Nové dveře do třetího světa

30. října 2017, 00:00 - Václav Herz
30. října 2017, 00:00

Česká republika vloni zvýšila vývoz do Číny o 28 procent. Otevírají se nové možnosti v letectví, e-commerci nebo těžebním průmyslu

Rusko, Německo, Polsko ani Rakousko s Českem neudrží krok. Český export do Číny roste výrazně rychleji.

Zatímco českým podnikům se v loňském roce podařilo navýšit vývoz do Číny o 28 procent, Rusku pouze o 14 a Německu například jen o sedm procent. Na diplomatické snídani věnované obchodním vztahům s Pekingem, pořádané týdeníkem Euro, také zaznělo, že klíčovým ukazatelem vývoje obchodních vztahů bude právě proběhnuvší 19. sjezd Komunistické strany Číny.

„Během pěti let dosáhla ekonomická transformace nemalých výsledků, přitom si HDP udržel středně rychlý růst. Čína bude ještě stabilnější a bude více prosperovat. Po 19. sjezdu bude Čína prohlubovat reformy a otevírání se světu,“ přiblížil vizi zástupce velvyslankyně Číny Jianjun Chen. Podle něj Česko už teď zaujímá významné místo v rámci fondu 16 + 1.

„Doufám, že mnoho českých podnikatelů využije těchto možností a pojedou se do Číny podívat a vyberou si oblast svého působení a partnery. S dostatkem trpělivosti pak nebude úspěch daleko,“ řekl zástupce velvyslankyně.

Podle ekonomicko-obchodního rady čínského velvyslanectví Jinsonga Wanga za poslední tři roky výrazně stouply čínské investice v České republice. „Částka necelých 300 milionů dolarů z konce roku 2013 se ke konci roku 2016 vyhoupla na více než dvě miliardy dolarů,“ vypočetl Jinsong Wang. Česká republika se podle něj stala vyhledávaným místem pro investice pro známé a renomované čínské firmy. Uvedl také, že české investice v Číně koncem roku 2016 přesáhly 300 milionů dolarů. Wang zmínil především společnosti Škoda Auto a Home Credit. „Objem česko-čínského obchodu přesáhl ročně 11 miliard dolarů a představuje téměř 20 procent celkového obchodu Číny se zeměmi střední a východní Evropy,“ dodal Wang.

Nové možnosti

Ředitel Odboru zahraničně ekonomických politik ministerstva průmyslu a obchodu Richard Hlavatý pak připomněl, že Česká republika do Číny vyváží zejména motorová vozidla, dopravní zařízení, obráběcí a textilní stroje, elektrická zařízení, čerpadla, mikroskopy, elektrické nástroje. „Co má perspektivu? Víme, že energetika, strojírenství, civilní letectví, digitalizace, e-commerce a těžební průmysl. A to z pohledu nejen strojů pro těžbu, ale i zabezpečení dolů a techniky,“ upozornil Hlavatý.

Sféra nových obchodů nabízí široké uplatnění i pro právní služby. Specializované oddělení proto vybudovala advokátní kancelář PRK Partners. China Desk v této přední právnické firmě vede právník čínského původu Shiyang Zhang spolu s partnerem firmy Janem Kohoutem. „Je potřeba se vypořádat s jazykovými, kulturními i právními odlišnostmi obou regionů,“ vysvětlil Shiyang Zhang, proč čínská sekce v PRK Partners vznikla.

Podle zástupce náměstka ministra zahraničí Ivana Jančárka jsou pak pozitivním signálem pro český byznys poslední impulzy z Číny, že se chce dále otevírat zahraničním investicím a bude sledovat rozvoj tržní ekonomiky. „Potřebujeme investiční dohodu, abychom měli jasně stanovená práva a povinnosti obou stran. Ke zvážení je pak i dohoda o zóně volného obchodu,“ shrnul Jančárek s tím, že obavy z nekontrolovatelného přísunu zboží z Číny do České republiky nejsou namístě. Česku by se také mohly otevřít další nové trhy, takzvané třetí trhy. Například v Africe, kde je Čína velmi silným hráčem.

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče