Nové trendy zásadně mění cestování

11. prosince 2017, 00:00 - Václav Herz
11. prosince 2017, 00:00

Velkou roli hraje rozvoj internetu a sociální sítě. Ty mají rozhodující vliv zejména v asijských zemích

Bezpečnostní situace ve světě, rostoucí vliv sociálních sítí a s tím související influencer marketing a fenomén sdílené ekonomiky. Podle Moniky Palatkové, ředitelky CzechTourismu, právě tyto tři trendy v poslední době výrazně proměnily způsob, jakým lidé cestují. „Některé z nich nám výrazně nahrávají. I díky tomu, že je naše země vnímána jako bezpečná destinace, přijíždí k nám stále více turistů. Loni v hromadných ubytovacích zařízeních přenocovalo 9,3 milionu zahraničních turistů. Letos patrně dosáhneme čísla deset milionů,“ uvedla Monika Palatková. Čísla za první tři čtvrtletí roku 2017 tomu nasvědčují. Do České republiky zavítalo 7,8 milionu lidí, což je meziročně o deset procent více.

Když rozhoduje youtuber

Novinkou je i způsob, jakým si lidé vybírají destinaci, ve které pak tráví svou dovolenou. Velkou roli zde hraje rozvoj internetu a sociální sítě. Ty mají rozhodující vliv zejména v asijských zemích, kde dokážou oslovit jak nejmladší generaci, tak i lidi ve věku 40+. „Jako velmi efektivní nástroj se nám ukázala spolupráce s influencery v Jižní Koreji, kteří navštívili Moravu a ta se následně v jejich zemi stala populární destinací,“ popisuje Monika Palatková nedávnou kampaň CzechTourismu.

Úspěch podobně zaměřených kampaní v asijských zemích potvrzují i čísla. V prvních třech čtvrtletích roku tvořili největší meziroční nárůst na prvním místě Číňané (o 44 procent), na druhém Rusové (o 41 procent) a na třetím Korejci (o 31 procent).

Respekt k místním

Cestovní ruch se ale musí vyrovnávat i s novými výzvami. Jednou z nich je nepochybně již zmíněný fenomén sdílené ekonomiky. Tyto služby s sebou nesou stále dostupnější způsob cestování, nicméně i rostoucí zátěž pro rezidenty a životní prostředí. V některých západoevropských městech, která jsou turisty „zavalena“, proto již místní začali prostřednictvím nápisů „Tourist go home!“ vyzývat turisty k odjezdu.

„Je nutné vést debatu s místními, naslouchat jejich hlasu a zapojovat je do rozhodování o budoucnosti turismu. Důležité je, aby existovala jasná pravidla a ta byla vymáhána,“ je přesvědčena Monika Palatková.

I v souvislosti s tímto problémem směřují aktivity CzechTourismu také k tomu, aby do Česka častěji cestovali lidé z okolních zemí. „Kromě zaměření na zmíněné vzdálené trhy cílíme i na sousední země, kde vidíme velký potenciál. Právě turisté z těchto států častěji volí méně vytížené lokality a přispívají k většímu regionálnímu rozložení cestovního ruchu. Navíc generují menší uhlíkovou stopu,“ vysvětluje Monika Palatková. Přispět k tomu má i nový program Ambasador, kdy české osobnosti budou v zahraničí zvát turisty, aby zamířili do jejich rodiště. Účast už přislíbili Karel Gott, Jaromír Jágr, Gabriela Koukalová, Magdalena Kožená a další.

Novým trendům a výzvám v cestovním ruchu se v listopadu věnovala konference Fórum cestovního ruchu, kterou CzechTourism letos uspořádal v Táboře.

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta…
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při sprintu potrápí Porsche, RS 5 a další
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Technologie
Jak je to s opravami chyby Spectre. Aktualizace mikrokódu, operačního systému a důsledky
Letí na vás raketa! Chyba operátora poplašného softwaru způsobila na Havaji paniku
Cnews FM: Prodali byste svou digitálně vlastněnou hru? Robot Cache to umožní [podcast]
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
Hry pro příležitostné hráče