Nízkopodlažní Poláci - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nízkopodlažní Poláci

, Vadim Fojtík,
Nízkopodlažní Poláci
Zdroj: Euro.cz

Škoda Holding

Praha (foj) – Plzeňská společnost Škoda Transportation získala v Polsku kontrakt za půl miliardy korun. Dceřiná firma Škody Holding dodá devět pětičlánkových nízkopodlažních tramvají společnosti MPK Wroclav, což je obdoba pražského dopravního podniku. Projekt je částečně financován z fondů Evropské unie. Odborníci považují tažení české strojírenské jedničky na polském trhu za velký úspěch. Firma totiž v tendru porazila dvě „domácí“ společnosti – v Polsku montují a vyrábějí tramvaje nadnárodní koncerny Alstom a Bombardier. MPK Wroclav bude navíc v nejbližších letech potřebovat další nové tramvaje. MPK nyní vlastní 400 tramvají a obsluhuje jeden z největších městských dopravních systémů v Polsku. Podnik zřejmě navíc nebude mít problémy ani se sháněním peněz na nová vozidla, leží totiž v jedné z nejbohatších částí Polska, ve Slezsku.
Tramvaje začne Škodovka dodávat dvacet měsíců od podpisu smlouvy, tedy od poloviny listopadu. Tramvaj je z pětašedesáti procent nízkopodlažní, což byl požadavek polského odběratele. Vůz bude homologován podle polských předpisů. Na dodávkách budou kromě firem ze skupiny Škoda Holding, mimo jiné i Škoda Electric, participovat i další české podniky.
Škoda Transportation získala letos v Polsku již druhou zakázku. V dubnu zvítězila v tendru na dodávku osmi nízkopodlažních tramvají, opět pro dopravní podnik MPK Wroclav.
„Druhá dodávka pro Wroclav je další exportní úspěch Škody Transportation. Vedle českého trhu, na kterém zaujímá v oblasti nízkopodlažních tramvají téměř stoprocentní podíl, se společnost prosadila v dodávkách tramvají, ale i trakčních vozidel a komponentů rovněž v Rusku, Itálii, Bulharsku, na Ukrajině a v USA,“ konstatovala mluvčí Škody Holding Radka Pistoriusová.