Nejlepší síť není zaklínadlo

11. června, 00:00 -
11. června, 00:00

Vodafone získal potřetí certifikát „Nejlepší síť v testu", který mu udělila renomovaná nezávislá firma P3 Communications na základě testů provedených po celé České republice. V dubnu 2018 jsme navíc opět obdrželi certifikát od DSL.cz za nejrychlejší LTE síť v roce 2017. Na začátku roku 2018 ale spustil náš konkurent reklamu, ve které se chlubí nejlepší sítí podle průzkumu agentury IPSOS. Předtím jiný konkurent propagoval nejlepší síť podle měření P3. Jak se v tom vyznat a který zdroj je objektivní?

Za nejobjektivnější zdroj je možné považovat výsledky měření nezávislých společností, jako je právě P3 Communications. V testu se měří kvalitativní parametry pro hlas i data, v měření jsou zastoupena velká i malá města a hlavní silniční tahy. V posledních letech v kvalitě sítě podle P3 vedl Vodafone, v listopadu 2017 nás v hlasových službách i v celkovém skóre předběhl jeden z konkurentů a nyní jsme prvenství získali zase zpět.

Dalším ukazatelem jsou pak zákaznická měření, například na DSL.cz, Netmetr a Ookla. Výsledky speedtestů zákazníků se zaznamenávají a prezentují na webech těchto nezávislých společností. Vodafone si i v těchto ukazatelích vede skvěle a důkazem jsou certifikáty, které jsme obdrželi od DSL.cz za nejrychlejší LTE síť v České republice za roky 2016 a 2017.

Kromě toho každý operátor provádí vlastní porovnávací (benchmarking) měření. Ta slouží pro interní účely, abychom věděli, jak si na tom stojíme v porovnání s konkurencí. Tyto výsledky ale veřejně neprezentujeme, protože nejsou z nezávislého zdroje. Průzkumy mezi zákazníky jsou dalším zdrojem vnímání operátorů, ale je to nejsubjektivnější zdroj. Málo zákazníků má přímou aktuální zkušenost s více operátory a vnímání ovlivňuje například reklama nebo obecné povědomí, které se mění jen velice pomalu.

Rozsah LTE pokrytí je možné porovnat na webu ČTÚ: lte.ctu.cz. Díky masivní výstavbě sítě jsme byli v posledních letech v rozsahu LTE pokrytí na špici.

Obecně je LTE pokrytí v České republice na velice dobré úrovni a u všech operátorů již přesáhlo 99 procent populace.

Každý měsíc přibývají nové vysílače a věřím, že postupně zmizí i lokální bílá místa, která zatím mají sem tam všichni operátoři. •

O autorovi| Jiří Švarc, ředitel pro rozvoj sítě ve Vodafonu


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče