Netahejte za brzdu

25. dubna 2016, 00:00 - MARTIN JOSEPH BARRY
25. dubna 2016, 00:00

Praha kvůli politikům přešlapuje na místě. Už dávno přitom nejde jen o to, že se staví málo bytů

Město je vlak v pohybu. Úkolem starostů a politiků je naskočit do něj, aniž by zatáhli za brzdu. A nikdy nebrzdit kvůli politickým hrátkám nebo osobnímu prospěchu. Pražští politici jsou v brzdění experti. Na kulturní, občanský a ekonomický život města to má dalekosáhlé a neblahé dopady.

V lednu 2015 jsem v komentáři pro Hospodářské noviny poznamenal, že ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a pražská primátorka Adriana Krnáčová zatáhly za brzdu. Obě tehdy přišly s právně pochybnými a nepodloženými důvody pro (opětovný) odklad nových Pražských stavebních předpisů, které vznikly za předchozího primátora Hudečka. Stavební předpisy od té doby prošly drobnými úpravami a byly schváleny bez souhlasu jejich autora. Neobešlo se to ale bez škod a nejistoty na realitním trhu. Mezitím se v tichosti za zavřenými dveřmi odehrává další bitva - o zastavení pokroku na již tak zpožděném Metropolitním plánu. I za toto zpoždění mohou politici, kteří zatáhli za brzdu.

NEJDE JEN O BYTY

Hana Boříková si v nedávném komentáři pro deník E15 správně všimla, že neschopnost pokročit s Pražskými stavebními předpisy a naléhavě potřebným Metropolitním plánem v konečném důsledku poškozuje běžné spotřebitele. A to růstem cen nemovitostí, které žene vzhůru klesající nabídka bytů a rostoucí poptávka po nich. Hana Boříková ale nejde dostatečně daleko, aby obsáhla celou šíři tohoto problému. Nejedná se jen o to, že na trhu je méně bytů. Skutečný rozsah potíží je mnohem horší a složitější a čeká na to, až ho někdo ze soukromé, veřejné nebo občanské sféry popíše.

Vyřízení a vydání stavebního povolení v České republice trvá nejdéle ze skupiny nejvyspělejších zemí OECD. Když ji porovnáme s ostatními členy organizace bez ohledu na HDP, daří se Česku lépe. Ale hůř než Džibutsku, na 127. místě, mezi Tanzanií a Papuou Novou Guineou. Údaje o cenách bydlení pak podporují závěr Hany Boříkové - podle nejnovějších dat se za metr čtvereční bytu v Česku meziročně platí o 6,9 procenta více.

Čísla to nejsou příliš lichotivá a jsou v rozporu s článkem, který paní Krnáčová napsala pro OECD Forum v červnu 2015. Primátorka tvrdí, že Praha je „jednorychlostní město“ díky úspěšnému rozvoji, jehož cílem je „inkluzivní růst, který je jak udržitelný, tak pružný (…) bez sociální, kulturní a ekonomické segregace“. Nehledě na tuto vizi pražské kulturně integrované utopie, Krnáčová musí napnout síly, aby sobě či ostatním v rozbité radniční koalici zabránila zatáhnout za brzdu udržitelného městského plánování a rozvojových mechanismů, jako je Metropolitní plán, modernizované stavební předpisy a stavební povolení. Alternativou je ekonomická segregace a propad trhu.

Tyto problémy stále více ohrožují celou ekonomiku. Největší výzvy jsou ale kvalitativní. V nedávném průzkumu o rozvojové strategii hlavního města provedeném společností Deloitte Czech uvedlo 98 procent všech odborných respondentů, že v ni nemají důvěru.

Nikdo neví, v jakém prostředí se v kterémkoli týdnu bude nacházet. Zvláště když na dohled není řešení koaličních potíží. Mezinárodní developeři, investoři do realit a architekti vzhledem k těmto okolnostem na Prahu hledí s nedůvěrou a vyčkávají.

PRAHA BEZ JEŘÁBŮ

Pokud o tom pochybujete, podívejte se na panoráma Prahy a přilehlých čtvrtí. Vidíte nějaké jeřáby? Veřejná prostranství, kde by se stavělo? Nedostatek stavebních projektů znabusiness mená úbytek pracovních míst pro stavební dělníky. Znamená, že globální investoři své peníze a inovace vrhnou jinam. Znamená to, že nebudou prostředky na věci, na kterých nám záleží - na nové veřejné prostory a alternativní dopravu. Většina soukromých investic z poslední doby byla riziková, do historických budov, ve kterých s největší pravděpodobností budou muset být luxusní byty pro ruské a čínské miliardáře. O integrované nebo udržitelné rozvojové strategii to zrovna nesvědčí.

Naše organizace reSITE vnímá rozvoj města jako přirozený proces, způsobem, jakým vzniká dynamická identita města a jeho obyvatel, jak se ekonomicky, kulturně a environmentálně posouvají dál.

Naprosto nesouhlasíme s politiky, kteří tahají za brzdu. Tehdejší náměstek primátorky Matěj Stropnický na konferenci reSITE v červnu 2015 tvrdil, že město by na tom bylo bez soukromých developerů lépe. S tímto názorem není sám. Sdílejí ho ekologické organizace jako Arnika, aniž by chápaly, že bez komplexního Metropolitního plánu kladoucího důraz na hustotu populace se město rozlije na periferii a životní prostředí trpí. Jde o základní východisko pro jakékoli rozhovory o udržitelném plánování. Stropnický možná má dobré, byť populistické záměry. Zdůraznil ale jen několik špatných a zkorumpovaných případů a zavrhl přitom možnosti, které udržitelný rozvoj může přinést.

Šlechtová, Krnáčová a Matěj Stropnický mají rozdílné agendy, důsledky jejich úsilí jsou ale pro Prahu shodně špatné. Spojuje je nedostatek vize a pochopení pro to, jak městský plán tuto vizi může uskutečnit. A tak tahají za brzdu.

V NEW YORKU TO JDE

Pocházím z New Yorku. Začínal jsem tam jako krajinný architekt - vytvářel jsem parky a veřejná místa pod jedním z nejprogresivnějších starostů na světě Michaelem Bloombergem. New York během 12 let změnil územní plán 124 čtvrtí, tedy dvou pětin města. Devadesát procent nových developerských projektů se v New Yorku nachází deset minut od metra nebo parku. Nové projekty na nábřeží musejí zahrnovat parky, hrazené ze soukromých peněz, a nové cyklostezky. Právě teď se podle městské plánovací komise staví kolem 200 tisíc cenově dostupných bytů.

New York samozřejmě má své rozvojové problémy, přesto se v něm nyní žije mnohem lépe, protože na tom spolupracoval soukromý, veřejný a občanský sektor. Na naší vlajkové konferenci, reSITE 2016, promluví v Praze newyorský plánovací komisař Carl Weisbrod o tom, jak se městu do roku 2030 podaří snížit emise uhlíku o 30 procent. Bude také přednášet o tom, jak vytvářet města, která jsou integrovaná a kde se dobře žije.

Navrhuji politikům, aby na naši akci, která se koná 16. až 17. června ve Foru Karlín, přišli. Navrhuji jim, aby se zdrželi i po úvodních proslovech a dozvěděli se pozitivní informace o rozvoji od nejchytřejších lidí na světě. Nabízím jim proto vstup zdarma. Když se o plánování poučí od mezinárodních odborníků, nebudou mít třeba tolik chuť tahat za brzdu.

O autorovi| MARTIN JOSEPH BARRY urbanista, zakladatel organizace reSITE

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
Je dobré znát plat kolegů?
Auta
10 nejhorších aut roku 2017 podle Euro NCAP: Propadl Fiat,…
Konec světa? SUV Ferrari je už „hotová věc“. Představí se do roku 2022
Škoda Kamiq: Teoretický konkurent Dacie Duster se ukázal na prvních fotkách
Hyundai Veloster má stále o jedny dveře méně a nabídne až 275 koní
Nissan Xmotion ukazuje, jak budou vypadat příští SUV japonské značky
Technologie
Jak autor Litecoinu k milionům přišel aneb další možná manipulace v kryptosvětě
In Karta konečně v mobilu. České dráhy vylepšují aplikaci Můj vlak
Nové řadiče Thunderboltu. Umí DisplayPort 1.4 a periférie se dají připojit i k USB
Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk
Panasonic ukázal první televizory OLED s podporou HDR10+
Hry pro příležitostné hráče