O místo na slunci - Euro.cz

Přihlášení

O místo na slunci

, Tomáš Pohanka,
O místo na slunci
Zdroj: Euro.cz

Kabriolety

PRAHA (tpk) – Na evropském trhu se stále více začínají prosazovat kabriolety s pevnou skládací střechou. Ke konci minulého roku se na počtu prodaných nových vozů v Evropě podílely 3,6 procenta (což znamenalo 530 tisíc vozů) a jejich význam přestává být pro automobilky pouze otázkou image, ale i slušných zisků.
Tím, kdo segment otevřel masovějším prodejům, byl francouzský Peugeot uvedením modelu 206 cc. V současnosti se na český trh dostává větší vůz založený na stejném konceptu – 307 cc. Jeho výhodou je, že nemá stejně jako 206 cc přímého konkurenta. Ten by se měl ukázat až v průběhu léta, kdy se s pevnou skládací střechou představí Renault Mégane. Peugeot počítá, že by se mělo prodat kolem 60 tisíc vozů 307 cc ročně.
Dvěstěšestka dostane přímého soupeře ještě později. Na podzim roku 2005 začne Nissan s výrobou kupé kabrioletu Micra. Vyvinulo jej Nissan Technical Centre Europe ve spolupráci s německou karosárnou Karmann, která je dodavatelem střešního systému. Vůz vychází z konceptu Micra C+C představeného na autosalonu v Paříži v minulém roce a japonská automobilka hodlá do designu, vývoje a přípravy výroby investovat celkem 140 milionů eur. Ročně by mělo z montážních linek sjet 20 tisíc kupé kabrioletů.