zavřít

Ty to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Nenápadné rušení osvobození od daně

13. ledna 2016, 16:00 - ING. JANA SKÁLOVÁ, PH. D.
13. ledna 2016, 16:00

Se zavedením nové daně z nabytí nemovitých věcí končí od příštího roku některé úlevy

K datu 1. 1. 2014 by měl vstoupit v účinnost nejen nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích, ale nezbytné je také přizpůsobit celou řadu stávajících daňových zákonů. Ministerstvo financí se rozhodlo zrušit zákon o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí a nahradit tento zákon novým zákonem o dani z nabytí nemovitých věcí.

Informace o nejdůležitějších změnách již médii částečně proběhla. Některé drobné detaily však nalezneme až po důkladném prostudování návrhu zákona a důvodové zprávy. ZMĚNA POPLATNÍKA Nejvíce se hovoří o změně poplatníka. Stručně řečeno, v současnosti je poplatníkem daně z převodu nemovitosti prodávající a kupující je ručitelem za daň.

987377

Proto se často v kupních smlouvách řeší složité konstrukce s cílem kupujícího ochránit, aby nemusel platit daň z převodu jako ručitel. Například kupující složí částku ve výši daně z převodu nemovitostí na zvláštní účet, z něhož budou peníze uvolněny prodávajícímu až poté, co prodávající zaplatí daň z převodu nemovitosti finančnímu úřadu a tuto skutečnost kupujícímu prokáže. Tím se chce kupující vyhnout situaci, že daň zaplatí jako ručitel finančnímu úřadu za prodávajícího, tím bude de facto o tuto daň navýšena sjednaná kupní cena, protože zaplacenou daň z prodávajícího nevymůže.

Domnívám se tedy, že pro zájemce o koupi nemovitosti nová úprava, kdy daň bude platit kupující, přinese zjednodušení a zpřehlednění vztahů. Každý kupující, tedy nabyvatel, bude s placením daně již dopředu počítat a přizpůsobí tomu kupní cenu. S tím ostatně také zákon počítá a očekává se průměrné snížení kupních cen o 3,8 procenta (sazba daně je čtyři procenta). Podle důvodové zprávy je pozitivním přínosem dané změny snížení nedoplatků daně a zlepšení podmínek jejich vymahatelnosti u nabyvatele.

ZRUŠENÍ OSVOBOZENÍ Poněkud nenápadnou a médii dosud nekomentovanou změnou je zrušení osvobození při vkladu nemovitosti do společnosti. Pokud bude chtít např. podnikatel vložit svůj penzion do společnosti s ručením omezeným, pak tato společnost jako nabyvatel nemovitosti bude povinna odvést daň.

Lze tedy doporučit podnikatelům, ať už fyzickým nebo právnickým osobám, pokud chtějí realizovat nějaké větší přesuny nemovitého majetku, aby tak učinili do konce roku 2013, dokud jsou vklady do základního kapitálu společností osvobozeny od daně z převodu nemovitostí.

Důvodová zpráva k zákonu počítá se zvýšením daňového inkasa z důvodu této změny v průměru cca o 600 milionů korun ročně.

SMĚNA NEMOVITOSTÍ Další nenápadnou změnou je zrušení zvláštního režimu pro zdanění směny nemovitých věcí, v jehož důsledku se daňový výnos pro státní rozpočet u tohoto typu smlouvy o nabytí zdvojnásobí. O co jde?

Pokud budeme směňovat dvě nemovitosti, z nichž jedna má hodnotu 100 a druhá hodnotu 120, pak se dle nyní platného zákona o dani z převodu nemovitostí vybírá daň z vyšší hodnoty, tedy z částky 120. Tento režim v novém zákoně o dani z nabytí nemovitých věcí obsažen není. Směnou tedy jeden subjekt získá nemovitost v ceně 120 a zaplatí daň z této částky, druhý subjekt získá nemovitost v ceně 100 a zaplatí daň z ceny 100.

Nově bude vybrána daň od obou nabyvatelů. S ohledem na nízký počet uzavřených smluv o směnách nemovitostí však nelze očekávat významnější pozitivní dopad do výběru daně.

PRVNÍ ÚPLATNÝ PŘEVOD BYTŮ Zákon i nadále osvobozuje od daně první úplatné nabytí vlastnického práva k novým nemovitým věcem určeným k bydlení. Jde např. o nabytí bytové jednotky nebo rodinného domu, nikoli ale bytového domu jako celku.

Toto osvobození je však nově podmíněno tím, že dojde k prvnímu nabytí vlastnického práva do dvou let ode dne, od kterého lze podle stavebního zákona novou stavbu či jednotku užívat (zpravidla ode dne vydání kolaudačního souhlasu). Toto ustanovení se bude vztahovat na všechny převody bytů a rodinných domů po datu účinnosti zákona.

Lze tak doporučit všem zájemcům o koupi vlastního bydlení, aby se k nákupu rozhodli ještě do konce roku 2013, kdy nebudou muset sledovat, jak starý si nový byt kupují. Mám na mysli situaci, kdy kolaudační rozhodnutí bylo na byty vydáno např. v roce 2011 a developerská společnost postupně byty prodává. Byt koupený do konce roku 2013 bude podle stávající úpravy od daně osvobozen, byt ve stejném domě koupený jiným zájemcem v roce 2014 už bude podléhat dani z nabytí nemovitých věcí.

Nový zákon o dani z nabytí nemovitých věcí tedy přináší řadu novinek, které by ti, kteří se v oblasti nemovitostí pohybují anebo plánují některé majetkové přesuny, měli dobře nastudovat. Kdo a kdy má zaplatit daň a nést náklad ve výši čtyř procent z hodnoty nemovitosti, zcela jistě není v soukromých ani podnikatelských vztazích zanedbatelné.

O autorovi| ING. JANA SKÁLOVÁ, PH. D. partner společnosti TPA Horwath


Čtěte také

 První poslední Petra Weikerta

Konec Babišovy vesničky

Právě končí jeden kdysi výbušný příběh. Na jeho začátku byly výzva, aby Česko přijalo…

před 13 minutami

 Premiér Andrej Babiš

Babiš by sloučil další resorty. Mohli bychom mít až o čtyři ministry méně, tvrdí

Premiér Andrej Babiš by si uměl představit sloučení ministerstev průmyslu a obchodu,…

před 17 minutami

Plynové potrubí, ilustrační foto

Zbytečné projekty. Investice Bruselu do plynu ve výši 730 miliard mohou být mrháním peněz

Evropská investiční banka schválila celkovou sumu 29 miliard eur (728 miliard korun) do…

před 22 minutami

 Slevy, ilustrační foto

Obchod jako škola podvodu. Nekalé praktiky českých prodejců se ale chýlí ke konci

Obchod je školou podvodu, napsal v osvíceném 18. století francouzský spisovatel a…

před 23 minutami

Události Ilustrační foto

Dvě stě milionů pro vědu. Manželé Dvořákovi podpoří rekordní částkou mladé vědce

Tuhle vazbu česká chemie potřebovala. Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se rozhodli…

před 28 minutami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vydavatelství Mladá fronta uhradilo smyšlenou pohledávku a vyzvalo soud k neprodlenému odmítnutí insolvenčního návrhu
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV
Daňové povinnosti předčasných důchodců
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Auta
Další test ukázal, že auta na plyn jsou ekologičtější než…
Remote Tacho Download v rámci služby DAF Connect
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2020. Prohlédněte si fotky, které se do něj nevešly
I ty, Subaru? Japonská značka chce po roce 2035 prodávat jen elektroauta
Tesla chystá hatchback, kterým zaútočí na Volkswagen ID.3. Navrhne ho v Číně
Hry pro příležitostné hráče