Nový zákon bude do konce roku

20. srpna 2012, 00:00 - (pel)
20. srpna 2012, 00:00

Inkaso pohledávek

Pošramocená pověst byznysu okolo inkasa pohledávek by se už brzy mohla vylepšit. Asociace inkasních agentur totiž připravuje novou legislativu, která upraví provozování této činnosti na českém trhu. „Byl bych velmi rád, abychom do konce roku měli paragrafové znění zákona,“ tvrdí prezident asociace Vladimír Gazárek. Přípravy jsou ovšem teprve na začátku, největší kolo jednání mají členové asociace teprve před sebou.

„Chaos způsobený tím, že na trhu téměř neexistují pravidla, by mohl skončit,“ doufá Gazárek. „Teď může provádět inkaso pohledávek jakýkoli subjekt, který má způsobilost k právním úkonům. Podle nás by měl prokázat profesní způsobilost, ať formou licence či koncese, a splnit určitá kritéria,“ uvádí.

Legislativa by měla mimo jiné upravovat výši nákladů. „Zde máme několik variant řešení,“ říká Gazárek. Jedním z problémů totiž je, že pohledávka v řádu stokorun se může kvůli zásahu inkasní agentury vyšplhat i na desetinásobek. Gazárek přesto ujišťuje, že většina subjektů dělá práci poctivě. A několik pochybení, která se následně medializují, pak podle něj zbytečně poškozuje celý trh.

Zákon by měl rovněž zajistit nárokovatelnost nákladů, které inkaso pohledávek přinese. „U soudu prohrajete spor a jste povinni zaplatit náklady protistrany. V mimosoudním řešení pohledávek toto není,“ upozorňuje.

Oblast by měla podle něj spadat pod ministerstvo spravedlnosti, protože právě tento rezort zastřešuje advokáty a exekutory. Ve hře je ovšem také varianta, že zákon by mohl projít jako poslanecký návrh, pokud se asociaci podaří sehnat dostatek poslanců. „Ministerstvo spravedlnosti nebude tahoun, který by legislativu vypracoval a prosazoval, to je na nás, ale podle indicií, které máme, by tomu nemělo bránit,“ tvrdí Gazárek.

Trh inkasních agentur se za poslední dva roky rozrostl. Podle odhadů působí v Česku přes 200 subjektů, většinou jde ale o malé hráče. Gazárek očekává na trhu postupnou konsolidaci, neboť konkurence neustále roste a tlak na cenu za inkaso pohledávek a služby s tím spojené je obrovský.

Ministerstvo spravedlnosti v současné době prohlašuje, že úpravu problematiky by mělo mít na starost spíše ministerstvo průmyslu (MPO). Pod MPO totiž spadá živnostenský zákon, který by případně upravoval, pokud by se inkasní činnost změnila na živnost koncesovanou či vázanou. „Bohužel na takto položený dotaz nejde jednoznačně odpovědět, záleží na tom, co by inkasní agentura měla dělat,“ říká Tomáš Paták z odboru komunikace MPO na otázku, zda by ministerstvo souhlasilo, aby vznikl zcela nový zákon upravující trh inkasní činnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít