Nic netvrdím, jen to říkám

09. června 2014, 00:00 - Petr Holec
09. června 2014, 00:00

Nový protikorupční poradce premiéra Svatopluk Bartík je v Brně dobře známou firmou

Informace, že premiérovi a šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi bude s bojem proti korupci radit brněnský lobbista a PR pistolník Svatopluk Bartík, nespravedlivě zapadla. „Ano, informace je správná,“ řekl k tomu zbytečně stroze serveru Českájustice.cz mluvčí vlády Martin Ayrer. Podobně stručný zůstal Ayrer i v případě dotazů týdeníku Euro na důvody výběru Bartíka, jeho odměny i příslušné vzdělání. „Pan Bartík se dlouhodobě zabývá protikorupční tematikou a problematikou hazardu. Stejně jako ostatní poradci zpracovává expertní stanoviska k jednotlivým bodům vlády, má externí úvazek,“ odpověděl mluvčí vlády.

Je to ironie. Spolu s dalším brněnským aktivistou Matějem Hollanem, jenž ve známé lobbisticko-aktivistické dvojici hraje hodného policajta, totiž Bartík nejen dlouhodobě zesměšňuje brněnského primátora a člena předsednictva ČSSD se slabostí pro jedničky Romana Onderku (číslice má na SPZ služebního auta a rád je vztahuje i na další věci včetně městských staveb), ale navíc ho provází pověst člověka, který rád střílí od boku. Například exministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska bez důkazů označil za „hlavu hazardní mafie“, co bere úplatky.

Exministra spravedlnosti Pavla Blažka zase poctil přezdívkou „lhář“.

Bartík také vyvíjí nátlak na média i odborníky zabývající se problematikou hazardu, aby podpořili jeho platformu totální prohibice heren, na níž si s Hollanem budují marketingově zručnou, módní antipolitickou popularitu. Bartík mediálně zastupuje několik firem, a když mluví sám o sobě, bývá nadmíru velkorysý.

Přestože má podle informací týdeníku Euro jen základní vzdělání (neodmaturoval na brněnském Biskupském gymnáziu), na webu o sobě píše, že „přednáší“ na brněnské Mendelově i Masarykově univerzitě (na těchto školách samozřejmě nikdy nepřednášel). Za peníze také školí komunální politiky o tom, jak mají vést volební kampaně. Přitom má za sebou rýhu volebního fiaska, triků a dluhů. Jediná objektivní pravda tak je, že o něm jen málokdo chce ze strachu z vendety mluvit.

Sobotka v. Onderka „Sobotka si kupuje vliv na jižní Moravě,“ vysvětluje lakonicky premiérův výběr Bartíka za poradce zdroj blízký ČSSD. Má to jistou logiku: po loňském pokusu o puč ve vedení ČSSD, který se sobě vlastní manažerskou zručností spáchal jihomoravský hejtman a další Bartíkův a Hollanův terč Michal Hašek, potřebuje nyní Sobotka upevnit vliv na jižní Moravě, kde proti němu vytáhl i Onderka. A nikdo neudělal z brněnského primátora většího hlupáka než právě Bartík s Hollanem.

Zesměšňovali ho tak dlouho, až jim ze zoufalství nechal vypnout Facebook jejich původně satirické a nyní i politické platformy Žít Brno, čímž z nich udělal moderní politické disidenty. Onderka ví, že neúspěch v podzimních komunálních volbách může znamenat i začátek jeho politického konce. I proto se Bartíkovo jmenování poradcem nesetkalo v ČSSD s velkým nadšením. Znějí však i hlasy, že Bartíkovi pomohla do nové funkce ještě jedna vládní vyšší moc. Radil totiž i vicepremiérovi, ministru financí, mediálnímu magnátovi a miliardáři Andreji Babišovi. O jejich schůzkách ostatně Hollan na webu píše jako o setkáních starých kamarádů.

„Zatím nemám podepsanou smlouvu. Má jít o dohodu o pracovní činnosti maximálně 20 hodin týdně za sazbu 200 korun za hodinu. Moje poradenská práce bude – předpokládám – spočívat v práci na příslušných analýzách, ve zpracovávání podkladů, hodnocení a vystavování doporučení,“ popisuje spolupráci s premiérem Bartík. Podle lidí obeznámených s vyjednáváním o jeho vládním angažmá píárista výrazně slevil, protože původně žádal za poradenství desetinásobnou hodinovou sazbu.

Bartík neradí pouze premiérovi. Společně s Hollanem radili už před volbami ANO, zeleným, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD i Úsvitu, vesměs ohledně hazardu. Všechny strany tehdy najednou zjistily, že to s benevolencí k hazardu přehnaly a že se z jeho zákazu stalo skvělé volební téma: po zlatých časech heren přišel čas jejich totálního zákazu.

„Samotná prohibice v jakékoli návykové rovině nikdy problém nevyřeší. Důležitá je i prevence,“ myslí si národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. A stejně mluví i experti z vedení brněnského sdružení Podané ruce, o němž Bartík vypráví, že ho zakládal. Nezakládal, podle informací týdeníku Euro pouze vyvíjel nátlak na ředitele Podaných rukou Jiřího Doláka, aby přijal jeho argumentaci. Přestože Dolák na rozdíl od Bartíka má odborné vzdělání. „Poslal mi manipulativní dopis a tím naše spolupráce skončila,“ popisuje zkušenost Dolák.

„Ohledně hazardu Bartík není schopen pochopit ani mírně odlišný odborný názor. Lidé z neziskovek se ho ale bojí, protože jedna jeho kampaň může znamenat konec takové organizace. Podle mě je hraniční osobnost,“ říká brněnský expert na závislosti včetně hazardu, jenž Bartíka i jeho PR metody zná z první ruky. „Nevyvíjím na nikoho žádný nátlak, ani k tomu jako běžný občan-aktivista nemám žádný prostředek. Prostě se o našem názoru snažíme přesvědčit veřejnost a všechny relevantní osoby, zejména politiky a úředníky,“ hájí se Bartík. Místo odpovědí na otázky týkající se jeho odbornosti a vzdělání pouze uvedl, že se několikrát sešel s Vobořilem a jsou ohledně hazardu „zhruba ve shodě“. Jak je patrné z výše uvedeného vyjádření Vobořila, je důležité ono „zhruba“.

Já, Bartík Zkušenosti s Bartíkovým nátlakem má i brněnská redakce deníku Dnes. Té před časem zkoušel brněnský lobbista nosit témata, především o své politické konkurenci. Záhy se však začal domáhat nejen jejich zařazení do novin, ale také zpracování podle vlastních představ a uvedení, že právě on je zdrojem.

Když se tak nestalo, domáhal se v redakci arogantním způsobem vysvětlení, případně obviňoval novináře z uplácení. Vedení brněnské redakce deníku Dnes s ním proto ukončilo spolupráci. Jde o klasickou bartíkovskou metodu, již brněnský píárista rád používá i v rámci platformy Rekonstrukce státu.

„Je to legitimní tlak, který je žádoucí, aby občané vytvářeli,“ obhajoval Bartík v České televizi nátlak na poslance, aby podepsali zákony připravené Rekonstrukcí státu, jinak z nich veřejně udělá korupčníky. Že protikorupční zákony kvůli vlastnímu PR podepsal i tehdejší poslanec a superguru VV Vít Bárta, jenž korupci ve vlastní straně vyřešil oficiálními „půjčkami“ v hotovosti, je dnes už historický kolorit, něco jako kdysi upřímnost Stanislava Grosse. Bartíkovy metody zůstávají stále stejné: nejdřív drtivý očerňující atak, následovaný přiznáním, že to vlastně možná není úplně pravda. Tou dobou to už ale nikoho nezajímá. To se Bartík naučil dobře.

Jako v případě označení Kalouska za „hlavu hazardní mafie“, co bere od hazardu úplatky, jak napsal na Facebook. Kalouska jistě nikdo nikdy nepodezíral z boje proti hazardu, nikdo mu ale nikdy ani nedokázal korupci. „Za dobu ministrování pana Kalouska došlo k masivnímu zlomu ve prospěch tvrdého hazardu. Kalousek jako ministr hájil hazardní průmysl, v rozporu s nálezem Ústavního soudu odmítal uznat obcím jejich regulační vyhlášky,“ argumentuje nyní Bartík.

A mafie a úplatky? „Nedisponuju důkazy, že Kalousek bral úplatky, nikdy jsem nic takového netvrdil,“ prohlašuje nyní Bartík. Stejně tak se podle něj Kalousek nikdy nechoval jako mafián „se všemi příslušnými konotacemi“ tohoto slova, tedy že „by třeba lidi házel do Macochy“.

Podobně Bartík mírní i svůj postoj k hazardu. „Dříve jsme jako aktivisté mluvili o nulové toleranci, dle mého názoru však bude stačit, když dojde k regulaci, která odstraní většinu vznikajících škod,“ říká nově.

V poslední době slevil Bartík i při sebeprezentaci.

Když se Masarykova i Mendelova univerzita ohradily, že u nich rozhodně nikdy nepřednášel, láká brněnský lobbista na svých webových stránkách potenciální klienty už jen na to, že na obou univerzitách vystoupil v besedách a diskusích o serveru Žít Brno. V podobném duchu opravil i svůj webový profil. „Uznávám, že použitá formulace mohla být matoucí, a pokud byl někdo uveden v omyl, tak se omlouvám,“ dodává k tomu.

Co není trestné, to se smí Do roku 2004 Bartíka téměř nikdo neznal.

Tehdy si udělal jméno na referendu o přesunu brněnského hlavního nádraží a také se podílel na volební kampani zelených v krajských volbách. V roce 2006 už za ně usedl v Zastupitelstvu Brno-střed. Šéf brněnských zelených Milan Ander si ale úplně nepamatuje, že by se Bartík kdy zajímal o tradiční partajní témata, podle něj mu šlo „spíš jen o moc“. I proto se soustředil na referendum o nádraží a boj proti korupci, v jehož rámci pomohl za korupci poslat do vězení někdejšího tajemníka radnice Brno-střed. Už v roce 2008 však Bartík ze zelených vystoupil s tím, že prý vzdali boj proti přesunu nádraží.

„To je přesně ukázka jedné z jeho manipulací. V usnesení rady města tehdy nic takového nebylo, on se jen tuhle svou interpretaci snažil vnutit ostatním. Když zjistil, že nemá šanci, odešel. Má malý respekt k tomu, co si myslí ostatní,“ vzpomíná Ander. A přidává ještě jednu vzpomínku, konkrétně na senátní kampaň v roce 2008. Za zelené tehdy ve Znojmě kandidoval Tomáš Rothröckl a Bartík, jenž se ve straně prezentoval jako volební expert, mu vedl kampaň.

„Bartík nás tehdy přesvědčoval, jak je to skvělý kandidát a ať ho podpoříme. Nakonec to bylo fiasko, náš kandidát vypadl hned v prvním kole. A nejen volební malér: Bartík přešvihl rozpočet a donedávna jsme za něj spláceli dluh, na volby jsme si totiž brali od strany půjčku,“ vysvětluje Ander. S rozpočtem si Bartík moc nelámal hlavu ani v krajských volbách v roce 2004, i tehdy nakládal s cizími penězi, řekněme, velkoryse. V roce 2008 ho navíc chytila v noci ve Znojmě policie, jak přelepuje volební plakáty starosty města Petra Nezvedy. Na dotaz deníku Dnes tehdy Bartík reagoval slovy: „K tomu se nebudu vyjadřovat.“ Zelení se tehdy od něj radši distancovali – i na ně to už byla moc velká guerilla.

Je tohle ona transparentnost, s níž nyní Bartík radí i premiéru Sobotkovi? „Já samozřejmě transparentnost pro veřejnoprávní subjekty hlásám. Přitom jsem však soukromou osobou, která může dělat cokoli, co není zákonem zakázáno, a toto právo pro soukromé osoby taky hlásám. Udělali jsme žertík, když jsme starostu Znojma označili za narcise, protože se během předvolební kampaně tak prezentoval,“ říká nyní Bartík.

Současně nedávno odešel i z platformy Žít Brno. Podle některých protože má dost jiných vlastních aktivit, podle jiných byl spíš „odejit“. l

Za peníze školí Bartík komunální politiky v tom, jak mají vést volební kampaně. Přitom má za sebou rýhu volebního fiaska, triků a dluhů. Bartíkovy metody zůstávají neměnné: nejdřív očerňující atak, následovaný přiznáním, že to vlastně možná není úplně pravda.

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz


Čtěte také

Odpadový kal v německé čistírně vody, ilustrační foto

Němci řeší, kam s odpadovými kaly. Zvažovali i bývalé uranové doly v Česku

Obce a města v Německu řeší, jak naložit s odpadovými kaly, které vznikají při čištění…

před 1 hodinou

Monopost Ferrari při průjezdu slavnou šikanou u přístavu během Velké ceny Monaka

Nablýskané, leč mnohými proklínané. Závodit v Monaku je jako „jezdit na kole v obýváku“

Asi jen stěží byste v kalendáři formule 1 nalezli místo, které v očích fanoušků budí…

před 2 hodinami

 Apple, ilustrační foto

Nejhodnotnější značkou je opět Apple, předstihl Google a Microsoft

Nejhodnotnější značkou na světě je opět Apple s ohodnocením 206 miliard dolarů (4,8…

před 2 hodinami

 Volební místnost v Základní škole svatého Štěpána v Praze

Volby do Evropského parlamentu 2019: vše, co potřebujete vědět

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice ve dnech 24. a 25. května.…

před 2 hodinami

Dokud tlustá paní nedozpívá

Trump potřebuje vavříny geniálního negociátora, Čína si potřebuje zachovat tvář.

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Máte nárok na invalidní důchod?
Co je dobré vědět o odpracovaných letech pro důchod?
Hradí za vás Úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Zdražil dodavatel? Jak se bránit vysokým zálohám za energie?
Co dělat při registraci nového auta
Auta
Také šestá generace Opelu Corsa přichází jako elektromobil.…
Vyrazili jsme s novou Škodou Octavia G-Tec na Czech New Energies Rally. A rozhodně jsme se nenudili
Kvíz: Uhodnete model auta z detailu na fotografii?
Čínská značka Lynk & CO vstoupí do Evropy příští rok. Nasadí mobilní prodejny
Škoda Superb dostala v rámci faceliftu diodové řasy, více asistentů a provedení Scout
Hry pro příležitostné hráče