Nevzdají se bez žaloby - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nevzdají se bez žaloby

, Hana Boříková,
Nevzdají se bez žaloby
Zdroj: Euro.cz

Soudní spory

PRAHA (bor) – Občanské sdružení Zubatého 1 podalo k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 žalobu o určení neplatnosti kupní smlouvy k nemovitostem. Kauza, která v minulých dvou letech zaměstnávala radnici páté pražské
městské části, proto zřejmě neskončila. Nájemníci domu v Zubatého ulici se odmítli smířit s prodejem budovy ostravské společnosti Denika Real. Prodej řešili i zastupitelé hlavního města Prahy, městská část nakonec kupní smlouvu s firmou uzavřela.
Sdružení se domnívá, že prodeji předcházela řada kroků, které nejsou v souladu se zákonem, a obchod byl zmanipulován. Nájemníci se žalobou proti Městské části Praha 5 a Hlavnímu městu Praze domáhají zrušení kupní smlouvy a převodu nemovitosti do majetku města. Vede je k tomu i skutečnost, že funkcionalistický objekt byl v průběhu řízení o zapsání nového majitele do katastru nemovitostí prohlášen kulturní památkou. „Dům chátrá. Denika Real nás dopisem informovala, že do vyřešení soudního sporu bude v domě provádět jen opravy havarijního charakteru,“ uvedl Jan Chmela ze sdružení nájemníků.
Starosta Prahy 5 Milan Jančík trvá na tom, že přímý prodej domu proběhl standardně. Městská část prodala dům v nabídkovém řízení soukromé firmě Denika Real za 33,5 milionu korun. O koupi mělo zájem i sdružení nájemníků. Za dům nabídlo 28,6 milionu korun, což odpovídalo ocenění znalce. Cenu však považovala majetková komise Prahy 5 za příliš nízkou. Sdružení zvýšilo nabídku na 33,3 milionu, později se u městské části domáhalo zdůvodnění požadovaného navýšení. Radnice reagovala tím, že dům dala znovu do prodeje a nejnižší cenu stanovila na 33,4 milionu, účast v řízení podmínila složením pětimilionové kauce. Nájemníci tvrdí, že kauci během krátké doby nestihli složit a radnice se dohodla s ostravskou firmou. V souvislosti s prodejem domu v Zubatého ulici vyšetřovala starostu Jančíka policie. Konstatovala však, že se trestný čin nestal a státní zástupce to potvrdil. Denika Real je na Praze 5 spojena s prodejem ještě jedné nemovitosti. Nemocniční areál známý jako SANOPZ II koupila od úřadu společnost Diners Club Establishment, u které je v obchodním rejstříku uvedena Denika Real jako společník.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze