Nejpodstatnější je odbornost a slušnost

26. března, 00:00 -
26. března, 00:00

K oživení českého trhu umění zásadně přispívá zvyšující se kupní síla investorů i sběratelů, říká Martin Kodl

Galerie Kodl je renomovaná aukční, prodejní a výstavní síň založená na více než stoleté rodinné sběratelské tradici. Již sedm let je ve všech číslech nejúspěšnější aukční síní. Je vyhlášená nejen nejvyšší zárukou prodávaných uměleckých děl, ale také maximálně profesionálním přístupem.

V čele týmu odborníků a historiků umění stojí současný vlastník, soudní znalec Martin Kodl.

* > Kdo započal ve vaší rodině se sběratelstvím?

< Zakladatelem rodinné tradice byl můj pradědeček Jan Kodl, úspěšný podnikatel, který svůj dům nechal vyzdobit lunetami od tehdy ještě neznámého Mikoláše Alše. Dědeček, malíř a architekt Jiří Kodl navrhl, postavil a posléze zaplnil svou funkcionalistickou vilu v pražských Střešovicích díly přátel - malířů V. Špály, V. Beneše, M. Holého, O. Nejedlého či E. Filly - a položil tak základy významné sbírky české moderny. I můj otec Pavel Kodl byl vášnivým sběratelem, žil ale v nelehké době, v níž sběratelská činnost zaváněla spekulací.

* > Jak hodnotíte z pohledu vaší aukční síně minulý rok?

< Pro naši galerii byl rok 2017 mimořádně úspěšný. Na obou aukcích padaly autorské rekordy. Zaznamenali jsme mimořádnou návštěvnost na předaukčních výstavách i samotných aukcích. Utržili jsme rekordních 450 milionů korun. Na listopadové aukci se podařilo prodat 98 procent položek, což je nejen vynikající výsledek v rámci České republiky, ale i ve světovém měřítku. Nezanedbatelný je i fakt, že jsme již sedmý rok ve všech číslech nejúspěšnější aukční síní.

* > Jak se vám daří udržovat tak vynikající pozici?

< Před pětadvaceti lety mi táta řekl, když chceš podnikat, teď máš jedinečnou možnost. Otevři si obchod, napiš si na něj Kodl, sedni si na zadek a chovej se slušně. A já opravdu nic jiného nedělám. Stává se, že nám přijde nabídnout obraz někdo, jehož děda se znal s dědou Kodlem a v závěti napsal rodině, bude-li muset prodávat věci ze sbírky, aby se obrátila na Kodla. Takže jméno a tradice jsou pro byznys s uměním velice důležité. Nejpodstatnější je však odbornost a slušnost.

* > Čím si vysvětlujete stoupající zájem o umělecká díla?

< K oživení českého trhu umění zásadně přispívá zvyšující se kupní síla investorů i sběratelů. Zájem o koupi uměleckých děl během posledních let neustále narůstá. Důvodem je nejen skutečnost, že se na trh dostávají velmi kvalitní díla, ale také to, že jsou u nás lidé, kteří za ně utrácejí. Investice do umění se při stabilizovanější ekonomice považuje stále častěji za výhodnou.

* > Jací autoři jsou nejvyhledávanější a kterého považujete za nejzajímavějšího?

< Pozornosti sběratelů se těší klasická díla 19. století, dále tradičně česká moderna, ale i poválečné umění. Naše galerie se historicky věnuje řadě českých autorů, které osobně považuji za velice zajímavé. Neustále je obdivuji, protože na nich vždy objevím něco nového. Těžko se mi tedy bude vybírat jeden nejzajímavější. Již jsme si trochu zvykli, že překonáváme autorské rekordy u děl z 19. a 20. století, takže pro mě bylo zpestřením a radostí, že velice úspěšných prodejů dosáhla celá řada kvalitních současných výtvarníků - od těch nemladších až po Theodora Pištěka.

* > Co zajímavého chystáte na jarní aukci?

< Již tradičně připravujeme velkou aukci 27. května v Praze na Žofíně. Mohu říci, že se zde představí vynikající díla významných českých autorů 19. a20. století, jako jsou kupříkladu Josef Navrátil, Max Haushofer, Bedřich Havránek, Václav Brožík a Antonín Chittussi. A také tradičně vynikající řada obrazů Václava Radimského a dvě plátna Antonína Slavíčka. Silně zastoupena bude i česká moderna - Toyen, Jindřich Štyrský, František Muzika, Emil Filla, Josef Čapek, Jan Zrzavý a Václav Špála. Veřejnost se může se všemi díly seznámit na předaukční výstavě, která probíhá měsíc před samotnou aukcí. Rád bych také připomněl, že v rámci aukce budou již posedmé dražena díla současných výtvarníků ve prospěch Centra Paraple.

* > Vaši synové dávají přednost současnému umění?

< Zájem nastupující rodinné generace se ubírá směrem k soudobým umělcům. Proto v naší galerii můžete zakoupit i jejich díla nebo se v létě zajít podívat na Letní výtvarný salon Kodl Contemporary, který letos představí díla současných výtvarníků mladší a střední generace. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?
Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 56 300 Kč?
Zpozdil se vám let nebo zavazadla? Řekněte si o finanční kompenzaci
Co si pojistit před cestou do zahraničí?
Šmejdi v energetice lákají do aukcí nebo na dárky. Lidé platí tisíce korun
Auta
Volkswagen a Ford navazují spolupráci. Chtějí společně…
Galerie: Ojetiny s investičním potenciálem, na kterých neproděláte
Proč kopačky Lionela Messiho vypadají na různých televizorech jinak?
Ráje pro motoristy? Podívejte se, kolik stojí plná nádrž do Octavie v zemích s nejlevnějším benzinem
První auta svítila petrolejkami. Dnes jsou běžné diody a nastupuje laser
Technologie
Samsung pokračuje ve vývoji vlastního GPU. Míří s ním i na AI a samořiditelná auta
Google Podcasty sází na integraci a chytré doporučování pořadů
Microsoft vyvinul vlastní procesorovou architekturu, běží na ní Windows i Linux
Valve je velkorysé. Podporu Steamu pro Windows XP a Vista ukončí až v lednu 2019
Řada her obsahuje sledovací nástroj Redshell. Komunita ho označila za spyware
Hry pro příležitostné hráče