Nejpodstatnější je odbornost a slušnost

26. března, 00:00 -
26. března, 00:00

K oživení českého trhu umění zásadně přispívá zvyšující se kupní síla investorů i sběratelů, říká Martin Kodl

Galerie Kodl je renomovaná aukční, prodejní a výstavní síň založená na více než stoleté rodinné sběratelské tradici. Již sedm let je ve všech číslech nejúspěšnější aukční síní. Je vyhlášená nejen nejvyšší zárukou prodávaných uměleckých děl, ale také maximálně profesionálním přístupem.

V čele týmu odborníků a historiků umění stojí současný vlastník, soudní znalec Martin Kodl.

* > Kdo započal ve vaší rodině se sběratelstvím?

< Zakladatelem rodinné tradice byl můj pradědeček Jan Kodl, úspěšný podnikatel, který svůj dům nechal vyzdobit lunetami od tehdy ještě neznámého Mikoláše Alše. Dědeček, malíř a architekt Jiří Kodl navrhl, postavil a posléze zaplnil svou funkcionalistickou vilu v pražských Střešovicích díly přátel - malířů V. Špály, V. Beneše, M. Holého, O. Nejedlého či E. Filly - a položil tak základy významné sbírky české moderny. I můj otec Pavel Kodl byl vášnivým sběratelem, žil ale v nelehké době, v níž sběratelská činnost zaváněla spekulací.

* > Jak hodnotíte z pohledu vaší aukční síně minulý rok?

< Pro naši galerii byl rok 2017 mimořádně úspěšný. Na obou aukcích padaly autorské rekordy. Zaznamenali jsme mimořádnou návštěvnost na předaukčních výstavách i samotných aukcích. Utržili jsme rekordních 450 milionů korun. Na listopadové aukci se podařilo prodat 98 procent položek, což je nejen vynikající výsledek v rámci České republiky, ale i ve světovém měřítku. Nezanedbatelný je i fakt, že jsme již sedmý rok ve všech číslech nejúspěšnější aukční síní.

* > Jak se vám daří udržovat tak vynikající pozici?

< Před pětadvaceti lety mi táta řekl, když chceš podnikat, teď máš jedinečnou možnost. Otevři si obchod, napiš si na něj Kodl, sedni si na zadek a chovej se slušně. A já opravdu nic jiného nedělám. Stává se, že nám přijde nabídnout obraz někdo, jehož děda se znal s dědou Kodlem a v závěti napsal rodině, bude-li muset prodávat věci ze sbírky, aby se obrátila na Kodla. Takže jméno a tradice jsou pro byznys s uměním velice důležité. Nejpodstatnější je však odbornost a slušnost.

* > Čím si vysvětlujete stoupající zájem o umělecká díla?

< K oživení českého trhu umění zásadně přispívá zvyšující se kupní síla investorů i sběratelů. Zájem o koupi uměleckých děl během posledních let neustále narůstá. Důvodem je nejen skutečnost, že se na trh dostávají velmi kvalitní díla, ale také to, že jsou u nás lidé, kteří za ně utrácejí. Investice do umění se při stabilizovanější ekonomice považuje stále častěji za výhodnou.

* > Jací autoři jsou nejvyhledávanější a kterého považujete za nejzajímavějšího?

< Pozornosti sběratelů se těší klasická díla 19. století, dále tradičně česká moderna, ale i poválečné umění. Naše galerie se historicky věnuje řadě českých autorů, které osobně považuji za velice zajímavé. Neustále je obdivuji, protože na nich vždy objevím něco nového. Těžko se mi tedy bude vybírat jeden nejzajímavější. Již jsme si trochu zvykli, že překonáváme autorské rekordy u děl z 19. a 20. století, takže pro mě bylo zpestřením a radostí, že velice úspěšných prodejů dosáhla celá řada kvalitních současných výtvarníků - od těch nemladších až po Theodora Pištěka.

* > Co zajímavého chystáte na jarní aukci?

< Již tradičně připravujeme velkou aukci 27. května v Praze na Žofíně. Mohu říci, že se zde představí vynikající díla významných českých autorů 19. a20. století, jako jsou kupříkladu Josef Navrátil, Max Haushofer, Bedřich Havránek, Václav Brožík a Antonín Chittussi. A také tradičně vynikající řada obrazů Václava Radimského a dvě plátna Antonína Slavíčka. Silně zastoupena bude i česká moderna - Toyen, Jindřich Štyrský, František Muzika, Emil Filla, Josef Čapek, Jan Zrzavý a Václav Špála. Veřejnost se může se všemi díly seznámit na předaukční výstavě, která probíhá měsíc před samotnou aukcí. Rád bych také připomněl, že v rámci aukce budou již posedmé dražena díla současných výtvarníků ve prospěch Centra Paraple.

* > Vaši synové dávají přednost současnému umění?

< Zájem nastupující rodinné generace se ubírá směrem k soudobým umělcům. Proto v naší galerii můžete zakoupit i jejich díla nebo se v létě zajít podívat na Letní výtvarný salon Kodl Contemporary, který letos představí díla současných výtvarníků mladší a střední generace. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Co dělat, když ztratíte vysvědčení... a najednou ho potřebujete
Jak financovat školu? Něco může řešit půjčka na studium
Jak si zažádat o státní hypotéku ve 3 krocích
Kdy přestávají Evropané pracovat na stát?
Auta
Ulička pro záchranáře se bude od října tvořit u levého…
Videodojmy: Mercedes-Benz Marco Polo Horizon 250 d
Studie pražského provozu ukázala zajímavé věci. Třeba že emisní zóny ničemu nepomohou
Nová Škoda Fabia je dražší, ale má lepší výbavu bez „švihadel“ a s klimatizací
Pět způsobů, jak převážet psy v autě. Plus pár rad pro kočku
Technologie
Plaťte najednou. Microsoft a Xbox Store získávají nákupní košík
Víme, která zařízení dostanou Android 9.0 Pie (aktualizovaný seznam)
Samsung slibuje pětkrát rychlejší mobilní internet. Ukázal první 5G modem
Aplikaci Váš telefon (Your Phone) si už ve Windows 10 v1803 nevyzkoušíte
Jak poslat peníze do zahraničí? Na co dát pozor při bankovním převodu?
Hry pro příležitostné hráče