Nový KIVS: stát ušetří stamiliony

13. srpna 2012, 00:00 - (oh)
13. srpna 2012, 00:00

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra inovovalo projekt KIVS (Komunikační infrastruktura veřejné správy), který zastřešuje dodávky internetového

připojení a fixního volání pro české úřady, a vyhlásilo nový tendr za téměř 4,6 miliardy korun bez DPH. Během čtyřletého období, počínaje březnem 2013, by prostřednictvím „nového KIVS“ mohlo telekomunikační služby nakupovat 420 subjektů státní správy. To je podle informací týdeníku Euro zhruba pětkrát více než se počítalo v původním projektu.

Zároveň vnitro předpokládá, že se díky nové architektuře celého projektu bude moci do „KIVS 2013“ zapojit více operátorů a dodavatelů služeb, včetně menších regionálních firem. Díky tomu vzroste konkurence a klesne cena služeb. „Stát by měl nově za svou komunikaci platit výrazně méně, roční úspora by se mohla pohybovat kolem 300 až 400 milionů korun,“ řekl týdeníku Euro Miroslav Tůma, vrchní ředitel sekce provozu ICT ministerstva vnitra.

Úspora finančních prostředků by měla vzniknout i na straně nákladů jednotlivých úřadů, které dosud musely tendry realizovat samy. Mluvčí ministerstva Jiří Korbel vypočítává, že k zapojení do „KIVS 2013“ bylo osloveno 540 organizací státní správy, které zadávání služeb musely dosud řešit vlastními silami. „Datové a hlasové služby jsou nově rozděleny do tří základních částí, přičemž u některých z nich je zapojení pro organizace státní správy povinné, u části nikoli. Velkou výhodou,KIVS 2013‘ je, že nákup služeb bude realizován prostřednictvím takzvaného Dynamického nákupního systému (DNS), který zaručuje jednak transparentní průběh tendrů na jednotlivé služby, ale především flexibilitu a i zmiňované snížení nákladů, díky využití elektronické aukce,“ vysvětluje Korbel.

Aktuálně vyhlášený tendr má uzávěrku 15. října. Je ale pouze jakousi první kvalifikací v několikakolovém výběrovém řízení. V tom prvním firmy podají předběžné nabídky, v půlce listopadu ministerstvo vyzve k podání cenové nabídky na konkrétní zakázky a v prosinci by měly proběhnout první e-aukce. „Samotné podepisování kontraktů je naplánováno na leden příštího roku a služby budou poskytovány od 28. března,“ říká Korbel.

Vnitro tak už snad definitivně uzavře kapitolu původního a neúspěšného projektu KIVS, kdy se o „úřednický internet“ ministerstvo opakovaně hádalo s operátory. Spory řešil antimonopolní úřad i civilní soudy.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít