Nikdy nebudeme na prodej

11. prosince 2017, 00:00 - Václav Herz
11. prosince 2017, 00:00

Vlastnická struktura nám garantuje maximální samostatnost a nezávislost, říká šéf česke pobočky Oberbank Robert Pokorný

Oberbank AG, pobočka Česká republika zažívá v posledních třech letech na českém bankovním trhu mimořádně úspěšné období. Banka s letitou historií v Horním Rakousku (odtud také název banky - Oberosterreich, Oberbank) má k dnešnímu dni na českém trhu 20 plnohodnotných poboček a do konce letošního roku plánuje dále expandovat, zejména v Praze. Bezmála 150 zaměstnanců banky obsluhuje cca 13 tisíc privátních a více než dva a půl tisíce firemních zákazníků.

O tom, proč je dcera významného rakouského bankovního domu vhodnou alternativou k velkým bankovním ústavům, jsme hovořili s Robertem Pokorným, ředitelem Oberbank AG, pobočka Česká republika.

* Kdy jste začali působit na českém bankovním trhu a jaký je váš obchodní koncept?

V České republice fungujeme od roku 2004, tedy od vstupu země do EU. Náš obchodní model je od počátku stejný, jsme banka podnikatelů a průmyslu - banka středně velkých obchodních a výrobních firem. V oblasti privátního obchodu se zaměřujeme zejména na středně movitého privátního zákazníka v produktivním věku. Pro oba tyto hlavní klientské segmenty platí, že jsme banka regionální, univerzální, ale zejména úzce vztahová, která je svým klientům, jejich přáním a denním potřebám trvale nablízku.

* Jste spíše digitální bankou, nebo si zakládáte na pobočkové síti?

Ctíme tezi, že „banking is people“, a kamenné pobočky jsou proto i v době digitalizace pro nás a naše klienty centrálním místem setkání, trvalým prvkem naší strategie a nikdy tomu jinak ani nebude. To ostatně potvrzuje i fakt, že letos do konce roku otevřeme v Praze další dvě nové pobočky. Expandujeme v době, kdy konkurenční bankovní domy spíše pobočky omezují, konsolidují a redukují často i zaměstnanecké stavy.

* Jak se daří Oberbank koncernu jako celku? Kdo jsou jeho nejvýznamnější akcionáři?

Banka existuje již od roku 1869, zejména v Horním Rakousku má tedy obrovskou tradici. V tomto regionu jsme market leaderem s více než 45procentním tržním podílem v oblasti financování firemní klientely a přibližně každý pátý privátní klient je klientem Oberbank. Vlastnická struktura je svým způsobem osobitá a velmi pevná. Nejvýznamnějšími akcionáři jsou naše dvě sesterské banky, kterými jsou BTV - Bank fur Tirol und Vorarlberg a BKS - Bank fur Karnten und Steiermark. Každá z nich drží akciový podíl okolo 16,5 procenta a v podstatě obhospodařují zbytek Rakouska. Více než čtyři procenta podílu drží naši zaměstnanci. Dále má cca pětiprocentní podíl salcburský Wustenrot Wohnungswirtschaft a podobný minoritní (ovšem strategicky velmi významný) podíl drží vídeňská Generali 3Banken Holding AG. Tyto subjekty mají společně tzv. blokační většinu zakotvenou v naší syndikátní smlouvě, ze které jasně vyplývá, že Oberbank nemůže být nikdy předmětem fúze či akvizice. Zkrátka není na prodej. Naše z tohoto plynoucí samostatnost a nezávislost je tak trvalou nejvyšší strategickou hodnotou banky a v kontextu neustálé konsolidace bankovního sektoru v Evropě je tento fakt čím dál tím více oceňován a pozitivně vnímán i našimi klienty.

* Co chystá vaše banka pro rok 2018 v České republice za novinky?

V Oberbank se stále něco děje. Pro letošní podzim a celý rok 2018 připravujeme hned několik novinek, nejvíce v oblasti iPM (individuální portfolio management) a prodeje cenných papírů. Již od letošního listopadu rozšiřujeme produktovou paletu v oblasti cenných papírů o nové investiční fondy.

Fond korporátních dluhopisů je fondem vhodným pro méně konzervativní investory, kteří hledají vyšší výnos, než jaký nabízí domácí trh dluhopisů. Portfolio fondu obsahuje kvalitní korporátní dluhopisy zejména velkých firem ze zemí střední a východní Evropy. Fond balancovaný konzervativní je fondem určeným pro investory, kteří preferují vyvážený poměr mezi výší očekávaného výnosu, mírou investičního rizika a doporučovaným investičním horizontem.

Portfolio fondu je rozloženo mezi dluhopisovou a akciovou část, která je široce diverzifikována jak regionálně, tak i sektorově. Fond globálních značek je fondem určeným investorům, kteří očekávají vyšší míru zhodnocení. Podílníci fondu profitují především z výnosu akcií silných světově známých firem. Oberbank dále rozšiřuje svou nabídku o pojištění majetku (pojištění nemovitosti a domácnosti). Pro příští rok se připravuje pojištění schopnosti dlužníka splácet, což umožní privátním klientům získat opravdu kompletní řešení hypotečního financování, případně investice.

*

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky prosince zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti…
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Technologie
IDOS po 10 letech mění design. Jak se vám líbí nové jízdní řády?
Konec podpory. Pro sedm let starý Android 4.0 bude obtížnější vyvíjet aplikace
První telefon s dírou v displeji představil Honor. Co nabídne View 20?
Edge se objeví také ve Windows 7 a bude podporovat doplňky pro Chrome
Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení
Hry pro příležitostné hráče