Nový povodňový rekord je 145 milionů

17. června 2013, 00:00 - (maš)
17. června 2013, 00:00

Státní správa hmotných rezerv Správa státních hmotných rezerv (SSHR) už poskytla v závěru minulého týdne na odstraňování následků povodní materiál za více než 145 milionů korun. Překonala tím objem potřebného materiálu vydaný ze skladů při ničivých povodních v roce 2002, kdy dosáhl hodnoty 90 milionů.

Šlo zejména o pohotovostní zásoby uložené u hasičských záchranných sborů nebo u ochraňovatelů, což jsou například Vodohospodářské a inženýrské služby. Podle mluvčí SSHR Terezy Krásenské nejžádanější byly čerpací soupravy, vysoušeče, kontejnery na pitnou vodu a samozřejmě hasičská technika. „Do Svobody nad Úpou putovala celá protipovodňová stěna,“ vysvětluje Tereza Krásenská.

Stěžejní událostí však bylo rozhodnutí vlády o bezplatném výdeji pohonných hmot ze skladovaných rezerv pro složky Integrovaného záchranného systému (IZS) a Armádu ČR. „Do minulého týdne jsme poskytli přes 350 tisíc litrů pohonných hmot. Odběrové karty byly předány generálnímu ředitelství hasičů, které je distribuovalo dál,“ upřesňuje Krásenská. Karty se uplatňují na stanicích EuroOil a používat je mohou všechny subjekty, které jsou podle zákona členy IZS nebo mohou být podle tohoto zákona do IZS zařazeny. Složkám, které pomáhají při odstraňování povodňových škod, přiděluje pohonné hmoty podle uvážení velitel zásahu v příslušné oblasti a možnost bezplatného odběru se týká pouze stavu nouze. „Pokud není vládou ČR vyhlášen stav nouze a povoleno vydávat zásoby ze státních hmotných rezerv, žádné odběrové karty nefungují,“ uvádí Krásenská.

Stav nouze byl vládou na žádost hejtmana zrušen v uplynulém týdnu v Libereckém kraji, jinde ještě trval. „Předpokládáme jeho zrušení až v polovině tohoto týdne. Nechceme vytvářet zbytečný tlak na starosty. Pokud by byl odvolán, musely by být do sedmi dnů vyčísleny škody,“ řekl týdeníku Euro hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. V pohotovosti tak zůstává šest skladů SSHR (Vinařice u Kladna, Plzeň, Sázava, Olomouc-Holice, Olomouc-Chvalkovice a Pohořelice u Hustopečí) a třicet řidičů, kteří jsou připraveni k dopravě pohotovostních zásob po celé ČR. „Tyto sklady byly vytipovány na základě jejich umístění v rámci České republiky, a to v přímé souvislosti s proběhlými povodněmi,“ dodává Krásenská.

Ačkoli voda na většině toků již opadla, další požadavky na SSHR se podle Terezy Krásenské dají očekávat. „Hlavní úloha SSHR přichází právě při odstraňování následků škod po povodni a při vyčerpání pohotovostních zásob uložených u hasičských záchranných sborů,“ tvrdí Krásenská. Tomu odpovídají i aktivity SSHR v minulém týdnu, kdy zahájila všechny potřebné kroky, aby mohla na žádost Ústředního krizového štábu nakoupit tisíc vysoušečů, sto vysokotlakých čističů a vysokokapacitní čerpadlo Somati. Právě o vysoušeče je největší zájem.

„Čísla poskytnutých vysoušečů jdou do stovek kusů. Například v Praze bylo poskytnuto 370 kusů, dalších skoro 130 pak středočeskému krajskému úřadu,“ podotýká Krásenská.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít