Noví Krakonošovi lyžníci

03. září 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
03. září 2012, 00:00

Uvadající krkonošské skiareály dostanou zkušené pronajímatele, jejichž peníze by měly dát střediskům modernější tvář a pomoci sportovním svazům

Nejznámější a nejrozsáhlejší lyžařské areály v Česku – Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou – budou od letošní zimy provozovány novými subjekty. Jejich největší vlastníci, Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) a Svaz lyžařů ČR (SLČR), se totiž minulý týden dohodli se společnostmi Melida a Mega Plus na dlouhodobém, dvacetiletém pronájmu těchto středisek. Jak již před týdnem informoval týdeník Euro, za pronájem Skiareálu Špindlerův Mlýn zaplatí Melida 43,8 milionu korun ročně bez DPH. Nájemcem lanovek, sjezdovek, sněžných roleb a dalšího majetku společnosti Ski Pec se zase stane společnost Mega Plus, jež ročně zaplatí 15 milionů korun bez DPH. Nadto se oba nájemci zavázali investovat stamilionové sumy do infrastruktury zmiňovaných skiareálů: do Špindlu poputuje přinejmenším 800 milionů korun, do Pece dalších 350 investičních milionů.

Dvě cesty k smrti Předseda ČSTV Miroslav Jansta si tak může oddechnout. Již před svým lednovým zvolením do čela největšího českého sportovního uskupení tvrdil, že nalezení vhodného modelu pro vlastnictví či provozování krkonošských skiareálů bude klíčové pro ekonomické přežití svazu. A podařilo se. ČSTV nemusel střediska prodávat, a přitom má na dalších dvacet let zajištěný stabilní zdroj příjmů. „Našli jsme výborné a bonitní nájemce, kteří jsou znalí lyžařského byznysu, takže budou naše areály dobře spravovat, a ještě nám zaplatí velmi slušnou částku. O takových penězích se nám před pár měsíci ani nesnilo,“ řekl Jansta týdeníku Euro. „Byli jsme ve velké defenzivě a spousta lidí by si před pár měsíci o ČSTV ani neopřela kolo,“ dodává šéf ČSTV.

Ivo Kaderka, šéf tenisového svazu a zároveň předseda komise ČSTV pro strategii horských středisek, přirovnává nedávnou pozici svazu ve Špindlu a Peci pod Sněžkou k čekání na smrt. „Buď jsme mohli čekat na smrt středisek, kdy bychom do nich nemohli investovat a za pár let by nás převálcovala privátní konkurence, která čeká doslova na každém rohu, navíc často podpořena penězi z eurofondů. Nebo jsme si mohli půjčit a zainvestovat do areálů, ale tím bychom k smrti odsoudili samotný svaz,“ říká Kaderka.

ČSTV jakožto majoritní vlastník obou skiareálů (ve Špindlu drží podíl 51,1 procenta, v Peci 54,7 procenta) totiž těžko mohl dlouhodobě sosat ze zisků krkonošských akciovek, aniž by investoval do rozvoje areálu. Ty jsou dlouhodobě podinvestované, což připouštějí i sami sportovní bafuňáři. Na druhé straně pokud by se skiareály zadlužily u bank, nakoupily nové lanovky, nezbylo by v jejich kasách dost na výplatu dividend – tedy tolik potřebných peněz ve svazové pokladně ČSTV. Například v loňském roce svaz vytáhl ze tří krkonošských skicenter (majoritu drží i ve Sportovním areálu Harrachov) 35,6 milionu korun, dvojnásobek toho co v roce 2010. „Bez dividend z horských akciovek by svaz zbankrotoval. Konsenzus, který se nám podařilo najít, je rozumným kompromisem střediska neprodávat, ale přitom rozvíjet. Po finanční stránce jsem navíc přesvědčen, že jsme vybojovali maximum toho, co šlo pro český sport urvat,“ dodává Kaderka.

Miliony pro lyžaře S nájemným a dalšími podmínkami dlouhodobých kontraktů je spokojen i Svaz lyžařů ČR jakožto druhý nejvýznamnější akcionář v krkonošských skiareálech (ve Špindlu drží 35,5 procenta, v Peci 39,9 procenta). „Podmínky, hlavně ty finanční, jsou na maximální hranici, již jsme mohli jako akcionáři očekávat,“ popisuje prezident lyžařského svazu Lukáš Sobotka.

Objem peněz, které SLČR bude inkasovat v návaznosti na dohodnuté pronájmy, odhaduje šéf lyžařů přibližně na 15 milionů ročně. „Oproti stávajícímu stavu je to výrazné polepšení, například letos ze Špindlu nepřijde na dividendách ani koruna. V průměru je to ročně o šest až sedm milionů více než dosud. Z hlediska ekonomiky svazu je to významně lepší situace než dosud,“ uvedl Sobotka pro týdeník Euro.

Stávající společnosti Skiareál Špindlerův Mlýn a Ski Pec pod Sněžkou budou i nadále fungovat a budou pronajímat veškerý majetek nájemcům. Podle SLČR by se měl počet statutárních zástupců ve firmách snížit na nutné minimum. „Samozřejmě bude zapotřebí, aby někdo prověřoval plnění podmínek, především investovaných prostředků do infrastruktury. Ale to by mohli zvládnout tři lidé v představenstvu a tři v dozorčí radě. Tedy tak, aby horské akciovky snížily své náklady na minimum a akcionáři mohli inkasovat co nejvyšší dividendy,“ dodává Sobotka. Podle něj také vnesou investoři do českých hor novou dynamiku, na kterou Krkonoše čekají. „Spousta hoteliérů, restauratérů a dalších podnikatelů ve službách věří, že se tím zlomí určitá stagnace v návštěvnosti hor. Doufají, že tyto investice do největších tuzemských středisek zaujmou tuzemskou klientelu a Češi přijedou vyzkoušet nové lanovky, vleky a sjezdovky,“ odhaduje šéf lyžařů.

Ještě čtyři zimy Kam tedy poputuje téměř 1,2 miliardy korun, které se zavázali investovat noví nájemci zmiňovaných středisek? Firma Melida, vlastněná společnostmi Tatry Mountain Resorts (TMR) a Snowhill, chce ve Špindlerově Mlýně vybudovat tři zbrusu nové šesti- až osmisedačkové lanovky a především propojit sjezdovky ve Svatém Petru a Medvědíně, tedy spojit střediska umístěná ve dvou různých částech Špindlu. Igor Rattaj, šéf dozorčí rady TMR (za kterou stojí finanční skupina J&T), však upozorňuje, že jen vyjednávání s Krkonošským národním parkem (KRNAP) a uskutečnění všech potřebných analýz zabere přinejmenším tři roky.

„Z našich dosavadních zkušeností to však odhaduji na čtyři zimy, než se nám podaří nalézt legislativně i technicky schůdné řešení pro propojení Svatého Petra s Medvědínem. V první řadě se musíme bavit s KRNAP, abychom si vzájemně vyjasnili hranice a my věděli, kde a co všechno můžeme ve Špindlu podnikat,“ říká Rattaj, který v čele TMR stojí od roku 2004, kdy firma zprivatizovala tatranské lanovky. Od té doby v největších slovenských horách (areály TMR jsou umístěny ve Vysokých i Nízkých Tatrách) proinvestovala přes tři a půl miliardy korun. „Hlavní investiční projekty jsou tam již za námi, nyní soustředíme své síly na české hory a také na Polsko a Rakousko. Naším dlouhodobým cílem zůstává ambice vytvořit silný středoevropský subjekt v turistickém ruchu,“ dodává Rattaj.

Konkurence pro Alpy?

To společnost Mega Plus, která se na příštích dvacet let stane provozovatelem lyžařského areálu v Peci pod Sněžkou, je v Krkonoších již řadu let „doma“ – vlastní SkiResort Černá Hora v Janských Lázních, lyžařské středisko v Černém Dole a také menší areál ve Svobodě nad Úpou. „O Pec jsme měli zájem především z důvodu propojení našich stávajících středisek a vytvoření jednoho velkého skiregionu, tak abychom mohli dopravní infrastrukturou, délkou sjezdovek i dalšími parametry konkurovat středně velkým alpským resortům. Naším cílem je propojit celý region a v horizontu deseti let tu proinvestovat miliardu korun,“ řekl týdeníku Euro Richard Kirnig, majoritní vlastník společnosti Mega Plus.

Roční patnáctimilionové nájemné, ke kterému se firma zavázala, se s ohledem na současnou finanční výkonnost Ski Pec jeví jako poměrně vysoké. Tamní skiareál totiž ve finančním roce končícím v září 2011 vykázal tržby 72,9 milionu korun a hrubý zisk 1,5 milionu. „S Pecí byly dosud jen samé problémy,“ připustil v této souvislosti Kaderka a dodává: „Pro Mega Plus nabízí obrovské synergie s nedalekou Černou Horou a možnost různých propojení. To se pak projevilo i na výšce nájmu.“

Jednatel Mega Plus Petr Hynek pro týdeník Euro uvedl, že již v nadcházející zimě nabídne firma na jeden skipas možnost využít šesti lanovek, třiceti vleků a celkem 33 kilometrů lyžařských tratí. „V nejbližších letech pak máme naplánovánu výstavbu tří šestisedačkových lanovek na Černé Hoře, v Černém Dole a samozřejmě v Peci pod Sněžkou, kde dojde k výměně vleků na sjezdovce Javor. Navíc tam dobudujeme systém technického zasněžování, abychom měli pokryty všechny sjezdovky,“ doplňuje Kirnig. V budoucnu by se celý lyžařský region pod „patronací“ Mega Plus měl rozšířit na 60 až 80 kilometrů sjezdovek, tak aby nabídka obsahovala jak rodinné lyžování, tak atraktivní sjezdování pro zkušené lyžaře.

Kdo je kdo v Krkonoších Tatry Mountain Resorts (TMR) Společnost spadající do skupiny J&T je dlouhodobě nejobchodovanějším titulem na bratislavské burze. Za posledních osm let proinvestovala ve Vysokých a Nízkých Tatrách přes 3,5 miliardy korun, kromě toho koupila několik hotelů a také aquapark Tatralandia.

Snowhill Firma, kterou ovládá gumárenský magnát Tomáš Němec (Česká gumárenská společnost), provozuje po celé České republice šest lyžařských areálů. Z nich jsou nejvybavenější Herlíkovice, pár kilometrů vzdálené od Špindlu. Sám Němec již několik let drží ve Skiareálu Špindlerův Mlýn asi desetiprocentní podíl, jeho vliv v největším českém lyžařském centru tak nadále poroste.

Mega Plus Společnost, jež původně vznikla pro provozování areálu na Černé Hoře nad Janskými Lázněmi v posledních letech expanduje. Koupila rodinně orientovaný skipark v Černém Dole a menší lyžařské středisko ve Svobodě nad Úpou. Vedle toho firma například provozuje hotel Omnia v Janských Lázních a několik dalších ubytovacích zařízení ve východních Krkonoších. Krkonošské akciovky byly dlouhodobě podinvestované

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít