Objev roku

08. ledna, 00:00 - Ondřej Stratilík
08. ledna, 00:00

Architektonický skvost, nepřehlédnutelný design láhví a především kvalitní pivo. Proto je hořická značka JungBerg úkazem

Použít hned v druhém lednovém týdnu u článku titulek Objev roku, je poněkud troufalé. Anebo třeba ulítlé. Ovšem i hodinová prohlídka hořického minipivovaru JungBerg bohatě stačí, aby každému došlo, že tenhle podnik silně vyčnívá. Z několika důvodů.

Tím prvním, co člověka na JungBergu zaujme, je architektura. Minipivovar sídlí v rozsáhlém areálu bývalého pivovaru, který se z pískovce z hořického lomu začal rodit už v roce 1885. O devadesát let později se tady výroba zastavila. Obnovili ji Tomáš Jung a Didi Hohberg.

Než na přelomu loňského jara a léta začali svou značku JungBerg vařit ve vzdušných prostorech lednice bývalého pivovaru, dlouhou dobu fungovali jako létající podnik a vyráběli tam, kde zrovna bylo místo. „Potkáváme se a bavíme se s místními pamětníky, vnímají nás velmi dobře, což není tolik běžné. Jsou hrdí na naše pivo, za což s pokorou děkuju,“ popisuje Jung, jak je přijali pijáci přímo v Hořicích. Od loňského září tady sládkuje Radim Šafařík.

Ina něm je znát, že se mu vaří dobře. „Ty prostory jsou geniální,“ pokyvuje hlavou Šafařík.

Lesk JungBergu nedodávají jen památkově chráněné kulisy. Zajímavostí jsou i na české poměry ojedinělé skleněné láhve o objemu 0,33 a 0,66 litru s vkusnými etiketami, do nichž se tu pivo stáčí.

Ať ale nezapomene na to hlavní -JungBerg boduje především díky kvalitě své produkce. Přitom recept Tomáše Junga je velmi jednoduchý a nijak přelomový.

„Naši radost a nadšení přenášíme přes naše pivo i na ostatní,“ prozrazuje Jung s úsměvem.

Pelyněk v chuti

A teď tedy k tomu, co Radim Šafařík v lednici původního pivovaru vlastně vytváří.

Nejdřív jsme vyzkoušeli jeho světlý ležák PP 12° (ve skleněné láhvi 0,66 litru za 50 korun). Pivo má v sobě 4,9 procenta alkoholu. Podle etikety leží celých šest týdnů, kromě toho se na ní píše „zkrátka s láskou udělané“.

Ležák zdobí silná kvasná vůně, říz není nijak výrazný, hořkost je jasná, avšak projevuje se pomalu. Ve výsledku je PP 12° velice osvěžující a nese si i vynikající pitelnost. Dostali jsme se i k světlému výčepnímu a svrchně kvašenému pivu Petrale (v láhvi 0,66 litru za 50 korun). V sobě ukrývá „pouze“ 4,2 procenta alkoholu. Hned po nalití do sklenice vystoupá silná grepová vůně, v chuti ze všeho nejvíc rezonuje extra hořký bylinný pelyněk, který doplňují citrusové odéry. I Petrale se vyznačuje dobrou pitelností.

Hořický pivovar JungBerg

Riegrova 619, Hořice sládek: Radim Šafařík nabídka: spodně a svrchně kvašená piva a speciály prodej piva: ve skleněných láhvích v pivovaru a přilehlé restauraci Staré časy co doporučujeme: bezchybný ležák PP 12° otevřeno: Pá-So 11.00-23.00, Ne-Čt 11.00-22.00

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
Smutníte po G 500 4×4 „na druhou“? Brabus 700 je ještě…
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
Technologie
Mobilní internet v zahraničí zlevní. Jak vypadá EU roaming v roce 2019?
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Hry pro příležitostné hráče