Nedat na první dojem

09. května 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
09. května 2017, 00:00

Na co můžou být Kladenští pyšní, když už Poldovka nefunguje a zdejší hokejový klub má to nejlepší za sebou? Na pivovar Starokladno

Jsou pivovary, kde hned po otevření dveří víte, že jste vkročili na správné místo.

Apak jsou i takové, kde se tenhle pocit dostaví až po prvním loku jejich piva. Do téhle skupiny patří i podnik Starokladno.

Nevzhledná betonová stavba na panelákovém sídlišti k pivnímu zážitku příliš neláká, pocit z tuctové hospody nemizí ani po vstupu. Ovšem hned druhý pohled na pípu s dlouhou řadou kohoutů a varnu na opačném konci sálu musí pijáka uklidnit.

„Mám rád dobré pivo, jsem ležákový typ,“ vrací se zdejší sládek a provozovatel Petr Macháček do podzimu roku 2009. Tehdy se Starokladno rozjelo. I když si původně našel sládka, dlouho tady nevydržel. A tak se Macháček musel dát do vaření sám.

Stejně jako ostatní pivovary v téhle oblasti středních Čech řeší i Starokladno potíže s vodou. Je tu totiž velmi tvrdá, což není pro výrobu piva vůbec vhodné. Proto se musí upravovat.

Ovšem možná ještě větším zádrhelem byl konzervatismus zdejších pivařů. „Ono je to nějaký kalný,“ předvádí Macháček, jak se zdejší štamgasti tvářili rezervovaně na první várky piva.

Pětiprocentní Bohouš

Zajímavostí pivovaru Starokladno je, že jeho stálou nabídku tvoří široký sortiment, a tak můžete každý den vybírat z osmi piv.

Během naší návštěvy v polovině dubna jsme jako první zkusili Ležák starosty Pavla (0,5 litru za 21,50 koruny). Světlé pivo s 4,7 procenta alkoholu má pronikavou vůni, v níž se kříží slad s chmelem. To je efekt studeného chmelení, kterým pivo při výrobě prochází. V ležáku je znát výraznější hořkost. I kvůli ní není jeho pitelnost kdovíjaká.

Druhý na řadu přišel svrchně kvašený speciál Bohouš, který Petr Macháček označuje za India Pale Lager (0,5 litru za 29,50 koruny). To znamená, že při vaření se používají klasické kvasinky pro spodní kvašení.

Pivo s pětiprocentním alkoholovým nábojem doprovází sladová vůně. Svěží chuť vypomáhá extrémně hořké chuti s bylinným odérem, čímž vylepšuje i celkovou pitelnost speciálu.

Žádnou vysokou úroveň stolování od Starokladna nečekejte. Na druhé straně se mu ovšem sluší poděkovat za to, že na Kladně rozbíjí hegemonii velkých pivovarů a učí zdejší pijáky novým stylům. 9

Pivovar Starokladno Československé armády 3230, Kladno SLÁDEK: Petr Macháček NABÍDKA: spodně + svrchně kvašená piva CO DOPORUČUJEME: speciál Bohouš, který kombinuje přístupy svrchního i spodního kvašení OTEVŘENO: 6.00 až 24.00 hodin

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
ČNB opět zpřísňuje poskytování hypoték - není ale třeba panikařit
Auta
Toyota Camry míří po 14 letech do Evropy. Nahradí model…
Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2018
Mazda MX-5 nově nabídne vyšší výkon a lepší polohu za volantem i v Evropě
Volvo S60 už nemá diesel a vyrábí se v USA. Nechybí ani sportovní verze
Test Ducati Monster 797: Žádná dáma!
Technologie
Instagram je další miliardovou službou Facebooku a jde po krku YouTubu
Šéf Intelu náhle končí. Oficiálním důvodem je nevěra, reálným by mohl být 10nm proces
Monitor jako tele(vize). Acer uvádí 4K počítačová LCD s úhlopříčkou 49 a 55 palců
Více života ve Formulářích Google. Vyberete si písmo, do záhlaví nahrajete obrázek
Windows 7 zřejmě končí s procesory bez SSE2. Microsoft dělá vše, aby neřekl pravdu
Hry pro příležitostné hráče