Nemovitosti na prodej - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nemovitosti na prodej

, Hana Boříková,
Nemovitosti na prodej
Zdroj: Euro.cz

Union banka

PRAHA (bor, men) – Věřitelský výbor zkrachovalé Union banky nabídne v průběhu ledna 24 nemovitostí k prodeji. Transakce proběhne formou veřejné obchodní soutěže. Na realitním trhu se tak ocitnou lukrativní nemovitosti v Praze, Ostravě, Brně a dalších městech. K mání budou ale pouze v jednom balíku s dalšími, již ne tolik cennými realitami v menších městech. Potenciální kupec musí koupit všechny nabízené nemovitosti. Důvodem je obava věřitelů, že pobočky na dobrých adresách, jako například v Praze 7 v ulici Ovenecké, v Praze 4 v ulici Nuselské nebo objekty v centrech měst, jako je Ústí nad Labem, Liberec, Olomouc a Ostrava, by kupce našly snadno, ale se zbytkem sítě by mohly být problémy.
Společnost HZ Praha, která prováděla v Union bance audit, odhadla ke dni uzavření poboček, tedy k 21. listopadu předloňského roku cenu nemovitostí na více než půl miliardy korun. S tak vysokým výnosem, jak vyplývá z informací týdeníku EURO, ale věřitelský výbor nepočítá. Mluvčí banky Robert Korselt odmítl konkretizovat minimální částku, za niž budou věřitelé a správkyně konkursní podstaty ochotni nemovitosti prodat. „Vše se odvine od nabídek. Účastník soutěže bude muset složit jistinu v desítkách milionů korun, aby se předešlo neseriózním nabídkám,“ řekl týdeníku EURO Korselt. Dodal, že konkrétní podmínky soutěže by měly být připraveny během čtrnácti dnů.
Správkyně konkursní podstaty se pokusila v minulém roce zpeněžit 23 obchodních míst, kde byl finanční ústav v nájmu, spolu s vybavením. Soutěž ale skončila nezdarem, protože se nenašel ani jeden zájemce. Robert Korselt tvrdí, že věřitelský výbor další pokus prodat nájemní smlouvy nechystá. „Prostory opustíme a s vlastníky, s nimiž máme dlouhodobější smlouvy, se dohodneme o podmínkách zrušení nájmu a kompenzacích,“ dodal mluvčí.
Zpeněžování konkursní podstaty Union banky zatím postupuje pomalu. Dosud se prodaly akcie dceřiné společnosti CDŽ, vozový park a pohledávka za Masokombinátem Martinov. Jak to dopadne s nemovitostmi, je otázkou. Větší bankovní ústavy, které by mohly mít o pobočky zkrachovalého ústavu zájem, sice avizují rozšiřování obchodních míst, ale pouze ve velkých městech. Zástupci Union banky nicméně věří, že o objekty zájem bude. „Již jsme jednali s několika bankami a pojišťovnami. Některým finančním institucím jsme také zaslali podrobnější informace,“ tvrdí Korselt.