Není šev jako šev

01. prosince 2014, 00:00 - Michal Půr
01. prosince 2014, 00:00

Mezi ministerstvem obrany a oděvní firmou Blažek zuří bitva o vojenské čepice, která odhaluje hlubší problémy při zadávání armádních tendrů

Když Ladislav Blažek, majitel módního domu nesoucího jeho jméno, před časem vyhrál výběrové řízení na dodávku čepic pro vojáky, netušil, že se menší zakázka za necelých 15 milionů korun promění v jeho noční můru. Poslední dodávku čepic měla armáda přijmout minulý týden, nicméně se tak nestalo. Obě strany se obviňují z neschopnosti, přičemž celou zakázku provázejí okolnosti jak vystřižené z absurdního dramatu.

Prapůvodem problémů s dodáním nových vojenských čepic je skutečnost, že společnost Blažek Praha nechala materiál na výrobu čepic utkat v Jižní Koreji. Vzhledem k tomu, že pokrývky hlavy jsou určeny i do bojových oblastí, vztahuje se na ně požadavek takzvané průběžné kontroly jakosti. To znamená, že výrobu v kterémkoli státě světa musí prověřit místní obdoba českého úřadu pro standardizaci. Tento požadavek podle Ladislava Blažka způsobil zhruba tříměsíční skluz v dodávce, protože tamní úřad nedostal od svého českého protějšku včas potřebné doklady, aby mohl posoudit jakost materiálu na výrobu pokrývek hlavy. Ministerstvo obrany nicméně argumenty firmy odmítá a tvrdí, že si problémy způsobila sama.

Dvakrát prošitá Výroba sice v Koreji nabrala citelný skluz, ovšem největší problémy teprve měly přijít.

První tisíce metrů vyrobené látky mezitím zamířily na Slovensko, kde z ní měl místní závod ušít vojenské čepice. Znamenalo to opět příjezd místního kontrolního úřadu, tentokrát Úradu pre obrannú štandardizáciu, kodifikáciu a štátne overovanie kvality. A tady celá zakázka v podstatě skončila.

„Produkt čepice béžová neodpovídá schválenému referenčnímu vzoru – hlavový dílek čepice není z vnější strany dvakrát prošitý,“ stojí v zápisu slovenského kontrolora, který má týdeník Euro k dispozici. Neznamená to nic jiného, než že inspektor si všiml dvojitého švu na vzorku čepice, která v soutěži zvítězila.

Firma Blažek Praha se totiž mezitím rozhodla, že dvojitý šev není příliš estetický a že nepatrný úsek se prošije jen jednou. Slovenský úřad toto vysvětlení nicméně neuspokojilo a potřebný certifikát čepicím nevystavil.

Obrana postup Slováků chápe s tím, že český výrobce neoprávněně změnil technologii výroby. „Společnost šla do soutěže s jasně danými parametry. Změna švu je v rozporu se schválenými referenčními vzorky,“ řekl týdeníku Euro mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podle něj i odborný posudek Textilního zkušebního ústavu potvrdil, že firma zvolila při šití čepic méně náročný a jednodušší postup.

Pejšek mluví pravdu, v posudku, který má redakce týdeníku Euro k dispozici, však rovněž stojí, „že zadavatel zvolil technologický postup, který je z hlediska profesionálního konfekčního zpracování efektivnější a který zajišťuje lepší estetické vlastnosti výrobku, přičemž uspořádání šitých materiálů je identické ve srovnání s referenčním vzorkem“. V podstatě to znamená, že čepice jsou shodné, ať mají v jednom místě jeden šev, nebo švy dva.

Je to na vás Slováci svoje odmítavé stanovisko vysvětlují i trochu záhadnou ztrátou dvou ze tří schválených vzorků čepic. Podle Ladislava Blažka existovaly celkem tři vítězné vzorky, přičemž dva, které byly poslány na Slovensko, se ztratily. Slovenský úřad tvrdí, že v této situaci nemůže udělit příslušné osvědčení.

Třetí vzorek má k dispozici ministerstvo obrany, které jej ovšem Slovákům odmítá půjčit. Oděvní firma tak požádala o doplnění ztracených vzorků novými, což skončilo totálním fiaskem, protože čeští úředníci podali na pracovnici firmy Blažek Praha trestní oznámení za pokus o manipulaci se vzorky.

Ministerstvo ovšem vidí vinu na straně oděvní firmy. „Ano, dvě ze tří čepic se ztratily.

Ale ztratila je společnost Blažek! Je to s podivem, neboť právě referenční vzorky jsou důležitou předlohou pro sériovou výrobu,“ dodal mluvčí Pejšek.

Jestli se armáda nových čepic nakonec dočká, není vůbec jasné. Vojáci je měli dostat již minulý týden, ale Blažek žádá odklad dodávky až na únor příštího roku a doplnění referenčních vzorků, bez nichž se celá zakázka evidentně nepohne z místa.

Firma rovněž obviňuje z nečinnosti Národní úřad pro vyzbrojování. „Zdá se nám, že je zde snaha poškodit reputaci našeho klienta, a to vypouštěním nepravd a smyšlenek do médií. Náš klient má důkazy o tom, že zdroje těchto pomlouvačných mediálních výstupů pocházejí z ministerstva, resp. z prostředí Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Pokud by se tato mediální kampaň měla vyhrotit, zveřejní náš klient toto propojení a bude se bránit všemi dostupnými právními prostředky,“ napsal v dopise, který má redakce k dispozici, ministru obrany Martinu Stropnickému Blažkův právní zástupce Petr Vyroubal.

Obrana takové hodnocení odmítá, s Blažkem prý jednala několikrát. „Ministerstvo obrany komunikovalo a komunikuje. K dodávkám čepic a klobouků se od srpna 2014 uskutečnila řada jednání (včetně písemné komunikace) mezi Národním úřadem pro vyzbrojování a firmou. Úřad opakovaně doporučoval společnosti Blažek, jaké kroky je nutné učinit ke zdárnému splnění smlouvy. Dodávka je plně v odpovědnosti společnosti Blažek,“ doplnil Pejšek.

Staří známí Dopis Blažkova právního zástupce nicméně ukazuje na další chronický problém tendrů vypisovaných na ministerstvu obrany. Mezi dodavateli, kteří se ucházejí o armádní zakázky, zuří nesmiřitelný boj. Za první skupinou stojí Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP), která tvrdí, že zakázky by měly dostávat především firmy, které mají výrobu v Česku. Podobná praxe panuje i v mnoha dalších evropských zemích, přičemž některé přidělují armádní zakázky i bez tendrů.

Blažek Praha patří do skupiny, která je AOBP trnem v oku. Přestože sídlí v Česku, oděvy nechává šít v zahraničí. „Postoj Národního úřadu pro vyzbrojování hodnotím jako krajně odmítavý až (nepřátelský), kde odpovědní pracovníci neprojevují sebemenší snahu o konstruktivní řešení této vážné situace. Pouze hledají důvody, proč něco nejde, čímž se nás nepřímo snaží odradit od účasti i v dalších armádních soutěžích,“ popisuje Ladislav Blažek.

Firmy, které se s Blažkem utkaly v několika armádních tendrech, týdeník Euro rovněž požádal o vyjádření, ale bez úspěchu.

Vojáci by se navzdory vyhrocené situaci mohli čepic dočkat. Firmu Blažek Praha to ovšem vyjde draho. V současnosti jí běží penále za nedodržení stanovených termínů a hrozí jí i smluvní pokuta, která v případě porušení smlouvy může dosáhnout až 25 procent kupní ceny. „Národní úřad pro vyzbrojování nijak nebrání společnosti v dodání, ovšem pod smluvní sankcí. Na tuto skutečnost byl dodavatel několikrát písemně i ústně upozorněn,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany.

Podle Ladislava Blažka je možné, že celá věc nakonec skončí před soudem. „Poškozuje to naši důvěryhodnost, a to zejména ve vztahu k našim dlouholetým výrobním partnerům. Opakované rušení a posouvání závazně rezervovaných výrobních kapacit je velmi problematické,“ uzavírá. l

Podle Ladislava Blažka je možné, že celá věc nakonec skončí před soudem: „Poškozuje to naši důvěryhodnost.“ „Společnost šla do soutěže s jasně danými parametry. Změna švu je v rozporu se schválenými referenčními vzorky,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

O autorovi| Michal Půr • pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít