NOVELOU ZÁKONA K ÚPLATKÁŘSTVÍ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

NOVELOU ZÁKONA K ÚPLATKÁŘSTVÍ

, (red),
NOVELOU ZÁKONA K ÚPLATKÁŘSTVÍ
Zdroj: Euro.cz

L o t e r i e

Od ledna příštího roku se spotřební hry mohou vrátit pod víčka a na etikety cizích výrobků. Lidé se ale zároveň musí rozloučit s tím, že by od firem za to, že kupují jejich zboží, mohli vyhrát například osobní automobil nebo jiné hodnotnější ceny.

Poslanci minulý týden schválili novelu loterijního zákona, kterou vyhověli připomínkám Evropské unie a odstranili znevýhodnění zahraničního kapitálu. Od loňského podzimu byly totiž spotřebitelské loterie doménou pouze českých společností. Zároveň ale omezili výši výher. Žádná z cen nesmí být dražší než dvacet tisíc korun a společnosti na výhry nemohou ročně utratit více než dvě stě tisíc korun. Mezi zákonodárci sice byli i tací, kteří prosazovali limit o tři sta tisíc vyšší, nakonec se ale v hlasování přiklonili k názoru ministra financí Iva Svobody. „S ohledem na posílení soutěžní pozice českých firem, které pravidelně bývají kapitálově slabší než firmy zahraniční, by bylo lepší přiklonit se k limitu dvě stě tisíc korun, doporučoval. Přijatá omezení se týkají pouze soutěží, u kterých se o výhru losuje. Na hry, kde úspěch není závislý na náhodném výběru, ale například na odevzdání určitého počtu víček či nákupu určitého počtu výrobků, se nová úprava nevztahuje a i nadále mohou být pořádány bez jakýchkoliv omezení.

Představitelé společností se zahraničním kapitálem krok poslanců, kteří jim znovu povolili pořádání soutěží, sice přivítali, omezení výše výher ale považují za příliš tvrdé. Mimo jiné říkají, že kvůli dvou set tisícové hranici je téměř vyloučeno, že by mohli pořádat celostátní soutěže.

Spokojenost naopak zavládla mezi provozovateli kasin. Doposud z nich byl zahraniční kapitál vyloučen, nyní cizím firmám umožní vést hernu výjimka od ministerstva financí. Podle jakých kritérií budou ale úředníci povolení udělovat, v zákoně stanoveno není. Někteří poslanci se proto bojí, že novelou zákona vlastně otevřeli cestu k úplatkářství. „Je jisté, že to je velmi atraktivní oblast podnikání, a nejsou-li dána kritéria, podle kterých by povolující orgán objektivně rozhodoval o udělování takových výjimek, obávám se, že takový režim by byl ve své podstatě režimem korupčním, prohlásil předseda rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý (ODS).

Ohodnoťte tento článek
Diskuze