O vejci a slepici

11. září 2017, 00:00 - Pavel Páral
11. září 2017, 00:00

Učitelé by rádi dostali pořádně přidáno. Aspoň patnáct procent, jinak budou stávkovat. Na to se dá reagovat v zásadě dvěma způsoby. Jak konstatováním, že učitelské platy jsou hanebné a kantoři si každopádně zaslouží jejich zvýšení, protože za současnou mzdu kvalitní člověk učit nepůjde. Tak i jedovatou poznámkou, že na to, co produkují, tedy to, co vychází ze škol, berou až dost, a ať si stávkují, jak dlouho chtějí, protože to stejně nikdo nepozná. A nutno říci, že obě strany mají pravdu. Jenže je to ten nekonečně starý příběh o slepici a vajíčku. Co bylo a má být dřív? Slepice neboli dobře zaplacený učitel? Nebo vejce výsledků, podle něhož začneme ohodnocovat učitele?

Když zaplatíme učitele a plošně přidáme v tabulkových platech, tak zakonzervujeme současnou personální strukturu školství, protože špatní učitelé budou brát tolik, že je jiná práce fakt zajímat nebude, a pro nové a dobré nebude místo. A když řeknu, že přidám za výkon, tak to nebude fungovat, jelikož z matláka lepší práci nikdo nevyrazí jakýmkoli slibem.

A tak jako neexistuje jednoduchá a správná odpověď na otázku po prvenství slepice, či vejce, neexistuje ani jednoduchá a správná odpověď na otázku, zda a kolik přidávat kantorům. Lít peníze do systému, který je špatně nastaven a řízen, je nicméně hloupé a zbytečné. České školství prostě potřebuje zásadní reformu jako prase drbání. A hodně hlubokou, včetně systému odměňování. Maturita z matiky ani inkluze nespraví hluboce vadný systém, který tlačí 90 procent populace na vysoké školy a likviduje řemesla, platí dobré a špatné kantory stejně a to všechno skoro dvacet let.

Žel ve volebních programech se o zásadní školské reformě, na níž závisí osud země na dlouhá další desetiletí, u nikoho nic kromě planých tlachů nedočteme.

Na rozdíl od věčných a nekonečných změn daní, které přes všechny výhrady a spory v zásadě fungují, plní státní kasu a většina podnikatelů by byla ráda, aby na ně alespoň jeden jediný rok nikdo nesahal.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se…
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Lamborghini Urus je nejrychlejší SUV na českém trhu. A jedno z nejdražších
Technologie
Cnews FM: Nutí nás násilí ve hrách vraždit v realitě? [podcast]
Ryzeny 2000 se objevují v obchodech, uniklé parametry potvrzeny. Už víme i den vydání
Vodafone spustil první komerční službu IoT. Veolii pomůže měřit teplovody
YouTube testuje PIP i na webu. Video poběží v plovoucím okně
Historie automobilových volantů aneb Od loukotě po počítač
Hry pro příležitostné hráče