Nová hornická pohádka

08. února 2016, 00:00 - Vadim Fojtík
08. února 2016, 00:00

Příběh OKD v sobě spojuje prvky politického thrilleru, frašky a telenovely. To by ani Grimmové nevymysleli

Možnost, že stát přispěje na záchranu OKD z eráru, minulý týden definitivně padla. Stát oznámil, že firmě, managementu ani věřitelům nedá zhola nic. Současně s tím management společnosti prohlásil, že v následujících dvou letech propustí polovinu zaměstnanců. Příběh firmy, který na začátku připomínal pohádku z dílny Boženy Němcové, teď dostává zcela jiné kontury. Poslední kapitoly příběhu OKD budou spíš jako dílko z pera bratří Grimmů.

Protože nechceme nikoho urazit, pro jistotu uvádíme jména aktérů poněkud pozměněná.

Ostatně v žádné pohádce nejsou reálné osoby. V následujícím příběhu vystupují: zlý černokněžník Blakala, hodný a trochu naivní mládek Honza, arogantní a hamižný lord z Loseru, král Bohouš I. řečený Měkkota, kupec Karbon a šikovný mlynář Krupička.

Bylo nebylo v jednom malém království… Lord z Loseru, velice zlostný, ale bohatý, si nechal vystavět hrad z párků, jihočeských kuřat, obilí a hnojiva, který pojmenoval Vosí hnízdo. Lid z celého království jezdil jeho stavbu obdivovat a na důkaz úcty si jej zvolil strážcem královského pokladu. Lordovi z Loseru to ale bylo málo. Chtěl vládnout celé zemi. Na tři dny a tři noci se zavřel v komnatách svého hradu a přemýšlel, jak svůj plán naplnit. Když se třetí noc pomalu měnila v ráno, zjevila se před lordem tajemná Vepřová hlava z Hradu a řekla: „Poradím ti.

Chceš-li usednout na trůn, musíš splnit tři úkoly. Vypověz všechny dohody, které jsi s Bohoušem I. a jeho družinou uzavřel, sesaď jej z trůnu a nech se lidem zvolit na jeho místo.“

Lord z Loseru si nechal osedlat svého nejlepšího koně, k sedlu připevnil truhlu zlaťáků a vyjel do světa. Splnit první a druhý úkol bylo pro lorda z Loseru jako správce královské pokladnice nejjednodušší. S pomocí svého zámeckého plátku Včera a proti vůli Bohouše Měkkoty odvolal šéfa královské manufaktury na výrobu blesků. Král Bohouš I.

obratem vypověděl všechny smlouvy s lordem a abdikoval. Třetí úkol nechat se zvolit králem byl těžší. V mnoha vojvodstvích chtěl lid za nového vládce lorda z Loseru, až na sever země. Zde tisíce poddaných za sedmero horami a sedmero řekami v údolích mezi temnými lesy těží hluboko pod zemí uhlí pro černokněžníka Blakalu, nejlepšího kouzelníka s čísly v království. Ten ještě donedávna vlastnil nejen doly, ale i tisíce okolních chatrčí svých vazalů. Jenže ty prodal, neznámo komu. V mládí se Blakala zamiloval do nejkrásnější ženy v království, Doroty Máčalové. Když ji požádal o ruku, řekla mu: „Vezmu si tě, ale slib, že mi každý rok dáš tolik zlata, kolik vážím.“ Blakala souhlasil, koupil doly na severu království, začal těžit a prodávat uhlí. Zlato, které takto získal, však na splnění slibu nestačilo. Postupně si začal na doly půjčovat další a další zlato. Jenže jeho uhlí již nikdo v jeho ani v okolních královstvích nechce. Blakala bude brzy muset své doly na severu zavřít a tisíce jeho poddaných skončí na dlažbě, tedy v tomto případě někde v okolních lesích.

Jak už to v pohádkách bývá, náhle se v severních lesích objevuje hodný mládek Honza, obdařený kouzelnou mocí, který se snaží, seč může, dát chleba lidem vyhozeným z Blakalových dolů. Zjišťuje však, že víc než kouzla potřebuje zlato. O pomoc požádá lorda z Loseru. „Všichni kradete, nic ti nedám,“ vyhnal jej z hradu Vosí hnízdo. Lord už má totiž v hlavě plán, před časem navštívil kupce Karbona, od kterého získal kouzelný pergamen, s jehož pomocí lze ukázat na všechny, kdo špatnou situaci na severu způsobili. Výměnou za slib, že mu daruje to, co první uvidí, až na sever země přijede.

Lord z Loseru jen počká, až se horníci rozprchnou po okolních lesích, a vyrazí na sever.

Před ním se proti temné obloze vypínají siluety Blakalových věží. Co za své služby dostane Karbon, už je jasné. Z okolních lesů se pozvolna začínají scházet havíři zvědaví, co za cizince k nim zavítalo. Lord z Loseru sáhne do torny a vyloví svoji kouzelnou pomůcku. Všechny oslní jasná záře. „Za vše může Bohouš I. a jeho družina. Měl se s Blakalou vypořádat už před lety, kdyby mu doly neprodal pod cenou, nemusíte teď pobíhat po hvozdech,“ zakráká pravdomluvný dokument. Lord z Loseru, jak je jeho letitým zvykem, ještě na seznam zločinců doplní i jistého Kalkulouska, ten ale pro tuhle pohádku není důležitý. A divadelní představení pokračuje. Neznámo odkud se vynoří šikovný mlynář Krupička, který už ví, tedy aspoň to tvrdí, jak lidu vrátit chatrče, které jim pod zadkem prodal černokněžník Blakala.

Lid se vrátí z lesů a jednohlasně volí lorda z Loseru. Ten vyhraje volby v celé zemi a dosedne na trůn. Do krajů na severu se na čas vrátí klid a mír. Obchodník Karbon získá za své služby vše, co zbylo po uprchlém Blakalovi, mlynář Krupička místo severního místokrále. Lid se vrátí do svých chatrčí, jen na čas, brzo se objeví nový černokněžník, který prohlásí, že je novým majitelem jejich usedlostí. Lid reptající na bídu, drahý chleba a nadávající na nového krále se vrátí do lesů.

Příběh jak od bratří Grimmů. I když ne tak úplně, na konci téhle pohádky alespoň zůstane většina aktérů naživu. l

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít