Obrana proti blackoutům

17. března 2014, 00:00 - Alena Adámková
17. března 2014, 00:00

Přetoky elektřiny z větrných elektráren v severním Německu už několik let zatěžují českou přenosovou soustavu. Při nadměrném přetížení soustavy hrozí i její úplný výpadek, takzvaný blackout. Provozovatel soustavy, společnost ČEPS, se něčemu podobnému snaží ze všech sil zabránit

ČEPS o řešení problému nadměrných přetoků jedná již delší dobu na evropské, regionální i národní úrovni. V první řadě prosazuje intenzivnější koordinaci provozu evropských přenosových soustav a jejich dispečerského řízení.

Možností je řada ČEPS pracuje s řadou opatření i novými nástroji, které umožňují identifikovat a předvídat nebezpečné situace v soustavě. K dispozici má řadu sousledných opatření, například změny v zapojení sítě (rekonfigurace), které sníží riziko přetížení některých vedení.

Dále může měnit vyráběný výkon konkrétních elektrárenských bloků (redispečink), které v případě změn vyráběného výkonu odlehčí přetěžované části přenosové soustavy. Snížený výkon v jedné části je kompenzován zvýšením výkonu v jiné méně zatížené části přenosové soustavy.

V rámci bilaterální dohody o operativní spolupráci lze požádat o snížení výroby v soustavě sousedního státu (například německý provozovatel 50Hertz může být požádán o snížení výroby v oblasti poblíž našich hranic a ČEPS pak zvýší výkon tuzemských elektráren dodávaný do soustavy ČR). Na profilu ČEPS–50Hertz jsou navíc od roku 2012 jako ochrana přeshraničních vedení a přidružených zařízení před jejich zničením nainstalovány nadproudové ochrany.

Je nutné posílit soustavy ve střední Evropě Protože do budoucna hrozí opakování kritických situací, je nutné urychlené posilování přenosových soustav v regionu střední a východní Evropy. ČEPS hodlá do roku 2025 investovat více než 60 miliard korun do posílení a modernizace domácí přenosové soustavy. Investice budou směřovat do modernizace rozvoden, výstavby nových vedení, posílení stávajících vedení a instalace transformátorů s řízeným posuvem fáze. České přenosové soustavě by nejvíce odlehčila nová vnitroněmecká vedení spojující sever a jih Německa, tedy spojující regiony s koncentrovanou výrobou větrné energie a s průmyslovým Bavorskem. Taková vedení jsou na německé straně plánována, jejich uvedení do provozu je však otázkou mnoha let a s ohledem na komplikovanost celého procesu nelze s určitostí říci, že se je podaří postavit ve stanoveném termínu. Hraniční transformátory už v roce 2016 Významným tématem bilaterálních jednání mezi experty a rovněž jednání na úrovni představenstev sousedních provozovatelů přenosových soustav 50Hertz a PSE (Polsko) byla otázka neplánovaných toků elektřiny a zajištění bezpečného provozu přenosové souenergetika stavy ČR. V průběhu celého roku 2013 probíhala výměna názorů a stanovisek mezi ČEPS a 50Hertz (i v rámci česko-německé pracovní skupiny k přetokům, založené na úrovni ministerstev zodpovědných za sektor energetiky) v záležitosti instalace transformátorů s řízeným posuvem fáze (PST neboli phase-shiftery) na česko-německém přeshraničním profilu.

Obě společnosti analyzovaly možné varianty umístění transformátorů v ČR, SRN nebo na území obou zemí. Finální dohody bylo dosaženo v listopadu 2013 – ČEPS a 50Hertz postaví své dříve zamýšlené transformátory v rozvodnách Hradec a Röhrsdorf s tím, že úkolem transformátoru Hradec bude udržení přeshraničních toků v bezpečných limitech, a tím zajištění bezpečného a spolehlivého provozu české přenosové soustavy. Transformátor německé rozvodny Röhrsdorf bude usměrňovat toky v jižní části regulační oblasti 50Hertz.

Uvedení obou transformátorů do provozu je shodně plánováno na rok 2016. Obě strany se zavázaly ke koordinaci provozu českého i německého zařízení.

Od 31. července 2013 probíhá zadávací řízení na dodávku strojů, na které navážou výběrová řízení na zhotovitele stavby a standardní proces územního a stavebního řízení. Vše je naplánováno tak, aby stavební část projektu byla hotova na začátku roku 2016. Montáž technologie a uvedení celého zařízení do provozu by měly proběhnout do konce roku 2016. Před slučováním trhů je nutno rozdělit obchodní zóny Studie publikovaná v lednu provozovateli přenosových soustav z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prokázala, že přeshraniční obchodní výměny elektřiny sjednané v rámci společné německo-rakouské obchodní zóny (až 50 procent obchodně sjednaných toků elektřiny protéká přes okolní soustavy) vyvolávají značné přetoky elektřiny v tomto regionu, které mají dopad jak na bezpečnost provozu, tak na efektivní fungování regionálního trhu s elektřinou.

Dle čtyř provozovatelů soustav ze zemí visegrádské čtyřky je nutné správně nastavit mechanismus výpočtu a alokace přeshraničních kapacit, který musí zohledňovat vzájemné vazby mezi obchodními výměnami a fyzickými toky elektřiny v evropském propojeném elektrizačním systému. Tento požadavek může podle provozovatelů soustav splnit pouze metoda flow-based, kdy dojde ke změně rozložení obchodních zón a zavedení metody flow-based market coupling bude doprovázeno dalšími opatřeními, která zmírní negativní dopad neplánovaných toků elektřiny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít