Nedat na první dojem

09. května 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
09. května 2017, 00:00

Na co můžou být Kladenští pyšní, když už Poldovka nefunguje a zdejší hokejový klub má to nejlepší za sebou? Na pivovar Starokladno

Jsou pivovary, kde hned po otevření dveří víte, že jste vkročili na správné místo.

Apak jsou i takové, kde se tenhle pocit dostaví až po prvním loku jejich piva. Do téhle skupiny patří i podnik Starokladno.

Nevzhledná betonová stavba na panelákovém sídlišti k pivnímu zážitku příliš neláká, pocit z tuctové hospody nemizí ani po vstupu. Ovšem hned druhý pohled na pípu s dlouhou řadou kohoutů a varnu na opačném konci sálu musí pijáka uklidnit.

„Mám rád dobré pivo, jsem ležákový typ,“ vrací se zdejší sládek a provozovatel Petr Macháček do podzimu roku 2009. Tehdy se Starokladno rozjelo. I když si původně našel sládka, dlouho tady nevydržel. A tak se Macháček musel dát do vaření sám.

Stejně jako ostatní pivovary v téhle oblasti středních Čech řeší i Starokladno potíže s vodou. Je tu totiž velmi tvrdá, což není pro výrobu piva vůbec vhodné. Proto se musí upravovat.

Ovšem možná ještě větším zádrhelem byl konzervatismus zdejších pivařů. „Ono je to nějaký kalný,“ předvádí Macháček, jak se zdejší štamgasti tvářili rezervovaně na první várky piva.

Pětiprocentní Bohouš

Zajímavostí pivovaru Starokladno je, že jeho stálou nabídku tvoří široký sortiment, a tak můžete každý den vybírat z osmi piv.

Během naší návštěvy v polovině dubna jsme jako první zkusili Ležák starosty Pavla (0,5 litru za 21,50 koruny). Světlé pivo s 4,7 procenta alkoholu má pronikavou vůni, v níž se kříží slad s chmelem. To je efekt studeného chmelení, kterým pivo při výrobě prochází. V ležáku je znát výraznější hořkost. I kvůli ní není jeho pitelnost kdovíjaká.

Druhý na řadu přišel svrchně kvašený speciál Bohouš, který Petr Macháček označuje za India Pale Lager (0,5 litru za 29,50 koruny). To znamená, že při vaření se používají klasické kvasinky pro spodní kvašení.

Pivo s pětiprocentním alkoholovým nábojem doprovází sladová vůně. Svěží chuť vypomáhá extrémně hořké chuti s bylinným odérem, čímž vylepšuje i celkovou pitelnost speciálu.

Žádnou vysokou úroveň stolování od Starokladna nečekejte. Na druhé straně se mu ovšem sluší poděkovat za to, že na Kladně rozbíjí hegemonii velkých pivovarů a učí zdejší pijáky novým stylům. 9

Pivovar Starokladno Československé armády 3230, Kladno SLÁDEK: Petr Macháček NABÍDKA: spodně + svrchně kvašená piva CO DOPORUČUJEME: speciál Bohouš, který kombinuje přístupy svrchního i spodního kvašení OTEVŘENO: 6.00 až 24.00 hodin

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2
Elon Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Hry pro příležitostné hráče