Objev roku

08. ledna, 00:00 - Ondřej Stratilík
08. ledna, 00:00

Architektonický skvost, nepřehlédnutelný design láhví a především kvalitní pivo. Proto je hořická značka JungBerg úkazem

Použít hned v druhém lednovém týdnu u článku titulek Objev roku, je poněkud troufalé. Anebo třeba ulítlé. Ovšem i hodinová prohlídka hořického minipivovaru JungBerg bohatě stačí, aby každému došlo, že tenhle podnik silně vyčnívá. Z několika důvodů.

Tím prvním, co člověka na JungBergu zaujme, je architektura. Minipivovar sídlí v rozsáhlém areálu bývalého pivovaru, který se z pískovce z hořického lomu začal rodit už v roce 1885. O devadesát let později se tady výroba zastavila. Obnovili ji Tomáš Jung a Didi Hohberg.

Než na přelomu loňského jara a léta začali svou značku JungBerg vařit ve vzdušných prostorech lednice bývalého pivovaru, dlouhou dobu fungovali jako létající podnik a vyráběli tam, kde zrovna bylo místo. „Potkáváme se a bavíme se s místními pamětníky, vnímají nás velmi dobře, což není tolik běžné. Jsou hrdí na naše pivo, za což s pokorou děkuju,“ popisuje Jung, jak je přijali pijáci přímo v Hořicích. Od loňského září tady sládkuje Radim Šafařík.

Ina něm je znát, že se mu vaří dobře. „Ty prostory jsou geniální,“ pokyvuje hlavou Šafařík.

Lesk JungBergu nedodávají jen památkově chráněné kulisy. Zajímavostí jsou i na české poměry ojedinělé skleněné láhve o objemu 0,33 a 0,66 litru s vkusnými etiketami, do nichž se tu pivo stáčí.

Ať ale nezapomene na to hlavní -JungBerg boduje především díky kvalitě své produkce. Přitom recept Tomáše Junga je velmi jednoduchý a nijak přelomový.

„Naši radost a nadšení přenášíme přes naše pivo i na ostatní,“ prozrazuje Jung s úsměvem.

Pelyněk v chuti

A teď tedy k tomu, co Radim Šafařík v lednici původního pivovaru vlastně vytváří.

Nejdřív jsme vyzkoušeli jeho světlý ležák PP 12° (ve skleněné láhvi 0,66 litru za 50 korun). Pivo má v sobě 4,9 procenta alkoholu. Podle etikety leží celých šest týdnů, kromě toho se na ní píše „zkrátka s láskou udělané“.

Ležák zdobí silná kvasná vůně, říz není nijak výrazný, hořkost je jasná, avšak projevuje se pomalu. Ve výsledku je PP 12° velice osvěžující a nese si i vynikající pitelnost. Dostali jsme se i k světlému výčepnímu a svrchně kvašenému pivu Petrale (v láhvi 0,66 litru za 50 korun). V sobě ukrývá „pouze“ 4,2 procenta alkoholu. Hned po nalití do sklenice vystoupá silná grepová vůně, v chuti ze všeho nejvíc rezonuje extra hořký bylinný pelyněk, který doplňují citrusové odéry. I Petrale se vyznačuje dobrou pitelností.

Hořický pivovar JungBerg

Riegrova 619, Hořice sládek: Radim Šafařík nabídka: spodně a svrchně kvašená piva a speciály prodej piva: ve skleněných láhvích v pivovaru a přilehlé restauraci Staré časy co doporučujeme: bezchybný ležák PP 12° otevřeno: Pá-So 11.00-23.00, Ne-Čt 11.00-22.00

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
Je dobré znát plat kolegů?
Mám hypotéku, ale už ji nechci. Co můžu udělat?
Jak vyřídit voličský průkaz pro druhé kolo prezidentských voleb 2018? Pospěšte si!
Osobní finance pod kontrolou II: Je v jednoduchosti appky síla?
Auta
Hyundai Veloster má stále o jedny dveře méně a nabídne až 2…
Nissan Xmotion ukazuje, jak budou vypadat příští SUV japonské značky
Práva poškozených při dopravní nehodě v trestním řízení
Volkswagen Jetta je americký Golf s batohem, který u nás nekoupíte
Dvouválcová Škoda Octavia? I takového auta bychom se mohli jednou dočkat
Technologie
Jsou tu první disky s QLC NAND: Intel SSD 660p slibuje levné NVMe, výdrž je otázka
GPD Win 2: „Herní konzole“ s Windows 10, která se vejde do kapsy
Jaderné tlačítko: Opravdu existuje, nebo Kim s Trumpem blafují?
Česká televize má po letech novou aplikaci iVysílání. Co přináší?
Steve Jobs před 10 lety uvedl první MacBook Air, nejtenčí notebook na světě
Hry pro příležitostné hráče