Neprůhledné ruské sklo

03. února 2014, 00:00 - Tomáš Plhoň
03. února 2014, 00:00

Turnovský Sklostroj odmítá podíl na pochybných půjčkách České exportní banky ruským odběratelům svých sklářských strojů

Když do menší rodinné firmy na okraji Turnova přišla před dvěma týdny policie se soudním příkazem k prohlídce, nebylo to pro management společnosti Sklostroj až tak velké překvapení. O potížích s některými dodávkami na Sibiř a do dalších částí Ruské federace tady věděli už delší dobu, stejně jako o neslavné roli České exportní banky (ČEB), která v přidělování pochybných úvěrů ruským firmám figurovala. Co ale manažery z Turnova překvapilo, byla následná smršť, která zasáhla i dvacet let budované jméno jejich společnosti. „V celém případu jsme poškozenou stranou my. Ty věci v novinách jsou absurdní konstrukce,“ kroutí hlavou Martin Gold, jednatel a finanční ředitel Sklostroje Turnov.

První známky toho, že úvěry České exportní banky poskytnuté ruským sklářským firmám nejsou v pořádku, respektive jde o nesplácené, v podstatě nevymahatelné pohledávky, se objevily v létě roku 2012. Už tehdy byla potenciální ztráta přesahující sedm miliard korun (podle dnešních údajů jde o 3,9 miliardy) dána do souvislosti s exportem dvou společností, jihlavskou PSJ a právě Sklostrojem. Dle příkazu k prohlídce vydaného Obvodním soudem pro Prahu 5 figuruje turnovská firma celkem v pěti případech. „Ani bych to nenazval policejní prohlídkou. Šlo spíš o návštěvu. Policie nás požádala o dokumentaci k dodávkám, kterých se případ týká, a my jsme s nimi plně spolupracovali,“ vysvětluje Gold.

VÝHODNÁ PROHIBICE

Sklostroj, ve kterém má Goldova rodina majetkový podíl, se na ruský trh soustředí už od poloviny devadesátých let. Když Goldův otec s několika kolegy fabriku bývalého národního podniku Sklounion Teplice privatizoval, učinili odvážný krok: na rozdíl od většiny tehdejších českých firem se nechtěli soustředit na západní trhy, ale využili obchodní kontakty s bývalými zeměmi RVHP. Obzvlášť Rusko se ukázalo obrovskou obchodní příležitostí.

Tamější trh byl těžce poznamenán několika lety prohibice, kterou v rámci boje s alkoholismem vyhlásil Michail Gorbačov v roce 1985. Rusy pochopitelně zákaz alkoholu od jeho konzumace příliš neodradil, ale zastavení oficiálního prodeje silně poškodilo tamní sklářský průmysl. Když Boris Jelcin prohibici v roce 1991 zrušil, kohoutky s vodkou se mohly opět roztočit. Jenže obalové sklo - láhve a sklenice - neměl kdo vyrábět. Manažeři z Turnova tady vycítili šanci a začali ruským sklářům dodávat své stroje. „V Rusku jsme byli jako první a těžili z růstu, který tamní skláři v devadesátých letech zaznamenávali.

Z jedné láhve měli marže až padesát procent,“ vzpomíná Gold.

Během následujících dvou dekád pozice Sklostroje jen sílila. Jako dodavatel pro ruský sklářský průmysl stále drží přibližně polovinu podílu na trhu. V roce 2008 dosáhly tržby této malé společnosti téměř tří miliard korun. Rozšířila svou působnost do dalších zemí, včetně Spojených států, Jižní Ameriky a Evropy. Jádrem jejího byznysu však zůstávalo Rusko. Mezitím se v rodinné firmě obměnila vedoucí generace a Martin Gold převzal spolu s dalšími kolegy otěže po svém otci. Jenže právě ke konci první dekády nového tisíciletí v Rusku narazili na první vážné problémy.

UTAŽENÉ KOHOUTKY

Ruské sklářské společnosti se dostaly do potíží vlivem několika souběžných faktorů. Předně se na tamější trh dostali velcí hráči z Turecka podporovaní domácími úvěry. Prezident Putin se navíc rozhodl kráčet v Gorbačovových stopách, alespoň co se alkoholických nápojů týče. V roce 2010 zahájil masivní kampaň proti alkoholismu a přijatá opatření zvýšila cenu piva a vodky téměř na dvojnásobek. Spotřeba klesla o více než dvacet procent a to se logicky podepsalo i na situaci sklářských firem, které byly na výrobě alkoholických nápojů do značné míry závislé. Situaci jen urychlila finanční krize. Banky omezily likviditu a zvýšily úrokové sazby až na dvacet procent.

Následky ruského útlumu pocítil i Sklostroj. Za rok 2012 vykázal tržby „pouhých“ 877,6 milionu korun. Objem dodávek do Ruska se rapidně snížil. Firma náhle v korunovém vyjádření více vyvážela na Ukrajinu a do Polska. A tady přichází na řadu role České exportní banky. Jejími úvěry kryli nákup strojů z Turnova ruští skláři celkem pravidelně, tak jak to u partnerů českých exportérů bývá. Stejnou roli ale hrály i české komerční banky. „Naučili se je využívat už v polovině minulého desetiletí, protože u nich měli výhodné podmínky. Česká exportní banka je jen jedním z hráčů,“ vysvětluje Gold.

Náhody a podezření Na rozdíl od ostatních finančních domů ale ČEB udělala základní chybu. Nezajistila si totiž dodatečné zástavy. Je samozřejmě otázkou, nakolik k oné chybě došlo záměrně. Dle informací, které už pronikly do médií, skončila velká část peněz v daňových rájích. Navíc si exportní banka dodatky smluv nenechala posvětit dozorčí radou. „Je otázkou, zda lze v tomto případě ještě mluvit o podpoře českého exportu,“ stojí ve zprávě NKÚ. Zmínky o Sklostroji Turnov se objevují hned u pěti nesplácených úvěrů, a sice u dodávek do skláren v Orsku v Povolží, v Novosibirsku, sklárně Kompania Progress v Moskvě, v Omsku a ve městě Krasnyj Guljaj. Jejich celková hodnota dosahuje přibližně 3,9 miliardy korun.

Samozřejmě se tedy nabízí otázka, zda jde o náhodu, že se tak velká část případů týká jedné jediné společnosti. Martin Gold podobné úvahy odmítá. „Šlo čistě o vztah ruských společností a České exportní banky. My sami jsme ve vyjednávání o úvěru vůbec nefigurovali ani jsme se neúčastnili jednání,“ tvrdí Gold. Navíc dle jeho slov není Sklostroj na spolupráci s firmami podporovanými úvěry České exportní banky ani trochu závislý. Figuruje jen v menší části jejich současných dodávek.

Sklostroj se hodlá dál soustředit na to, v čem podle svých manažerů nejvíc vyniká -na vývoj a export špičkových technologií pro skláře. Výsledkem posledních investic je vyvinutí moderního stroje ISS na výrobu obalového skla. „Naši obchodní partneři tvrdí, že máme v současnosti nejlepší technologii na světě,“ říká Gold s tím, že společnost vyrábí v některých částech závodu dokonce na tři směny a soustředí se na dodávku na Tchaj-wan.

Okolnosti udělení podivných úvěrů teď bude minimálně měsíce rozkrývat česká policie a úspěšný český exportér musí doufat, že dospěje k tomu, co tvrdí jeho manažeři: že je Sklostroj poškozenou firmou.

Graf

STRMÝ PROPAD

Tržby firmy Sklostroj Turnov (v mil. Kč)

Zdroj: obchodní rejstřík

O autorovi| Tomáš Plhoň, plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít