Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Nikdy nebudeme na prodej

11. prosince 2017, 00:00 - Václav Herz
11. prosince 2017, 00:00

Vlastnická struktura nám garantuje maximální samostatnost a nezávislost, říká šéf česke pobočky Oberbank Robert Pokorný

Oberbank AG, pobočka Česká republika zažívá v posledních třech letech na českém bankovním trhu mimořádně úspěšné období. Banka s letitou historií v Horním Rakousku (odtud také název banky - Oberosterreich, Oberbank) má k dnešnímu dni na českém trhu 20 plnohodnotných poboček a do konce letošního roku plánuje dále expandovat, zejména v Praze. Bezmála 150 zaměstnanců banky obsluhuje cca 13 tisíc privátních a více než dva a půl tisíce firemních zákazníků.

O tom, proč je dcera významného rakouského bankovního domu vhodnou alternativou k velkým bankovním ústavům, jsme hovořili s Robertem Pokorným, ředitelem Oberbank AG, pobočka Česká republika.

* Kdy jste začali působit na českém bankovním trhu a jaký je váš obchodní koncept?

V České republice fungujeme od roku 2004, tedy od vstupu země do EU. Náš obchodní model je od počátku stejný, jsme banka podnikatelů a průmyslu - banka středně velkých obchodních a výrobních firem. V oblasti privátního obchodu se zaměřujeme zejména na středně movitého privátního zákazníka v produktivním věku. Pro oba tyto hlavní klientské segmenty platí, že jsme banka regionální, univerzální, ale zejména úzce vztahová, která je svým klientům, jejich přáním a denním potřebám trvale nablízku.

* Jste spíše digitální bankou, nebo si zakládáte na pobočkové síti?

Ctíme tezi, že „banking is people“, a kamenné pobočky jsou proto i v době digitalizace pro nás a naše klienty centrálním místem setkání, trvalým prvkem naší strategie a nikdy tomu jinak ani nebude. To ostatně potvrzuje i fakt, že letos do konce roku otevřeme v Praze další dvě nové pobočky. Expandujeme v době, kdy konkurenční bankovní domy spíše pobočky omezují, konsolidují a redukují často i zaměstnanecké stavy.

* Jak se daří Oberbank koncernu jako celku? Kdo jsou jeho nejvýznamnější akcionáři?

Banka existuje již od roku 1869, zejména v Horním Rakousku má tedy obrovskou tradici. V tomto regionu jsme market leaderem s více než 45procentním tržním podílem v oblasti financování firemní klientely a přibližně každý pátý privátní klient je klientem Oberbank. Vlastnická struktura je svým způsobem osobitá a velmi pevná. Nejvýznamnějšími akcionáři jsou naše dvě sesterské banky, kterými jsou BTV - Bank fur Tirol und Vorarlberg a BKS - Bank fur Karnten und Steiermark. Každá z nich drží akciový podíl okolo 16,5 procenta a v podstatě obhospodařují zbytek Rakouska. Více než čtyři procenta podílu drží naši zaměstnanci. Dále má cca pětiprocentní podíl salcburský Wustenrot Wohnungswirtschaft a podobný minoritní (ovšem strategicky velmi významný) podíl drží vídeňská Generali 3Banken Holding AG. Tyto subjekty mají společně tzv. blokační většinu zakotvenou v naší syndikátní smlouvě, ze které jasně vyplývá, že Oberbank nemůže být nikdy předmětem fúze či akvizice. Zkrátka není na prodej. Naše z tohoto plynoucí samostatnost a nezávislost je tak trvalou nejvyšší strategickou hodnotou banky a v kontextu neustálé konsolidace bankovního sektoru v Evropě je tento fakt čím dál tím více oceňován a pozitivně vnímán i našimi klienty.

* Co chystá vaše banka pro rok 2018 v České republice za novinky?

V Oberbank se stále něco děje. Pro letošní podzim a celý rok 2018 připravujeme hned několik novinek, nejvíce v oblasti iPM (individuální portfolio management) a prodeje cenných papírů. Již od letošního listopadu rozšiřujeme produktovou paletu v oblasti cenných papírů o nové investiční fondy.

Fond korporátních dluhopisů je fondem vhodným pro méně konzervativní investory, kteří hledají vyšší výnos, než jaký nabízí domácí trh dluhopisů. Portfolio fondu obsahuje kvalitní korporátní dluhopisy zejména velkých firem ze zemí střední a východní Evropy. Fond balancovaný konzervativní je fondem určeným pro investory, kteří preferují vyvážený poměr mezi výší očekávaného výnosu, mírou investičního rizika a doporučovaným investičním horizontem.

Portfolio fondu je rozloženo mezi dluhopisovou a akciovou část, která je široce diverzifikována jak regionálně, tak i sektorově. Fond globálních značek je fondem určeným investorům, kteří očekávají vyšší míru zhodnocení. Podílníci fondu profitují především z výnosu akcií silných světově známých firem. Oberbank dále rozšiřuje svou nabídku o pojištění majetku (pojištění nemovitosti a domácnosti). Pro příští rok se připravuje pojištění schopnosti dlužníka splácet, což umožní privátním klientům získat opravdu kompletní řešení hypotečního financování, případně investice.

*

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Práva poškozených při dopravní nehodě: kdy se nevyplatí policii nevolat?
Máte alergii na podzim?
Auta
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR…
Bude elektrické retro novou módou? Nejen Peugeot 504 budoucnosti se očividně líbí
Elektrický VW I.D. Buzz Cargo zastane roli řidiče i skladníka. Na trh přijde za tři roky
Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda
Opel Combo Life je zajímavá alternativa k MPV (české ceny + první jízdní dojmy)
Technologie
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Teď sestoupil do Slow ringu
Skype 8 nabídne pokročilejší správu stavových zpráv a jasnější indikaci aktivity
31,5″ 4K monitor od Philipsu s DisplayHDR 600 a USB-C dokovací stanicí. Má i Ethernet
Chrome 69 už části adres URL neskrývá. Chrome 70 s tím znovu začne, komunita nesouhlasí
Intel oživuje 22nm proces. Čipset H310C bude asi přeznačený křemík H110
Hry pro příležitostné hráče