Neujede našim exportérům vlak?

29. září 2014, 00:00 - DAGMAR DVOŘÁKOVÁ
29. září 2014, 00:00

Přednostní zaměření státu na prioritní země nenese dostatečné ovoce, vývozcům je třeba pomoci proniknout i na méně vyhledávaná teritoria

V posledních týdnech se u nás živě diskutuje o vhodném zaměření české proexportní politiky. Hlavně o tom, jak by měl stát změnit dosavadní priority, aby exportéry v současné nelehké mezinárodní politické situaci podpořil.

Aktuální dění prokázalo, že je potřeba pružně reagovat, protože přednostní zaměření státu na prioritní země nenese dostatečné ovoce, a proto je třeba exportérům pomoci, aby pronikli i na dosud méně vyhledávaná teritoria. Bez ohledu na teritorium je určitě dobrým záměrem podpora vývozu těch sektorů a vývozců, již přinášejí jak vysokou přidanou hodnotu a zaměstnanost, tak také prestiž spolehlivých českých vývozů s dlouholetou tradicí a kvalitou.

Na podporu takového českého vývozu zde již přes 20 let úspěšně funguje Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která představuje jednu z nejdůležitějších forem státní podpory vývozu a jež se osvědčila i v období minulých krizí. Spolupráce EGAP jak se státní exportní bankou, tak se soukromými bankami, které mají systém služeb pro své klienty­vývozce velmi dobře propracován, dává stabilní základ pro ? nancování a pojištění českého exportu.

Je třeba zmínit, že hlavní soukromé banky, které se v Česku věnují exportnímu ? nancování, jsou úspěšné nejen díky synergiím se státní podporou vývozu, ale i díky schopnosti správně ohodnotit zahraniční teritoriální a komerční rizika. Podle toho nastavují vhodnou strukturu ? nancování a důsledně sledují a vyhodnocují rizika po celou dobu trvání úvěru. Tento přístup je výhodný i pro český stát a státní rozpočet – minimalizuje nutnost pojistného plnění ze strany EGAP, takže pojistné kapacity mohou být využity pro další obchody.

Čeští exportéři musejí tvrdě bojovat, když chtějí vedle svých konkurentů uspět. Výhodné podmínky ? nancování se státní podporou poskytovanou formou vývozního pojištění jsou mnohdy pro výběr dodavatele rozhodující.

Velké zahraniční banky v současné době nemají problém s levnými penězi, které mohou půjčovat. A půjčit tyto peníze na zahraniční projekt, který je podpořen státní vývozní pojišťovnou, je pro všechny strany výhodné.

Z toho vyplývá, že v oblastech, které čeští exportéři opustí nebo v nichž nebudou schopni nabídnout adekvátní podmínky, konkurence rychle uspěje a návrat může být velmi obtížný. 29. září začíná 56. mezinárodní strojírenský veletrh, kde se opět sejdou jak exportéři, tak všichni, kteří mohou českému strojírenství pomoci uspět na mezinárodních trzích. Věřím, že obchodní jednání v Brně k tomu přispějí.

O autorovi| DAGMAR DVOŘÁKOVÁ, ředitelka Exportního a strukturovaného ?inancování obchodu ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít