Nechtěné energetiky

13. ledna 2014, 00:00 - Petr Břicháč
13. ledna 2014, 00:00

Akcie energetických společností zůstávají zajímavou příležitostí pro dlouhodobé investory

Roční výkonnosti nám nejbližších energetik (RWE, E. ON) za posledních 12 měsíců výrazně zaostávají za akciovými indexy svých zemí. Nejlépe dopadla společnost E. ON, když zůstala prakticky bez poklesu. Firma RWE pak skončila hůře, s desetiprocentním propadem. V porovnání s 32procentním růstem akciového indexu DAX to pro energetiky vloni opravdu nevypadalo dobře. Jsou ale tyto protichůdné vývoje oprávněné?

Do značné míry ano, protože například dividendy u RWE budou letos oproti loňským a předloňským dvěma eurům poloviční.

U konkurenční společnosti E. ON ještě o výši dividendy rozhodnuto nebylo, ale trh ji očekává také skoro o polovinu nižší (0,65 eura). Hlavním důvodem těchto poklesů jsou samozřejmě snižující se výnosy. Zmíněné skutečnosti rozhodně nejsou pro tyto společnosti nic pozitivního, ale na druhé straně momentální dividendový výnos po snížení dividend na úroveň 3,5 až čtyř procent není tak špatný.

O situaci na energetické burze toho zaznělo již celkem dost. Prakticky celým světem oběhla zpráva, že se na energetické burze rozdává elektřina zadarmo. V takto pokřivených tržních podmínkách, jaké dnes tento trh představuje, se velmi špatně podniká. V tomto kontextu se mi zdají aktuální výsledky německých energetik slušné.

Společnosti také procházejí velkým vnitřním očistným procesem v oblasti nákladů.

Z hlediska personální politiky jsou to akce velmi bolestné a momentálně i nákladné, ale mohou mít zajímavý pozitivní dopad na budoucí výnosy.

V rukou politiků Bohužel velkou nevýhodou celého sektoru je vysoká závislost na politice a politických rozhodnutích, která dokážou být velmi vrtkavá a překvapivá. Silně negativní vliv měla v posledních letech tato rozhodnutí i na RWE a E. ON. Změna energetické politiky prakticky ze dne na den je věc velmi neobvyklá. A hospodaření dotčených společností nemohlo tuto změnu ustát bez pohromy. V současnosti ale politické špičky v Německu uvažují o nutnosti zmírnění dopadů aktuální energetické politiky. Věřím, že nová vláda bude mít díky koalici dostatečně silnou pozici pro uskutečnění změn.

Německo má rovněž sílu prosadit změny i v celoevropském měřítku (např. ohledně povolenek), což je také velmi důležité. Aktuální situace, kdy němečtí spotřebitelé platí abnormálně vysoké ceny za elektrickou energii, a zároveň cena na burze soustavně klesá, je neudržitelná. Proto si myslím, že budoucí německá vláda k reformě v této oblasti sáhne.

Vzhledem k velmi vysoké závislosti české ekonomiky na té německé není překvapivé, že podobně jako energetiky německé trpí i ČEZ. I na něj dopadají klesající ceny na energetické burze, i když byl vždy aktivnější v předjednávání dlouhodobých kontraktů než jeho němečtí konkurenti. Pokles cen se tak projevil jen s určitým zpožděním. ČEZ měl k 1. listopadu 2013 předprodáno 86 produkce na letošní rok s průměrnou cenou 44,6 eura za MWh, 63 procent produkce na rok 2015 při ceně 41,5 eura za MWh a 27 procent produkce na rok 2016 s průměrnou cenou 40 eur za MWh. Porovnáme-li to s aktuální burzovní cenou, nejsou tyto ceny tak špatné, na druhé straně jsou nižší než průměrné ceny na tato období zveřejněné v předchozím kvartále.

V kombinaci s problémy s východními akvizicemi v Albánii či Bulharsku to asi také nemohlo skončit jinak než poklesem cen akcií. Postupně klesá i vyplácená dividenda – ze svého vrcholu 53 korun v roce 2010 klesla až na loňských 40 korun. Ovšem na rozdíl od německých konkurentů u akcie ČEZ zatím analytici další pokles v následujícm roce neavizovali. Nicméně aktuální ceny akcií ukazují, že trh je jiného názoru.

Růstový potenciál Výše uvedené asi není pro držitele těchto akcií nic povzbudivého. Přesto osobně považuji zmíněné energetiky za zajímavou příležitost pro dlouhodobé investory, kteří snesou i určité riziko v podobě výkyvů akciových titulů.

Zatím je dost pravděpodobné, že se budou muset určitou dobu spokojit s výnosem pouze v podobě aktuální dividendy (tři až sedm procent dle titulu, vztaženo k aktuálním očekáváním a cenám dle agentury Bloomberg) a na zajímavý růst cen akcií si počkají.

Pokud ovšem dojde k regulaci nabídky v oblasti emisních povolenek a ke snížení očekávání produkce z obnovitelných zdrojů, můžeme se možná již letos dočkat obratu i u vývoje cen elektřiny. Dopad na hospodaření uvedených společností samozřejmě nebude okamžitý, ale může dojít ke změně pohledu investorů na tento sektor.

Osobně si myslím, že energetické akcie jsou v současné době maximálních cen na většině akciových trhů a prakticky všech dluhopisových trzích jednou z mála možností, kam uložit své dlouhodobě zaměřené finance.

Aktuální situace, kdy němečtí spotřebitelé platí abnormálně vysoké ceny za elektrickou energii, a zároveň cena na burze soustavně klesá, je neudržitelná.

O autorovi| Petr Břicháč • ředitel Securities Trading LBBW Bank CZ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít