Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Nejslavnější zajíček

07. května 2018, 00:00 - Ondřej Stratilík
07. května 2018, 00:00

Arthur Paul vymyslel logo Playboye i první obálku s Marilyn Monroe „Je to docela jednoduché. Byl ten správný člověk na správném místě ve správný čas" tak Hugh Hefner vzpomínal na rok 1953, kdy založil magazín Playboy a najal prvního zaměstnance. Byl jím chicagský ilustrátor a designér Arthur „Art“ Paul (18. ledna 1925 - 28. dubna 2018).

Prvním úkolem, který Paul jako artdirector Playboye dostal, byla obálka premiérového prosincového vydání. A tak se zrodila dodnes chválená titulní strana se sedící a mávající Marilyn Monroe.

Arthur Paul se ovšem proslavil něčím jiným než „pouze“ grafickým stylem a kompletní vizuální podobou Playboye. Hugh Hefner po něm chtěl, ať novému časopisu vymyslí rozpoznatelný symbol, „třeba něco jako králík“. A tak Paul sedl ke stolu a kreslil. Během hodiny se pod jeho rukama zrodilo jednoduché a dnes už notoricky známé logo Playboye - zajíček s motýlkem. A od třetího vydání se začal objevovat na obálce.

„Ten obrázek jsem nakreslil během pár minut. Kdybych věděl, jak známá značka se zněj stane, věnoval bych tomu víc času - a určitě by to nedopadlo tak dobře“ smál se Paul v roce 1994.

Jeho začátky přitom nebyly vůbec jednoduché. Jeho otec pocházející z Ukrajiny zemřel, když byl Paulovi jeden rok. Už od dětství proto musel se svým starším bratrem živit celou rodinu - vydělával například roznášením novin po Chicagu.

Dostal se na uměleckou školu, během druhé světové války ale musel nastoupit do armády. V roce 1950 promoval na Designovém institutu v Chicagu. Jeho studentské práce byly velmi silně ovlivněny jednoduchými a čistými liniemi německého bauhausu. To je důvod, proč i po 65 letech působí nenáročný symbol zajíčka stále čerstvě a pořád dobře plní svůj úkol. Hefner jej použil i na svém soukromém tryskáči, přímo v Chicagu zase redakci Playboye najdete podle směrovek se zajíčkem. Nic víc není třeba.

Art Paul později vzpomínal, že v roce 1953 kývl na nabídku Hugha Hefnera především proto, že od něj dostal slib naprosté tvůrčí svobody a šanci vytvořit kompletní vizuální podobu Playboye. I díky tomu se tak časopis mohl později chlubit ilustracemi Andyho Warhola či Salvadora Dalího.

V magazínu vydržel až do roku 1982 a za svou práci posbíral stovky cen. Ani po odchodu z Playboye nepřestal malovat, přivydělával si jako grafik na volné noze v televizi i reklamě.

Třiadevadesátiletý Arthur Paul zemřel v nemocnici v Chicagu v neděli 28. dubna. Podle lékařů na zápal plic. I když Playboy v minulosti prošel řadou změn, které zřejmě Hugh Hefner v roce 1953 nečekal, zajíček s nastraženýma ušima stále zůstává.

Ten obrázek jsem nakreslil během pár minut. Kdybych věděl, jak známá značka se z něj stane, věnoval bych tomu víc času - a určitě by to nedopadlo tak dobře.

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Test: Co víte a nevíte o dni svatého Valentýna
Auta
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s…
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Technologie
Samsung Galaxy Tab S5e je tenký jako břitva a dlouho vydrží
Bez dotací se elektromobily nerozšíří. Lidem se nevyplatí, ukazuje studie
Nvidia měla loni tržby skoro 12 miliard dolarů, GeForce a Tegra teď ale klesly o 45 %
NASA se rozloučila s vesmírným rekordmanem Opportunity
Největšími slídily roku 2018 jsou Facebook, vysavač a politik
Hry pro příležitostné hráče