Netahejte za brzdu

25. dubna 2016, 00:00 - MARTIN JOSEPH BARRY
25. dubna 2016, 00:00

Praha kvůli politikům přešlapuje na místě. Už dávno přitom nejde jen o to, že se staví málo bytů

Město je vlak v pohybu. Úkolem starostů a politiků je naskočit do něj, aniž by zatáhli za brzdu. A nikdy nebrzdit kvůli politickým hrátkám nebo osobnímu prospěchu. Pražští politici jsou v brzdění experti. Na kulturní, občanský a ekonomický život města to má dalekosáhlé a neblahé dopady.

V lednu 2015 jsem v komentáři pro Hospodářské noviny poznamenal, že ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a pražská primátorka Adriana Krnáčová zatáhly za brzdu. Obě tehdy přišly s právně pochybnými a nepodloženými důvody pro (opětovný) odklad nových Pražských stavebních předpisů, které vznikly za předchozího primátora Hudečka. Stavební předpisy od té doby prošly drobnými úpravami a byly schváleny bez souhlasu jejich autora. Neobešlo se to ale bez škod a nejistoty na realitním trhu. Mezitím se v tichosti za zavřenými dveřmi odehrává další bitva - o zastavení pokroku na již tak zpožděném Metropolitním plánu. I za toto zpoždění mohou politici, kteří zatáhli za brzdu.

NEJDE JEN O BYTY

Hana Boříková si v nedávném komentáři pro deník E15 správně všimla, že neschopnost pokročit s Pražskými stavebními předpisy a naléhavě potřebným Metropolitním plánem v konečném důsledku poškozuje běžné spotřebitele. A to růstem cen nemovitostí, které žene vzhůru klesající nabídka bytů a rostoucí poptávka po nich. Hana Boříková ale nejde dostatečně daleko, aby obsáhla celou šíři tohoto problému. Nejedná se jen o to, že na trhu je méně bytů. Skutečný rozsah potíží je mnohem horší a složitější a čeká na to, až ho někdo ze soukromé, veřejné nebo občanské sféry popíše.

Vyřízení a vydání stavebního povolení v České republice trvá nejdéle ze skupiny nejvyspělejších zemí OECD. Když ji porovnáme s ostatními členy organizace bez ohledu na HDP, daří se Česku lépe. Ale hůř než Džibutsku, na 127. místě, mezi Tanzanií a Papuou Novou Guineou. Údaje o cenách bydlení pak podporují závěr Hany Boříkové - podle nejnovějších dat se za metr čtvereční bytu v Česku meziročně platí o 6,9 procenta více.

Čísla to nejsou příliš lichotivá a jsou v rozporu s článkem, který paní Krnáčová napsala pro OECD Forum v červnu 2015. Primátorka tvrdí, že Praha je „jednorychlostní město“ díky úspěšnému rozvoji, jehož cílem je „inkluzivní růst, který je jak udržitelný, tak pružný (…) bez sociální, kulturní a ekonomické segregace“. Nehledě na tuto vizi pražské kulturně integrované utopie, Krnáčová musí napnout síly, aby sobě či ostatním v rozbité radniční koalici zabránila zatáhnout za brzdu udržitelného městského plánování a rozvojových mechanismů, jako je Metropolitní plán, modernizované stavební předpisy a stavební povolení. Alternativou je ekonomická segregace a propad trhu.

Tyto problémy stále více ohrožují celou ekonomiku. Největší výzvy jsou ale kvalitativní. V nedávném průzkumu o rozvojové strategii hlavního města provedeném společností Deloitte Czech uvedlo 98 procent všech odborných respondentů, že v ni nemají důvěru.

Nikdo neví, v jakém prostředí se v kterémkoli týdnu bude nacházet. Zvláště když na dohled není řešení koaličních potíží. Mezinárodní developeři, investoři do realit a architekti vzhledem k těmto okolnostem na Prahu hledí s nedůvěrou a vyčkávají.

PRAHA BEZ JEŘÁBŮ

Pokud o tom pochybujete, podívejte se na panoráma Prahy a přilehlých čtvrtí. Vidíte nějaké jeřáby? Veřejná prostranství, kde by se stavělo? Nedostatek stavebních projektů znabusiness mená úbytek pracovních míst pro stavební dělníky. Znamená, že globální investoři své peníze a inovace vrhnou jinam. Znamená to, že nebudou prostředky na věci, na kterých nám záleží - na nové veřejné prostory a alternativní dopravu. Většina soukromých investic z poslední doby byla riziková, do historických budov, ve kterých s největší pravděpodobností budou muset být luxusní byty pro ruské a čínské miliardáře. O integrované nebo udržitelné rozvojové strategii to zrovna nesvědčí.

Naše organizace reSITE vnímá rozvoj města jako přirozený proces, způsobem, jakým vzniká dynamická identita města a jeho obyvatel, jak se ekonomicky, kulturně a environmentálně posouvají dál.

Naprosto nesouhlasíme s politiky, kteří tahají za brzdu. Tehdejší náměstek primátorky Matěj Stropnický na konferenci reSITE v červnu 2015 tvrdil, že město by na tom bylo bez soukromých developerů lépe. S tímto názorem není sám. Sdílejí ho ekologické organizace jako Arnika, aniž by chápaly, že bez komplexního Metropolitního plánu kladoucího důraz na hustotu populace se město rozlije na periferii a životní prostředí trpí. Jde o základní východisko pro jakékoli rozhovory o udržitelném plánování. Stropnický možná má dobré, byť populistické záměry. Zdůraznil ale jen několik špatných a zkorumpovaných případů a zavrhl přitom možnosti, které udržitelný rozvoj může přinést.

Šlechtová, Krnáčová a Matěj Stropnický mají rozdílné agendy, důsledky jejich úsilí jsou ale pro Prahu shodně špatné. Spojuje je nedostatek vize a pochopení pro to, jak městský plán tuto vizi může uskutečnit. A tak tahají za brzdu.

V NEW YORKU TO JDE

Pocházím z New Yorku. Začínal jsem tam jako krajinný architekt - vytvářel jsem parky a veřejná místa pod jedním z nejprogresivnějších starostů na světě Michaelem Bloombergem. New York během 12 let změnil územní plán 124 čtvrtí, tedy dvou pětin města. Devadesát procent nových developerských projektů se v New Yorku nachází deset minut od metra nebo parku. Nové projekty na nábřeží musejí zahrnovat parky, hrazené ze soukromých peněz, a nové cyklostezky. Právě teď se podle městské plánovací komise staví kolem 200 tisíc cenově dostupných bytů.

New York samozřejmě má své rozvojové problémy, přesto se v něm nyní žije mnohem lépe, protože na tom spolupracoval soukromý, veřejný a občanský sektor. Na naší vlajkové konferenci, reSITE 2016, promluví v Praze newyorský plánovací komisař Carl Weisbrod o tom, jak se městu do roku 2030 podaří snížit emise uhlíku o 30 procent. Bude také přednášet o tom, jak vytvářet města, která jsou integrovaná a kde se dobře žije.

Navrhuji politikům, aby na naši akci, která se koná 16. až 17. června ve Foru Karlín, přišli. Navrhuji jim, aby se zdrželi i po úvodních proslovech a dozvěděli se pozitivní informace o rozvoji od nejchytřejších lidí na světě. Nabízím jim proto vstup zdarma. Když se o plánování poučí od mezinárodních odborníků, nebudou mít třeba tolik chuť tahat za brzdu.

O autorovi| MARTIN JOSEPH BARRY urbanista, zakladatel organizace reSITE

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít