rozměry: 1077 x 689 x 98 mm
hmotnost: 32,5 kg
tuner: integrovaný analogový, automatické ladění, 100 předvoleb
teletext: český, paměť pro 2000 stránek
úhlopříčka obrazu: 106 cm
panel: V-REAL plazmový G9 – 9. generace
životnost: 60 000 hodin
rozlišení: 1024 x 768
počet barev: 29 miliard
zvuk: čtyři dvoupásmové reproduktory
hudební výkon: 2 x (13 + 2,5 W)
rozhraní: slot pro SD karty, 2 x HDMI, RCA, S-video, D-sub, 3 x SCART, jack
cena (včetně DPH): 64 000 Kč

Diskuze