Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Je to tak, nové byty jsou levnější než ty staré

Koupě bytu je investicí na mnoho let nebo taky pro několik generací. Protože se u nás…

Vysoká škola podnikání a práva nabízí spoustu zajímavých bakalářských a magisterských oborů

Pokud přemýšlíte o vysokoškolském vzdělání, atraktivní studijní bakalářské a magisterské…

Přední evropští politici v Praze řešili problémy demografického vývoje populace a varovali před další ekonomickou krizí

V pražském DOXu proběhla konference „Výzvy EU 2018“. Přední evropští politici a tuzemští…

Oběti úspěchu

17. července 2017, 00:00 - Petr Weikert
17. července 2017, 00:00

Vláda posílá tři miliardy na Rychnovsko, které nezvládá boom svých firem

Když začaly podniky v průmyslové zóně kolem Kvasin na Rychnovsku masivně nabírat zaměstnance, na obecních úřadech v okolí se stala zvláštní věc. Úředníci zjistili, že se několik rodin odstěhovalo pryč.

Vůle nepracovat jim jednoduše nedovolila v regionu přežít – úřad práce jim vždycky místo nabídl a odmítnout ho by znamenalo přijít o dávky. Dnes je Rychnovsko laboratoří úspěchu Česka. Nárůst je dokonce tak velký, že ho region nezvládá, a proto se vláda rozhodla tam na pomoc poslat tři miliardy korun. Už podruhé.

Pravidelná zácpa

Jsou dvě odpoledne a na horkem rozpáleném parkovišti v průmyslové zóně začíná dopravní peklo. Končí směna a tisíce lidí se najednou potřebují dostat domů. Příjezd k hlavní silnici, který jindy zabere sotva pár minut, se protahuje na tři čtvrtě hodiny a zácpa nabývá obludných rozměrů. Stejný scénář se opakuje v deset večer a v šest ráno – pokaždé, když končí směna. „Nedá se vyjet zejména kvůli tomu, že lidé tady neumějí jezdit. Kdyby dodržovali pravidla, šlo by to rychleji, ale pod půl hodiny jsem to nikdy nedal,“ popisuje řidič černého sedanu. Aby odjel z parkoviště co nejdříve, nepřevlékl se v práci, ale odbývá si to až v autě.

Jeho mikropříběh ukazuje na jeden z nejpalčivějších problémů, který místním během posledních pár měsíců vybujel pod okny. Ne že by parkoviště u továrny nestačilo, ale aby si zaměstnanci zkrátili čas strávený popojížděním v autě, parkovali ve vesnicích, kde se dalo. „Nedalo se ani projet k nádraží. Auta blokovala úzkou cestu po obou stranách,“ popisuje místostarosta Kvasin Ivan Ešpandr. Obecní úřady a podniky poté iniciovaly sérii policejních kontrol a situace se nyní zlepšila.

Odjezd z továren a odpolední zácpy to ale nevyřešilo. To by měly změnit nové investice – budování zvláštního příjezdu pro kamiony, bypass křižovatky a dostavba dalšího pruhu příjezdové silnice k zóně. Některé z plánů schválila vláda už ve svém prvním, třímiliardovém usnesení v roce 2015, jenže dosud na ně nedošlo. „Kraj by se k nim s ohledem na všechna povolování a schvalování dostal nejdříve v roce 2021, což je neudržitelné. Rozhodli jsme se proto zaplatit ze svého budování cyklostezky, třetí pruh příjezdové cesty k zóně a bypass křižovatky. Jde zhruba o 50milionový výdaj a po dokončení vše kraji převedeme za korunu,“ vyjmenovává Michal Kadera, vedoucí vnějších vztahů Škody Auto.

Miliardový skok

Ono státní přešlapování, schvalování a odsouvání je pro problémy spojené s průmyslovou zónou příznačné a vysvětluje mnoho z potíží, které tu nastaly. Škodovka, hlavní investor v oblasti, třeba už před rokem varovala, že její sekce aut SUV roste velmi rychle. Usnesení, které má situaci zlepšit, schvaluje přitom vláda až teď. „My jsme nejprve avizovali, že do roku 2018 jen do výroby SUV investujeme 7,2 miliardy a přijmeme 1300 nových lidí. Vytvořili jsme ale více než dvojnásobek míst. Společně s našimi dodavateli jsme tedy za rok a půl nabrali 3500 lidí a proinvestovali téměř 15 miliard. O takhle rychlém vývoji jsme informovali v létě 2016, zhruba sedmnáct měsíců po stvrzení původní dohody,“ popisuje Michal Kadera. Navíc z předchozího usnesení z roku 2015 se podařilo dosud proinvestovat jen osm státních milionů (sic!) z celkových tří miliard (sic!). Ne, nenastalo žádné velké zdržení, takhle prostě stát funguje.

Disproporce mezi investicí soukromníků a státním lavírováním se projevila nejhůře loni na podzim a natrvalo změnila tvář i atmosféru okolí Kvasin. Tisíce nových lidí byly pro vesnice a nedaleký Rychnov nad Kněžnou nálož, kterou neunesly. O parkování už byla řeč, masivní příliv lidí však vyvolal i dramatické zdražování nemovitostí a nájmů. V současnosti jsou na úrovni krajského Hradce Králové.

Paradoxně poslední ránu cenám zasadila Škodovka, když se zavázala, že pro své zaměstnance sežene ubytování hotelového typu. Problém byl, že si stanovila limit za předem daný standard včetně vrátného či internetu – kolem tří stovek za lůžko a noc. „Do té doby to byla polovina,“ říká místostarosta Ešpandr. Bytů je ale i tak málo. Kvasiny už nemají volné obecní pozemky, a nebýt soukromníka, který k jedné bytovce přistavuje další dvě, nebyly by ve vesnici žádné nové. Zájem o byty tak motivoval místní obyvatele k podnikání. „Víme asi o dvou nebo třech černých ubytovnách. Neplatí poplatky obci a jde o potenciální riziko, protože vůbec nevíme, kdo tam může žít,“ popisuje místostarosta.

Kdo z místních nemůže pronajmout byt nebo pokoj, pronajímá alespoň parkovací stání. Obvykle na trávníku před svým domem. Není to sice schválené parkoviště, ale obec s tím moc dělat nemůže.

Mimochodem dobrým ukazatelem, jak se příchod nových obyvatel projevil, je statistika svozu odpadu. Podle vedení Kvasin došlo k meziročnímu nárůstu až o 15 procent právě kvůli přibližně třem stovkám nových obyvatel. Jasné je, že z nelegálních ubytoven nejdou ani poplatky za toto navýšení.

O problematickém soužití „náplavy“ s místními vysílaly zprávy snad všechny televize. V Kvasinách ani Solnici to podle místních není takový průšvih, horší je to v nedalekém Rychnově. „Člověk si jde sednout s manželkou na večeři a zjistí, že ti lidé se neumějí bavit potichu. Většinou jde o cizince – Poláky, Španěly,“ vypráví jeden z místních obyvatel. Ale i to by se mělo zlepšit. V Solnici má novou služebnu cizinecká policie. Mimochodem na vybudování prostor přispěla také Škodovka, stejně jako Rychnovu na městskou policii, která by do Solnice a Kvasin zajížděla.

A to je vlastně další věc, která změnila tvář regionu – došli lidé. Policie, i ta státní, to nemá vůbec lehké, když chce někoho sehnat, stejně tak jsou na tom obce, když hledají někoho na sekání trávy a další podobné práce. „Hospodský tu přestal brečet, že nemá hosty, začal si ale stěžovat, že mu je teď nemá kdo obsluhovat,“ přibližuje místostarosta Kvasin. Nezaměstnanost se tady pohybuje kolem 1,5 procenta a patří mezi nejnižší v zemi.

Škodovka letos další nábor neplánuje, maximálně na úrovni fluktuace, a to i když se v jejím areálu dál staví. Zatím nemá ani zájem o nové pozemky, které by měly v průmyslové zóně přibýt pro její dodavatele a další firmy díky novému vládnímu usnesení.

Brzy začnou nabíhat projekty z dva roky starého usnesení, a Škodovka s obcemi tak bude moci přestat suplovat roli státu. Co by se tedy mělo stát? V plánu jsou mimo jiné stavba nájemních bytů, posílení kapacit Policie ČR, výstavba obchvatů měst či nových chodníků. „Věříme, že to přispěje ke zklidnění situace v regionu,“ nechal se slyšet ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Vláda podle něj také přijala usnesení, podle kterého by projekty kolem Kvasin měly mít prioritu a budou rozloženy do let 2018 až 2020. „Svolám všechny dotčené resorty, zástupce kraje i Škody Auto k debatě o prioritách, aby některé akce mohly být zahájeny už v roce 2018. Návrh rozpočtu již s některými akcemi počítá,“ říká Havlíček.

Část peněz má jít přímo na projekty do obcí. Kvasiny třeba chtějí opravit obecní úřad a kulturní dům. Díky penězům chtějí také pořídit nové pozemky pro výstavbu. „Úplně nejlepší je, když se usadí celá rodina. To potom neplatí místní pravidlo: osm hodin pracuji, osm hodin piju a osm hodin spím,“ podotýká místostarosta Kvasin.

Materiál zahrnuje zhruba 50 projektů, které se mají realizovat. Jsou mezi nimi obchvaty Solnice či Častolovic, stavba železniční stanice Lipovka, nové chodníky, přechody, veřejné osvětlení či kanalizace v Kvasinách a Solnici. Počítá se s výstavbou nájemních bytů v Rychnově nad Kněžnou, Solnici a okolí, dále se stavebními úpravami mateřské a základní školy či modernizací VOŠ a SPŠ v Rychnově.

Plány má i Škodovka. Se soukromníky vyjednává o budování P+R parkovišť, kde by zaměstnanci přestoupili na vlak či autobus jedoucí přímo k závodu. Jedno z nich by mohlo vzniknout i v Polsku. Plánuje se rovněž přesun solnického nádraží, aby mohlo z továrny odjíždět více naložených vlaků s auty a nové kapacity využívaly i další firmy. Automobilka testuje také aplikaci, díky níž mohou zaměstnanci využívat spolujízdu v autech.

Když vláda schvalovala nové miliardy pro průmyslovou zónu a její okolí, prodávala to jako svůj velký úspěch. Měla ale také zároveň říct, kdy se peníze přetaví v něco hmatatelného. Protože ty schválené v roce 2015 přinesou něco užitečného vlastně až letos a v příštím roce.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Víkend bude sváteční, ale pro většinu z nás bez volna navíc
Změny klimatu vs. české léto
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
Kdy začít nakupovat na Vánoce?
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Auta
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo?…
Lynk & Co míří do závodů WTCR. Časem nabídne také ostrý sedan s výkonem přes 500 koní
I druhá generace Dacie Duster dostala verzi pick-up. Zatím neoficiálně
Vyberte nejlepší auta roku 2019 a vyhrajte ceny za 200 000 Kč
Test BMW M140i: Příliš krásné loučení
Technologie
Kolik litrů je galon a jak se převádí stupně Celsia na Fahrenheita? Google poradí
Nový typ ochrany proti Spectre v2 ve Windows 10 v1903 srazí negativní dopady na výkon
Xiaomi za pár dní uvede Mi Mix 3. První mobil s 10 GB RAM a podporou 5G
Správná věc udělaná napůl. Windows 10 umožní odinstalovat více integrovaných aplikací
AMD už prý má funkční vzorky Radeonů s 7nm GPU Navi. Údajně „vypadají dobře“
Hry pro příležitostné hráče