Nikdo neutrpěl ztrátu, nikdo neprodělal

20. července 2015, 00:00 - PAVEL KOLÁŘ
20. července 2015, 00:00

Umístění přístrojů v Centru pohybové medicíny nebylo žádné pokoutní spiknutí, říká profesor Pavel Kolář

Myslím, že je známo, že Centrum pohybové medicíny akcentuje své zaměření na sportovce. Je to specifická činnost, která má určité odlišnosti. Jiný přístup, rozdílnou interpretaci diagnostiky a terapeutických postupů budete volit u úředníka a jinou u špičkového atleta. Díky tomu nás navštěvují stovky vrcholových sportovců a obrací se na nás řada sportovních svazů s žádostí, abychom jim zabezpečovali zdravotní nebo preventivní péči. Obdobně tomu bylo a je i u Centra sportu ministerstva vnitra (CSMV). Je v něm registrováno kolem 400 sportovců a v dané době mělo toto centrum smlouvu o spolupráci s FTVS. Navíc v roce 2013 byly všechny prostory i přístroje ve Stromovce zničeny povodní. To byly důvody, proč naše centrum zajišťovalo péči o tyto sportovce a využívalo k tomu i spiroergometrickou linku.

Kdykoli na požádání

U sportovců ji používáme například ke stanovení VO2max, anaerobního prahu, tréninkových tepových frekvencí a pro stanovení parametrů pro posouzení ventilačních limitací tréninkové zátěže. Tuto linku využíváme částečně i komerčně, a to proto, abychom pokryli personální náklady vynaložené na její vlastní provoz, mnohdy spojený s vědeckými výzkumy. Komerčně je využíván přístroj hlavně pro testování sportovců z jiných sportovních klubů a plní tak významnou roli v oblasti kardiovaskulární prevence. Sportovci z CSMV sem docházejí i mimo rámec tohoto vyšetření a my jim v řadě případů zajišťujeme specifickou diagnostickou péči nad rámec stávající smlouvy, tj. v daleko širším spektru medicínské péče.

Analyzátor pohybu Qualysis je kamerový systém, který umožňuje v 3D projekci cíleně hodnotit kinematické parametry pohybu. Pro jeho řádné využití je velmi důležitá metodika. My ho využíváme především na výzkum spojený s hodnocením kvality pohybu. Z výsledků vyšetření můžeme přímo poukázat na chyby, kterých se sportovec v pohybu dopouští a které jsou často následkem jeho zdravotních obtíží. Přístroj slouží také k tomu, aby zde studenti mohli dělat své vědecké práce. Přístroj není používán k žádné komerční aktivitě. Nelze pominout náklady na specializovaná školení zaměstnanců, která probíhala i v zahraničí, a jejich mzdu v okamžiku, kdy s těmito přístroji pracují a následně data zpracovávají. Sportovci v kombinaci s kinematickou analýzou pohybu podstupují i další vyšetření, která pak rozšiřují jeho využitelnost. Protiplnění ve využívání těchto přístrojů je tak také v tom, že příslušní sportovci mohou využívat i ostatní diagnostiky, kterou centrum disponuje, kdykoli na požádání využít ostatních přístrojů.

Rozhodně nemám zájem, aby smluvní vztah byl nějak pochybně nastaven. Prakticky všechen svůj čas, nejen ten pracovní, věnuji rozvoji oborů fyzioterapie a speciální rehabilitace. Můj pracovní den začíná v pět hodin ráno a často končí po 22. hodině. Nestěžuji si, je to má svobodná volba a závazek k mým pacientům, kterými nejsou jen olympijští vítězové, o nichž se hojně píše v novinách, ale i děti z motolské nemocnice či studenti Univerzity Karlovy, kteří by jednou mohli pokračovat v oboru, jejž se snažím v naší zemi budovat a rozvíjet. Přiznávám, že podobné pseudokauzy a případy, kdy si někdo vyřizuje s někým účty, když publicitu získá jen díky tomu, že do příběhu lze naroubovat i Centrum pohybové medicíny, mi berou chuť v mé odborné práci pokračovat.

nEJdE JEn o pEníZE

Nikomu nevznikla škoda, nikdo neutrpěl ztrátu, nikdo neprodělal. Nechci a nebudu vypočítávat, kolik medailí získali sportovci CSMV na olympijských hrách a světových šampionátech. Nemohu tu prezentovat, kolik hodin tréninku bez bolesti získali díky našemu centru, jeho pracovníkům a metodám. Ono to vlastně ani nejde. Jaká je cena, když vrcholový sportovec úspěšně zvládne, navzdory zranění, svůj klíčový závod? Kolik korun stojí, zbaví-li se sportovec chronické bolesti? Jak ohodnotit vědeckou práci, díky které může vzniknout nová rehabilitační či diagnostická metoda? Všechno na peníze přepočítat nejde!

Umístění přístrojů v Centru pohybové medicíny nebylo žádné pokoutní spiknutí. Jedná se o zcela transparentní záležitost a také o gentlemanskou dohodu, protože sportovci do našeho centra docházejí i nad rámec využívání této diagnostiky. Je jim poskytována přednostní péče i mimo běžné ordinační hodiny a mohou využívat veškeré dostupné diagnostické a terapeutické péče, kterou v současné době nabízíme. Jedná se zejména o rehabilitační a fyzioterapeutické služby, péči ortopedickou či neurologickou a širokou škálu elektroléčebných procedur. Pokud se někomu tento přístup zdá nevýhodný, smlouvu rozvážu a oba přístroje vrátím. Nestojí mi to za to, svou energii budu směrovat do svého oboru a práce, nikoli na nesmyslné kauzy.

Jaká je cena, když vrcholový sportovec úspěšně zvládne, navzdory zranění, svůj klíčový závod? Všechno na peníze přepočítat nejde!

O autorovi| PAVEL KOLÁŘ • autor je fyzioterapeutem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít