O vejci a slepici

11. září 2017, 00:00 - Pavel Páral
11. září 2017, 00:00

Učitelé by rádi dostali pořádně přidáno. Aspoň patnáct procent, jinak budou stávkovat. Na to se dá reagovat v zásadě dvěma způsoby. Jak konstatováním, že učitelské platy jsou hanebné a kantoři si každopádně zaslouží jejich zvýšení, protože za současnou mzdu kvalitní člověk učit nepůjde. Tak i jedovatou poznámkou, že na to, co produkují, tedy to, co vychází ze škol, berou až dost, a ať si stávkují, jak dlouho chtějí, protože to stejně nikdo nepozná. A nutno říci, že obě strany mají pravdu. Jenže je to ten nekonečně starý příběh o slepici a vajíčku. Co bylo a má být dřív? Slepice neboli dobře zaplacený učitel? Nebo vejce výsledků, podle něhož začneme ohodnocovat učitele?

Když zaplatíme učitele a plošně přidáme v tabulkových platech, tak zakonzervujeme současnou personální strukturu školství, protože špatní učitelé budou brát tolik, že je jiná práce fakt zajímat nebude, a pro nové a dobré nebude místo. A když řeknu, že přidám za výkon, tak to nebude fungovat, jelikož z matláka lepší práci nikdo nevyrazí jakýmkoli slibem.

A tak jako neexistuje jednoduchá a správná odpověď na otázku po prvenství slepice, či vejce, neexistuje ani jednoduchá a správná odpověď na otázku, zda a kolik přidávat kantorům. Lít peníze do systému, který je špatně nastaven a řízen, je nicméně hloupé a zbytečné. České školství prostě potřebuje zásadní reformu jako prase drbání. A hodně hlubokou, včetně systému odměňování. Maturita z matiky ani inkluze nespraví hluboce vadný systém, který tlačí 90 procent populace na vysoké školy a likviduje řemesla, platí dobré a špatné kantory stejně a to všechno skoro dvacet let.

Žel ve volebních programech se o zásadní školské reformě, na níž závisí osud země na dlouhá další desetiletí, u nikoho nic kromě planých tlachů nedočteme.

Na rozdíl od věčných a nekonečných změn daní, které přes všechny výhrady a spory v zásadě fungují, plní státní kasu a většina podnikatelů by byla ráda, aby na ně alespoň jeden jediný rok nikdo nesahal.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zaplatit daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. května
Kdy se nezvýší penze při práci v důchodu?
Zálohy za elektřinu. Jak se vyhnout vysokým nedoplatkům?
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Auta
Také McLaren prodává nejvíc aut v historii. Přestože…
Řada webů se nepřizpůsobila GDPR. Řešení? Uživatelům z EU se nezobrazí
Test Porsche Cayenne S 2018: Dokonale univerzální
Subaru WRX STI se dočkalo vyššího výkonu, ale jen na americkém trhu
Nissan Leaf také jako kabriolet? Naštěstí vznikne jen jeden kus
Technologie
Hráčské 4K monitory s G-Sync HDR a 144Hz panelem budou příští měsíc, cena 53 tisíc
PC hry na Applu nepůjdou. Apple zablokoval Steam Link pro iOS
Malý opravný balíček putuje také směrem k Windows 10 April 2018 Update (oživeno)
Řada webů se nepřizpůsobila GDPR. Řešení? Uživatelům z EU se nezobrazí
10 důvodů, proč už nepoužívat optickou mechaniku
Hry pro příležitostné hráče