Nemůžu být hodný

10. března 2014, 00:00 - Petr Holec
10. března 2014, 00:00

Nový šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval slíbil sportovcům jednotu. Zatím se mu to příliš nedaří

Do olympijského parku na Letné za 66 milionů korun nakonec přišlo 400 tisíc lidí a jeho pořadatel – Český olympijský výbor (ČOV) – vybral od návštěvníků 4,5 milionu korun. „Čekali jsme osmdesát až sto tisíc lidí, byl to velký úspěch,“ pochvaluje si akci předseda ČOV Jiří Kejval. Úspěch je i to, že spolu sedíme v honosné vinohradské vile, sídle ČOV. Jeho šéf, bývalý veslař a vystudovaný technik, tvrdý i při rozhovoru jak žula, říká, že nebere telefony, a komunikaci s novináři proto nechává svému tiskovému mluvčímu Alexandru Klimentovi.

Ten nejdřív přislíbil telefonický rozhovor se šéfem ČOV, načež si vyžádal otázky e-mailem s tím, že je Kejval zaneprázdněný. Poté ale sám zavolal a sjednal schůzku. Předseda ČOV mi vysvětlil, že se raději sejdeme osobně, protože z mých otázek cítí, že jsou „kontroverzní“, přestože by podle něj média měla akcím ČOV, a tudíž i sportu fandit.

„Kontroverzní“ otázky se týkaly hlavně olympijského parku na Letné a Kejvalova řízení ČOV. Někteří šéfové sportovních svazů a členové širšího vedení výboru si totiž stěžují, že sice o akci věděli, neměli však šanci schválit její finální podobu, především financování.

A taky že Kejval řídí olympioniky autokraticky. On sám to popírá a ptá se, kdo to o něm říká. Podle něj to může být jedině šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl. „Všechno se hlasuje, není problém mě přehlasovat. Já mám silnou vizi a jdu si za ní, to lidem vadí. Nemůžete být hodný ke všem,“ hájí se Kejval.

Velký olympijský park, původně plánovaný na Staroměstské náměstí, nechal Kejval na Letné postavit, protože průzkumy ukázaly, že se do Soči chystá méně fanoušků než do Londýna. „Často jsme byli kritizovaní, že jsme parta elitářů, co si dělají domy, kam nemůžou fanoušci. Jako první zkoušku něčeho nového jsme udělali český olympijský dům v Londýně a dopadlo to výborně. Takže se nás před Soči všichni ptali, co uděláme teď. Praha nám na park nedala ani korunu, celé jsme to platili ze sponzorských peněz,“ vysvětluje šéf ČOV.

Přece to nerozebereme „Doufám, že se tady bude návštěvníkům líbit, že si vyzkoušejí různé sporty a nebudou pouze radit sportovcům od televize,“ popřál Kejval letenskému parku před jeho otevřením.

Jak ukázala vysoká návštěvnost, lidem se na Letné skutečně líbilo. A sportovcům neradili od televize doma, ale od dvou venkovních velkoplošných obrazovek v režii České televize. Ty přilákaly mnohem víc návštěvníků než všechna sportoviště dohromady.

Tohoto paradoxu si všimli i členové vedení ČOV. „Letná pomohla propagaci olympijského sportu, ale nevím, jestli pomohla sportu,“ říká Kejvalem zmiňovaný Ertl, člen Výkonného výboru ČOV, a vzápětí si postěžuje: „Máme čtyřicet tisíc dětí, a dostali jsme pouhé tři miliony korun, takže nám chybějí peníze na běžnou sportovní činnost. Letos proto budeme znovu tvrdě bojovat, abychom dostali nějaké peníze. Možná je ani nedostaneme.“

Hlavní kritika letenského parku směřuje k pochybnosti, zda takové megaakce slouží i něčemu jinému než propagaci ČOV a jeho sponzorů. „Jestli to byla jednorázová akce a nebude to pokračovat, tak je to průšvih. Přece se to teď celé nerozebere a neodveze! Takové akce by se měly dělat ve spolupráci s Prahou,“ říká Miroslav Jansta, místopředseda ČOV pro sport a šéf České unie sportu (ČUS), nástupce zrušeného ČSTV zastřešující sportovní svazy po pádu Aleše Hušáka a jeho sportovní svity. Podle Jansty by olympijská sportoviště měla v menším měřítku dál sloužit veřejnosti, jako třeba ve Vídni.

„Z pohledu lidí ve sportovních klubech, které nemají na zaplacení elektřiny, tyto výhrady k Letné plně chápu. Nikdo taky neví, jestli se Letná platila z běžného rozpočtu, nebo se na ni vybraly od sponzorů další peníze, které se daly použít na sport. To jsou otázky na Kejvala, protože my o tom nic nevíme,“ prohlašuje Karel Bauer, šéf Českého svazu jachtingu a další člen výkonného výboru. „Kejval řídí ČOV hodně autokraticky. Je to ale taky tím, že si to necháme líbit. Je načase, aby se tím členové výkonného výboru začali zabývat.“ Schyluje se tedy u olympioniků po necelém roce a půl k dalšímu zásadnímu střetu? „Ne,“ myslí si Bauer, „ale mělo by dojít ke změně jeho fungování a komunikace.“ Jednotně proti sobě Zdatný autokrat, co se obklopil úzkou klikou lidí, s nimiž sport řídí jako vlastní firmu. Tak vychází Kejval z líčení některých členů ČOV. Je to ironie: právě Kejval střídal v nejvyšší funkci Milana Jiráska, který při odchodu z funkce veřejně přiznával, že se za sebe trochu stydí, měl olympioniky začít řídit otevřeně. I Kejvalovi kritici ovšem uznávají, že s tou otevřeností to není lehké. Strukturou i financováním ČOV nejvíc připomíná politickou stranu: i olympioniky řídí předseda a čtyři místopředsedové plus členové výkonného výboru, kteří zastupují četnou sportovní členskou základu a současně se perou o jedny peníze. ČOV bere peníze od státu i soukromých sponzorů, to je vždy toxický mix.

„Původně jsem myslel, že Letná bude stát tak dvacet pět milionů, ne šestašedesát. Kejval obíhal ministerstva i státní firmy a sháněl peníze. Škoda že se peníze neprojednaly na Výkonném výboru ČOV,“ říká Jansta. Ertl mu přizvukuje – Kejval podle něj řídí ČOV „prezidentským“ stylem: „Informaci o Letné jsme sice měli, nijak blíž se ale na výkonném výboru neprojednávala. Vzhledem k tomu, o jak velkou akci nakonec šlo, se to projednat určitě mělo. Může se stát, že něco nevyjde, a pak to může ČOV ohrozit,“ dodává.

Letná nebyla Kejvalovou první velkou akcí v barvách ČOV. Premiéru si odbyl s Českým domem na letní olympiádě v Londýně. I o tomto projektu mají někteří zástupci sportovců pochybnosti. Například Jansta připouští, že si jej oblíbili čeští sportovní fanoušci, ale stejně jako Letná prý stál zbytečně moc peněz. Už tehdy Kejval sháněl peníze i od Prahy, s vedením města se ale nedohodl. Podle účastníka této schůzky z ní Kejval naštvaně odešel s tím, že se radši domluví s Petrem Hulinským, tehdejším šéfem pražské ČSSD.

Hulinský, nyní adept na funkci náměstka pro sport na ministerstvu školství, seděl ve vedení pražských energetických firem a sportovcům u nich domlouval mnohamilionové sponzorské dary. Hulinský se teď Kejvalovi vrací jako bumerang. Stínového vládce pražské ČSSD sice nikdo na ministerstvu nechce, premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ho však tlačí jako prevenci dalšího puče proti sobě.

Kejval Hulinského podpořil, když prohlásil, že Hulinský má jeho podporu, protože byl sportovcem dávno předtím než politikem. Což jsou, shodou okolností, původně slova Hulinského. Podporu Hulinského je další věcí, kterou Kejvalovi kolegové vyčítají: „Může si za Hulinského soukromě lobbovat, ne se ale zaštiťovat ČOV. Jeho politizace není správná,“ říká Jansta. Podle něj řídí Kejval ČOV podobně, jako řídil svou firmu s nábytkem Techo. Ta mimochodem vybavila za Hušáka Sazka Arenu nábytkem za 350 milionů korun.

„Myslím, že je dobrým předsedou ČOV, lepšího bychom nenašli. S penězi pracuje systémově.

Jen si musí postupně vybudovat svoji pozici, protože ČOV je dnes úplně jinou organizací než před pádem Sazky,“ říká přesto o Kejvalovi Jansta. Za šéfem ČOV stojí i většina výkonného výboru. Nakonec mu vyčítají spíš jednotlivosti. Třeba že nechtěl jít do zásadního střetu ohledně podivného prodeje lyžařských areálů ve Špindlerově Mlýně, připraveného ještě za Hušáka. „Pro mě je důležité, jestli je sport sjednocený. Letná je důkazem, že úplně není,“ popisuje situaci v ČOV Ertl.

Jdu si za silnou vizí Kejval o financování Letné nepochybuje.

Podle něj sponzoři na akci přidali řádově desítky milionů korun nad běžný rozpočet. Ty by ale prý do sportu jinak nedali, takže sportovci o nic nepřišli. „Jestli si pan Jansta myslel, že to bude stát dvacet pět milionů korun, tak to nakonec stálo osmnáct,“ počítá šéf ČOV, jenž se už z dob podnikání řídí heslem, že „šetřením ještě nikdo nezbohatl“. Do účtu za Letnou počítá pouze 15 milionů korun od ministerstva školství a 3,2 milionu od ministerstva průmyslu. Přímo na sport se podle něj daly použít jen peníze od ministerstva školství. „Myslím, že jsme je takto použili nejlépe. Chtěli jsme využít výjimečný moment olympiády, protože jsem přesvědčený, že dnes musíme dětem sport ukázat. A není pravda, že bych konečnou podobu Letné na Výkonném výboru ČOV s jeho členy neprojednal,“ namítá Kejval. Všichni členové vedení ČOV podle něj věděli, kolik Letná nakonec stojí a jak se financuje.

Šéf ČOV také odmítá, že by Letná byla jednorázovou akcí, po níž se všichni vrátíme domů k televizi. „Vše bude pokračovat v rámci projektu Česko sportuje, potřebujeme totiž vychovat celou novou generaci sportovců.

A nejde o žádný bombastický projekt s plakáty, ale o skutečný sport,“ argumentuje. Už proto, že podle čísel ČOV dramaticky klesá zájem o sport, zatímco se viditelně zvyšuje průměrná hmotnost dětí; dřív se hýbaly tři hodiny denně, dnes pouhých 45 minut. Zvrátit tento trend je pro ČOV klíčové, stejně jako dětem vytvořit možnosti, jaké dřív nabízel Sokol.

Pokud jde o spor kolem Hulinského, Kejval popírá nějaký tlak zvenčí. Na Výkonném výboru ČOV prý k Hulinskému proběhla hodinová diskuse se závěrem, že je Hulinský na funkci způsobilý. A premiér po něm prý chtěl jen názor na Hulinského. „Nemáme se vyjadřovat politicky, ale máme právo vyjadřovat se k odbornosti,“ hájí Kejval přímou mediální podporu Hulinského. Někdy je těžké tyto dvě kategorie rozlišit.

„Čekali jsme osmdesát až sto tisíc lidí, byl to velký úspěch,“ pochvaluje si olympijský park na Letné šéf ČOV Jiří Kejval. „Z pohledu lidí ve sportovních klubech, které nemají na zaplacení elektřiny, výhrady k Letné plně chápu. Nikdo taky neví, jak se vlastně Letná platila,“ říká Karel Bauer, šéf Českého svazu jachtingu.

O autorovi| Petr Holec • holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít