Nomura se nevzdává - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nomura se nevzdává

, Tomáš Skřivánek,
Nomura se nevzdává
Zdroj: Euro.cz

Spory o IPB

PRAHA (tos) – Přezkoumávání státní podpory tuzemským bankám ještě není u konce. Investiční banka Nomura, někdejší vlastník IPB, podala u Evropské komise protest proti rozhodnutí o státní podpoře ČSOB. „Nomura je přesvědčena, že rozhodnutí Evropské komise nezabývat se státní pomocí ČSOB je chybné, protože Evropská komise pravomoc k přezkoumání veřejné podpory má,“ komentoval postup Nomury její tuzemský mluvčí Jiří Hrabovský.
Evropská komise se státní pomocí ČSOB, ale ani Komerční bance a České spořitelně nezabývala, neboť rozhodla, že nemá právo ji posuzovat. Nomura nyní doufá, že přezkum podpory odhalí její protiprávnost a ČSOB ji pak bude muset vrátit českému státu.
Ministerstvo financí je údajně krokem Nomury znejistěno, navenek mu však nedává žádnou šanci na úspěch. „Nomura se pokouší o mediální hru, která pozici České republiky neohrozí,“ řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman.
Japonská banka vede s českým státem a ČSOB řadu soudních sporů, mimo jiné kvůli porušení dohody o ochraně investic. Největším z nich je arbitráž mezi společností Saluka, dceřinnou společností Nomury, která vlastnila akcie IPB, a ministerstvem financí o 30,5 až 40,6 miliardy korun.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze