Nepodceňujme penze

11. února 2013, 00:00 - KAREL SVOBODA
11. února 2013, 00:00

Spoléhat se sám na sebe není možná pohodlné, ale určitě nejjistější

Mohlo by se zdát, že když už penzijní reforma odstartovala, vše kolem ní se zklidní. Ale ona stále budí vášně a nekončící (i politické) diskuse o jejím (ne)smyslu. Jako kdyby zejména ti mladší konečně pochopili, že tady se hraje o jejich budoucnost a není na co čekat, začali hojně navštěvovat obchodní místa penzijních společností i pobočky bank.

Samozřejmě se stále najdou ti, pro které je vyhlídka na penzi příliš vzdálenou budoucností, a tak ji házejí za hlavu. Jak také ukazuje zkušenost, ti starší 35 let, kteří mají čas jen do konce června na rozhodnutí, zda vstoupí či nevstoupí do druhého pilíře, to začnou řešit začátkem června. Což může být poněkud pozdě na vskutku důkladné promyšlení. A tohle rozhodnutí nebudou moci vzít zpátky, a zároveň ho budou muset udělat.

Druhý pilíř ano Když se mě někdo ptá, jestli jsem zastáncem druhého pilíře, říkám jednoznačně, že ano, byť mám výhrady k jeho designu. Jedním z důvodů je, že se mohu částečně odpoutat od státu, nebýt na něm tolik závislý. Přesně to totiž 2. pilíř nabízí, když přichází s možností odvádět státu méně, a přitom v budoucnosti čerpat vyšší důchod.

Setkal jsem se i s poměrně častým názorem, že se lidé vstupu do druhého pilíře bojí. Důvodů je hned několik. Vedle politické nejistoty a absence znalosti pravděpodobného vývoje penzí z 1. pilíře je to hlavně skutečnost, že z něj nebudou moci vystoupit. Což je pravda, ale stejně tak je pravda, že nemohou vystoupit z 1. pilíře, který zejména těm mladším 35 let „nabídne“ důchod blízký životnímu minimu a to za odvod řádově vyšší, než je ten do druhého pilíře. Jinak Češi poměrně rádi zůstávají u jedné značky nebo jednoho produktu celý život. Nejde tedy o to, že by opravdu chtěli vystoupit, jen chtějí mít tu možnost. Než se případně někdy v budoucnu taková možnost stane součástí důchodové legislativy, je prozatím v rámci druhého pilíře umožněna alespoň „interní migrace“: lze přestupovat mezi čtyřmi fondy s odlišnou mírou rizika a výnosu. Kromě toho je samozřejmě možné změnit i penzijní společnost. Lidé si musejí uvědomit, že ani státní penze, ani druhý pilíř jim důstojné stáří nezajistí. Vždy bude nejlepší zvolit více cest spoření, například investování do vlastního bydlení, spoření prostřednictvím státem podporovaných produktů, tedy doplňkového penzijního spoření, životního pojištění a stavebního spoření, či jiných, více individualizovaných produktů (podílové fondy, akcie).

Je lépe spořit dlouho, byť zpočátku nižší částku, než se to později snažit (zpravidla marně) dohnat.

O autorovi| KAREL SVOBODA * generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti a prezident Asociace penzijních fondů ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít