Obětuj svého úředníka

26. listopadu 2012, 00:00 - Johanna Grohová
26. listopadu 2012, 00:00

Euroglosa

Minulý týden se v Bruselu opět stávkovalo. Nikdo si toho příliš nevšiml. Žádné hořící barikády či přerušená doprava, která by komplikovala životy ostatních lidí. To těsně před summitem o velkém unijním rozpočtu vyjadřovalo několik desítek euroúředníků obavy o svá místa, platy, penze a mnohé další výhody, které by některé země v čele s Británií s gustem seškrtaly.

Sedmadvacet členských států EU skutečně jen těžko hledá společného jmenovatele, na kterém sestavit rozpočet pro období 2014 až 2020. Nelze očekávat, že zainteresované země dovolí výraznější omezení farmářských dotací či zrušení dávno vyjednané slevy z příspěvku (tu má Británie díky Margaret Thatcherové). Chudší státy včetně Česka se zase nechtějí smířit se snížením rozvojových fondů.

Krácení výdajů na administrativu EU se proto jeví jako nejsnazší cesta demonstrativně ukázat, že to Brusel myslí s reformou a rozpočtovou kázní vážně. Stačilo by například platy přechodně zmrazit, ne je nutně snižovat. Za to by se ale musel postavit předseda Evropské komise José Barroso a spolu s ním i prezident EU Herman Van Rompuy. Oběma se do toho nechce, zejména Barroso by si proti sobě poštval většinu svých podřízených. Na druhou stranu lze úředníkům věřit pocit, že jsou snadnými obětními beránky. Seškrtání platů, penzí a provozních nákladů by totiž až tak zásadní úsporu nepřineslo. Co by se ale počítalo, je symbolika takového kroku: evropské instituce o reformách a efektivitě nejen mluví, ale také je samy uplatňují. Eurokratům se pak bude hůř vyčítat, že žijí v bublině odtržené od reality.

Úředníci ale namítají, že se jejich instituce ocitají v začarovaném kruhu: státy, jako například Německo, by rády seškrtaly administrativní náklady, zároveň ale chtějí po komisi čím dál více práce. „Merkelová mluví o superkomisaři, který bude dohlížet na hospodaření členských států. Těžko ale vytvoříme kvalitní tým, pokud nám seškrtají rozpočet.” Podle eurokratů se přitom dá sáhnout jinam. „Proč asi máme jednoho komisaře pro klimatické změny a jiného pro životní prostředí? Protože členské státy si vynutily pravidlo, co stát to komisař, a tak se vymýšlejí nesmyslná portfolia,” připomíná jeden z nich.

Seškrtání rozbujelé byrokracie by se tak mělo provádět v rámci rozsáhlejší reformy vnitřní struktury a fungování institucí. Rozvětvená byrokracie jde ruku v ruce s komplikovanými systémy, podle kterých se přerozdělují dotace zemědělcům či příjemcům z různých podpůrných fondů. Čím méně složitý systém, tím bude potřeba méně úředníků. Čím jednodušší systém, tím menší manévrovací prostor pro nejrůznější podvody a zpronevěry. l •

O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít