Ničivá zbraň berňáků

04. února 2013, 00:00 - DÁŠA HYKLOVA
04. února 2013, 00:00

Počítačový systém redditometro a sledování výdajů občanů má omezit daňové úniky. Italům se oko velkého bratra vůbec nelíbí

Movití Italové si umějí užívat luxusu.

Ať při pořizování drahých aut, jachet anebo při běžných nákupech značkového oblečení a drahých šperků. Když však přijde na vyplňování daňového přiznání, z některých majitelů Ferrari se „papírově“ rázem stávají chudáci.

Vyhýbání se řádnému placení daní patří mezi chronické problémy Itálie. A to již po generace. I když někteří politici a zodpovědné úřady učinily v minulosti řadu pokusů o nápravu, odhaduje se, že ročně stojí Itálii úniky na daních přibližně 162 miliard dolarů. V průběhu loňského roku odhalila finanční policie přibližně 8600 osob s celkovým příjmem ve výši kolem 30 miliard dolarů, které se zcela chtěly vyhnout placení daní. Nepodaly totiž žádné daňové přiznání. Dalších 23 miliard dolarů, které měly být přiznány jako příjmy v Itálii, bylo převedeno do zahraničí.

Koncem měsíce, 24. a 25. února půjdou Italové k volbám. Dosluhující vláda Maria Montiho řadila boj proti daňovým únikům ke svým prioritám. Od loňského února platí v Itálii nový zákon, který snížil limit na platbu v hotovosti z 2500 na 1000 eur. Veškeré finanční transakce překračující tuto hranici se musejí v zemi provádět elektronicky.

Každý kůň se počítá Od letošního ledna má hlavní italský berní úřad v rukou další zbraň. Nový počítačový systém pojmenovaný redditometro. Jeho zprovoznění přináší zcela novou taktiku. Doposud honila finanční policie daňové podvodníky v podstatě kvůli tomu, kolik ušetřili. Nyní se naopak zaměří na to, kolik a za co podezřelí vlastně ve skutečnosti utrácejí. Redditometro totiž porovnává konkrétní daňové přiznání s tím, jaké má dotyčný ve skutečnosti výdaje. A to v nejrůznějších oblastech každodenního života. Červené světýlko začne úředníkům blikat v případě, že bude překročena přibližně dvacetiprocentní hranice. Nemluvě o Italech, kteří uvedou roční příjem ve výši 10 tisíc eur, ale zároveň si koupí BMW za 80 tisíc, případně ještě odletí na exotickou dovolenou. Ti budou mít bernímu úřadu hodně co vysvětlovat.

Redditometro rozděluje italskou populaci do jedenácti skupin podle toho, zda dotyčný žije single, anebo se jedná o manželský pár. Dále zda rodina vychovává děti a konkrétně kolik, případně zda bydlí pod jednou střechou s příslušníky starší generace a podobně.

Poté je pro každou domácnost vypracován poměrně detailní model, podle něhož dotyčný či rodina může fungovat. A hlavně zda se shodují výdaje s legálně přiznanými příjmy. Posuzováno je bydlení, způsob dopravy, rekreace, ale i značky mobilních telefonů a celkové útraty za jejich využívání, pojištění, výdaje na vzdělání, sportovní aktivity a samozřejmě také investice.

Uvedené oblasti se dělí do dalších podkategorií. V případě, že se občan věnuje například sportu, bude u něj sledováno, kolik platí za případné členství v klubech, jak drahou sportovní výbavu si pořizuje, kolik utrácí za lístky na jednotlivé akce, například fotbalové zápasy. Úředníci prověří i to, zda si rodina platí sportovní televizní kanály. Zcela jistě jim neunikne, pokud rodina vlastní koně.

Autoři systému mysleli co do sortýrování na nejmenší detaily. Vzali v úvahu i ty skutečnosti, že ceny, ať již například u nemovitostí anebo i služeb, se v jednotlivých částech země liší. Pokud fungování rodiny přesáhne příslušný, pro ni vypracovaný model, automaticky se dostává do podezření. Otázka, kterou bude berní úřad v průběhu vyšetřování klást, je jednoduchá: Jak je možné, že jste s tak nízkým příjmem utráceli takové peníze na tomto místě Itálie?

Jako za starých časů v NDR Ředitel italského berního úřadu Attilio Befera již loni na podzim v souvislosti s přípravami spuštění systému prohlásil, že půjde o „inovační“ prostředek, který má italské ekonomice pomoci. „Máme, nebo nemáme stodvacetimiliardové daňové úniky? Máme, nebo nemáme dluh ve výši dvou bilionů eur?“ poukázal na ohromné zadlužení země. Podle již dřívějších zjištění berního úřadu nejméně pětina obyvatel země uvádí v daňovém přiznání rozporuplné informace.

Redditometro však Italům nesedlo. Jeho podstata mnohé z nich pobuřuje. Tamní tisk je plný komentářů, jejichž autoři jsou zděšeni z představy, že by měli daňovým úředníkům vysvětlovat, proč si v té a té restauraci dali tak drahý oběd.

„To není boj proti daňovým únikům, to je vyšetřování toho, jak žijeme, co nakupujeme a co nosíme,“ domnívá se Piero Ostellino, komentátor deníku Corriere della Sera. Netají se názorem, že stát by se neměl zajímat o to, za co a kde se Italové rozhodnou utrácet své peníze. „Rád bych žil v zemi, kde si kardinál může koupit každý měsíc pornografický časopis, aniž by to musel vysvětlovat daňovému úřadu,“ dodává.

Nejtvrdší kritici redditometra na adresu berního úřadu poznamenávají, že i východoněmecká Stasi by mu mohla podobné metody závidět. Vadí jim především nedodržování principu presumpce neviny. Dále také upozorňují, že podobný „hon na čarodějnice“ má negativní dopad na některé oblasti ekonomiky. „Lidé podléhající takové kontrole mají obavy a přestávají utrácet za věci, které jsou všeobecně považovány za luxusní,“ uvedla pro deník The New York Times Raffaella Corteseová, majitelka galerie v Miláně, specializující se na moderní umění. Jak dodala, tento efekt právě tento druh podnikání paralyzuje.

Dokonce i Italská asociace veterinářů přišla před dvěma týdny s varováním, že se začínají objevovat případy, kdy lidé odmítají zavést domácím mazlíčkům identifikační čipy. Jeden z majitelů totiž jako důvod uvedl, že nechce, aby jej prostřednictvím vlastního psa monitoroval radar redditometra.

Volební munice Načasování spuštění nového programu italského berního úřadu nebylo nejšťastnější.

Jedním z důvodů, proč se na něj sesypala taková kritika, je bezpochyby i volební kampaň, která v Itálii vrcholí. I když redditometro původně navrhl v roce 2010 ještě kabinet kontroverzního premiéra Silvia Berlusconiho, spuštěn byl až za úřednické vlády Montiho.

Ten neopomněl poznamenat, že mu Berlusconi nechal v úřadě časovanou bombu. Podle expremiéra však vláda přetransformovala redditometro v nástroj, kterým nyní „straší občany“. Berlusconi se již také nechal slyšet, že v případě úspěchu své strany Lid svobody sníží daňovou zátěž občanů a hlavně zruší nově zavedenou daň z nemovitosti.

Ministerstvo financí však očekává, že díky jejímu zavedení se letos podaří vybrat nejméně dvacet miliard eur navíc. Naopak kvůli dvouprocentnímu hospodářskému propadu budou nižší odvody na daních z podnikání.

Od 1. července má platit v Itálii také zvýšení základní sazby DPH, která bude činit 22 procent. Snížená sazba DPH zůstává nezměněna, a sice 10 procent.

Berlusconi nešetřil v posledních týdnech útoky vůči Montiho politice rozpočtových škrtů a zvyšování daní, které podle něj zapříčinily zchudnutí většiny italské společnosti. Původně přitom nehodlal kandidovat. Loni v říjnu jej totiž soud nepravomocně odsoudil ke čtyřletému vězení. Důvodem byly daňové úniky. Počátkem prosince ale změnil názor.

„Hledali jsme lídra, který by nás vedl do voleb. Snažili jsme se, ale nikdo se neobjevil. Situace Itálie je dnes mnohem horší, než když jsem před rokem odcházel z čela vlády,“ uvedl na tiskové konferenci.

Monti nestihl splnit všechny odvážné sliby, o nichž při nástupu do funkce v listopadu 2011 mluvil. Konec svého kabinetu oznámil počátkem prosince a po schválení úsporného rozpočtu pro letošní rok také rezignoval. Koncem února se však hodlá ucházet o přízeň voličů. Přes dřívější odmítání se nakonec postavil do čela centristické koalice. Podle něj není ekonomická krize v zemi ještě překonána. Za hlavní problémy považuje nezaměstnanost, a to především u mladých lidí, a nedostatek růstu. Ve svém volebním programu mimo jiné navrhuje zjednodušení pracovního zákonodárství, přijetí antikorupčních zákonů a reformu právního systému v zemi.

Díky jeho vládě se zadlužení Itálie nijak výrazně nepropadalo, nicméně tvrdá úsporná opatření se podepsala na hospodářské recesi zapříčiněné především slabou spotřebou. Podle prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude recese Itálie pokračovat i letos. I když je Itálie v poměru k hrubému domácímu produktu druhým nejzadluženějším státem eurozóny, podle odborníků jí podobný osud jako Řecku nehrozí. Ekonomové odhadují, že do dvou let by se na Apeninský poloostrov mohla navrátit konjunktura. Zásluhu má na tom nepochybně i končící premiér Monti, který se nebál zdanit ani luxusní zboží. Velkou nevýhodou však je, že jeho razantní kroky zasáhly i běžnou populaci. A té se redditometro, poslední nástroj, který jeho kabinet uvedl v život, vůbec nelíbí. l

Když přijde v Itálii na vyplňování daňového přiznání, z některých majitelů Ferrari se „papírově“ rázem stávají chudáci

O autorovi| DÁŠA HYKLOVA, hyklova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít