Není důvod zrušit tendr na JETE

17. března 2014, 00:00 - AlenA Adámková
17. března 2014, 00:00

Westinghouse si nechal zpracovat průzkum, podle něhož většina obyvatel České republiky souhlasí s dotacemi na jádro

Skutečnost, že Evropská komise nedávno neschválila Velké Británii garanci výkupních cen elektřiny z jaderných elektráren, což znamená, že s něčím podobným může těžko počítat česká vláda, není podle Mikea Kirsta, evropského viceprezidenta společnosti Westinghouse, důvodem pro zrušení tendru. Zvěsti, že ČEZ nevybere vítěze a rozhodnutí minimálně odsune, se však v poslední době objevují stále častěji.

Podle názoru firmy Westinghouse je důležité nejprve dokončit výběr technologie (vybrat vítěze) a na základě toho může být dotažen do konce způsob financování. Je totiž důležité vědět, jakého projektu se financování týká.

ČEZ má podle Kirsta dostatek informací, na jejichž základě může vybrat technologii a vyhlásit vítěze. Vybrat technologii podle Kirsta neznamená, že se začne hned stavět.

„Výběr technologie znamená, že se bude pokračovat v dialogu s jedním uchazečem a v tomto dialogu můžeme společně nalézt řešení,“ uvedl Kirst. „My jsme ČEZ poskytli veškeré informace, které umožní kvalitně vybrat vítěze tendru,“ uvedl viceprezident. Upozornil, že po katastrofě v japonské Fukušimě se požadavky na bezpečnost ještě zpřísnily a reaktor AP1000 jim vyhovuje už dnes. „Jsme velmi konkurenceschopní, i co se týká ceny,“ dodal Kirst s tím, že nějaká forma státní podpory je samozřejmě nutná.

většina obyvatel s dotacemi souhlasí… Firma Westinghouse si nechala také zpracovat průzkum, podle něhož většina obyvatel České republiky souhlasí s dotacemi na jádro. Na otázku agentury STEM/MARK, zda by měl český stát dotovat výrobu elektřiny z jaderných elektráren, odpovědělo „rozhodně ano“ nebo „spíše ano“ 54 procent z více než tisícovky respondentů. Celkem tři pětiny respondentů si pak myslí, že Česká republika by měla stavět další jaderné bloky.

Pokud by respondenti mohli rozhodnout o tom, kdo by měl dostavět dva další bloky JETE, vybrali by Westinghouse – 55 procent (26 procent v roce 2010), MIR.1200 (13 procent), nikoho z nich (32 procent).

Téměř 80 procent si myslí, že jaderná energie pomáhá snižovat emise CO2.

reaktory WestinGhouse se Postaví v británii Mezitím firma Westinghouse uspěla ve Velké Británii. Na severozápadě postaví tři své reaktory AP100. První má být zprovozněn v roce 2024. Vyplynulo to z dohody, podle níž japonská Toshiba, která Westinghouse ovládá, koupí 60procentní podíl v projektu výstavby jaderné elektrárny Moorside britské firmy NuGeneration (NuGen).

Padesát procent NuGen získala Toshiba již v prosinci od španělské firmy Iberdrola, deset procent koupí od francouzské společnosti GDF Suez.

Westinghouse a Toshiba vybudují novou britskou elektrárnu v partnerství právě s firmou GDF Suez. Využijí pro ni stejný typ reaktorů AP1000, který nabízejí i pro jihočeský Temelín, o jehož dostavbu se Westinghouse uchází. Celý projekt elektrárny Moorside by měl zajišťovat zhruba sedm procent z předpokládané energetické potřeby Velké Británie. Viceprezident společnosti Westinghouse Mike Kirst nedávno v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že stavba elektrárny Moorside v Británii by mohla být příležitostí i pro případné české subdodavatele firmy Westinghouse při dostavbě Temelína.

Pokud by v tendru na Temelín uspěla, platí již oznámený záměr firmy zřídit v Česku centrum pro realizaci reaktorů AP1000 v Evropě.

Tato volba by Česku zároveň umožnila diverzifikovat orientaci jaderných technologií. Dosud byly totiž všechny založeny na ruské technologii, poznamenal Kirst.

„Jedná se o další příklad, kterým Toshiba a Westinghouse dokládají svůj pevný závazek rozvíjet globální jaderný průmysl a pomáhat jednotlivým zemím a regionům plnit cíle v oblasti omezování uhlíkových emisí,“ poznamenal prezident a generální ředitel firmy Westinghouse Danny Roderick.

Loni v prosinci společnost zahájila exkluzivní jednání o výstavbě AP1000 s bulharskou státní firmou Bulgaria Energy Holding. Jedná i s dalšími zeměmi, například s Polskem, Slovinskem nebo Saúdskou Arábií.

V Číně se blíží dokončení prvního ze čtyř bloků AP1000, ve Spojených státech jsou další čtyři reaktory AP1000 v počátečních fázích výstavby. V nejbližší době se očekává podpis smluv na dalších osm čínských bloků.

Práce Pro tisíce lidí?

Pokud by firma Westinghouse uspěla v temelínském tendru, slibuje práci pro tisíce lidí – dělníků i inženýrů. Dostavba by podle ní podpořila řadu různých oborů, zejména jaderný průmysl, ale také stavebnictví, strojírenství, ocelářství a množství navazujících, zvláště technických odvětví.

Společnost Westinghouse už se nechala slyšet, že čeští odborníci budou tvořit téměř 90 procent pracovníků přímo v Temelíně a 92 procent z celkového počtu zaměstnanců na dostavbě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít