Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Je to tak, nové byty jsou levnější než ty staré

Koupě bytu je investicí na mnoho let nebo taky pro několik generací. Protože se u nás…

Vysoká škola podnikání a práva nabízí spoustu zajímavých bakalářských a magisterských oborů

Pokud přemýšlíte o vysokoškolském vzdělání, atraktivní studijní bakalářské a magisterské…

Přední evropští politici v Praze řešili problémy demografického vývoje populace a varovali před další ekonomickou krizí

V pražském DOXu proběhla konference „Výzvy EU 2018“. Přední evropští politici a tuzemští…

O peníze jde, ale až ve druhé řadě

16. dubna, 00:00 -
16. dubna, 00:00

Česká spořitelna uvedla na trh jako první banka v zemi program sociálního bankovnictví.

Má podporovat další rozvoj sociálního podnikání v Česku

Peníze jsou až na druhém místě. Takové, pro mnohé překvapivé sdělení začala vysílat Česká spořitelna, největší domácí banka podle počtu klientů. Je namířeno na sociální podnikatele, neziskové organizace a podniky se sociálním přesahem. Spořitelna jim chce pomoci nastartovat a následně udržet jejich činnosti tak, aby se trh se sociálním podnikáním stal soběstačným a životaschopným. Jako první banka na domácím trhu proto spustila program sociálního bankovnictví.

Udržitelné projekty

Od počátku roku 2016 poskytla Česká spořitelna prostřednictvím sociálního bankovnictví financování přes 700 milionů korun. A během prvních tří měsíců letošního roku schválila spořitelna „sociální“ úvěry za 110 milionů. „Nejde ale jen o peníze,“ zdůrazňuje Otto Mach, manažer sociálního bankovnictví v České spořitelně. „Klíčová je celková podpora projektů se sociálním přesahem. I podnikatelé v sociální oblasti si jsou dobře vědomi, že jejich projekty musejí být udržitelné a jejich sociální firmy musejí fungovat na principech podnikové ekonomiky. Proto se zaměřujeme též na vzdělávání a poradenství, které hrají v našem sociálním bankovnictví výraznou roli.

Když naši poradci zjistí, že by sociální firma nemusela začátek podnikání či expanzi zvládnout a poskytnutí úvěru by bylo rizikové, nabídnou klientům možnost vzdělávání a pomohou jim podnikatelský plán přehodnotit. V poradenství pokračujeme i v průběhu čerpání úvěru,“ říká Mach.

Na edukaci spolupracuje sociální bankovnictví s Nadací České spořitelny.

Připravuje pravidelné přednášky a speciální podnikatelské akcelerační programy.

„Máme k dispozici odborníky, kteří mají všeobecný přehled o podnikání, a zároveň specialisty na konkrétní oblasti, jako jsou marketing, HR, IT, finance, právo, daně či logistika. Nabízíme setkávání osobně, ale i po telefonu či přes Skype,“ doplňuje Mach.

Akcelerátory jsou důležité zejména k posílení životaschopnosti projektů sociálního podnikání. „Například akcelerátor Impact First umožňuje firmám otestovat si, jak je životaschopný a finančně udržitelný jejich obchodní záměr. Smyslem Fundraisingové akademie FRIN je nabídnout praktickou pomoc těm organizacím, které chtějí naplnit své vize bez ohledu na to, jestli na ně bude vypsaná grantová výzva,“ vysvětluje Mach.

Na rozdíl od nabídky sociálního bankovnictví ze strany některých jiných bank ve skupině Erste je nabídka služeb sociálního bankovnictví České spořitelny určena nikoli fyzickým osobám, nýbrž sociálním podnikům a neziskovým organizacím. „Prostřednictvím neziskových organizací a firem se sociálním přesahem chceme pomáhat skupinám ohroženým chudobou,“ upřesňuje Mach.

Pomoc společnosti jménem zákona

Sociální bankovnictví zavedla rakouská bankovní skupina Erste i v ostatních zemích, ve kterých působí. „V regionu, v němž žijeme a pracujeme, jsou stále ještě miliony lidí, kteří nemají přístup k bankovním službám. Změnit to je pro společnost důležité,“ uvedl v minulosti šéf skupiny Erste Andreas Treichl.

Společenská angažovanost provází spořitelnu od jejího založení před 193 lety. Na svém počátku spořitelny fungovaly jako sociální instituce, které přebíraly agendu veřejné správy a měly podporovat prosperitu společnosti. Tato angažovanost byla zakotvena i v rakouském spořitelním regulativu z roku 1844, který upravoval činnost spořitelen až do zániku Rakouska-Uherska.

Československo zdědilo dvojí typ ústavů nazývaných spořitelny: V českých zemích to byly instituce vzniklé na základě regulativu z roku 1844, zatímco na Slovensku, které se řídilo uherskou legislativou, se slovem sporitelňa nazývaly běžné soukromé akciové společnosti s výdělečnými cíli. Rozdíly sjednotila právní úprava z roku 1920.

Ke svému historickému poslání se v poslední době Česká spořitelna stále více přichyluje. K jeho realizaci napomáhá také dlouhodobá spolupráce s hlavními univerzitami v zemi na projektech zaměřených na podporu vzdělání, vědy, výzkumu či inovací. „Sociální bankovnictví je logickým pokračováním společenské angažovanosti České spořitelny,“ zdůrazňuje Mach.

A dodává: „Jeho zavedením jsme ještě více zohlednili požadavky sociálních podnikatelů a neziskovek, kteří se vždy řadili k tradičním klientům naší banky.“


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
8 daňových nepravd
Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější
Jak zažádat o invalidní důchod
Víkend bude sváteční, ale pro většinu z nás bez volna navíc
Změny klimatu vs. české léto
Auta
Fotogalerie: Volha, Lada, Iž nebo Záporožec na dobových…
MV Agusta F4 Claudio: Ciao, superbiku z Varese!
Modernizovaná Škoda Fabia Scoutline: Více plastu, ale vyšší podvozek pouze za příplatek
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo? Improvizovat. Nic jiného nezbývá
Lynk & Co míří do závodů WTCR. Časem nabídne také ostrý sedan s výkonem přes 500 koní
Technologie
Vyšly zprávy, že Intel úplně zrušil 10nm výrobní proces. Firma je však důrazně popírá
Samsung Galaxy Tab S4: nejlepší pracovní tablet (test)
Samsung má nové VR brýle pro Windows. Slibují nejlepší obraz
Netflix vyrostl, zakládá nové tvůrčí studio a splní eurokvóty
Osmijádrové procesory Coffee Lake Refresh budou i pro notebooky. Vzorky běží na 2,1GHz
Hry pro příležitostné hráče