Obchodníci se sněhem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Obchodníci se sněhem

, Čestmír Klos,
Obchodníci se sněhem
Zdroj: Euro.cz

Bezhlaví investoři žádají státní podporu

Tři sezony po sobě byla horská střediska v Česku zasypána sněhem a vlekaři a lanovkáři měli v zimní sezoně zisky téměř pohádkové. Zřejmě si mysleli, že mají smlouvu „nahoře“ uzavřenou navěky, a tak se pouštěli do bezhlavých investic, jako je výstavba drahých lanovek místo postačujících levnějších vleků. Každá vydělaná koruna jako by hned zítra měla vydělat dvě další. A nejlépe ještě s pomocí investic na podporu turistického ruchu z Evropské unie.
Letos však skoro nechumelilo a nemrzlo, zájemci o lyžování zůstali doma a z pánů hor se stali prosebníci o podporu ze státního rozpočtu. Provozovatelé, kteří své neuvážené investice neváhají navalit na návštěvníka, takže běžkař za jednorázovou cestu nahoru zaplatí tolik jako za autobusovou jízdenku z Brna do Krkonoš, najednou obcházejí úřady se smeknutým a nastaveným kloboukem. Cožpak o to, napadnout by to mohlo jakéhokoli podnikatele, který nemyslí na zadní kolečka a jemuž hrozí mu konkurz. Ve Sdružení provozovatelů lanovek a vleků jsou však i tací, kteří by se sami k žebronění nikdy nesnížili, ale když pomoc získá sdružení, proč se nepřipojit a své výsady ještě nerozhojnit? Větší ostudou je, že o takové podpoře jednají státní úředníci v čele s místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj Jiřím Čunkem. Jeho přesvědčení nepodporovat minority mu nepřekáží v tom, aby ustlal měkký polštářek pod pouhých 160 lanovkářů.
Na základě stejného klíče by se mohli postavit s kloboukem do řady i majitelé horských penzionů. Podpora vlekařů za současného přehlížení ztrát majitelů penzionů by byla tvrdě nespravedlivá.
A což teprve ve srovnání s neúspěšnými podnikateli obecně. Ti si musí svá traumata a své konkurzy prožít bez státní pomoci. Svaz lanovkářů teď žebrá o zřízení garančního fondu, místo aby si sám takový zřídil v čase, kdy se dle slov jeho místopředsedy „začaly u provozovatelů vleků kumulovat peníze“. Jen ať někteří vlekaři zkrachují. Ti zbylí alespoň získají respekt k přírodě, jíž se v investiční euforii snaží vytrhnout a v lyžařský průmysl proměnit Svatý Hostýn nebo majestátní jizerský Smrk.