NECHCEME DOMINOVAT - Euro.cz

Předplatné

 • 49x týdeník Euro
 • 30x Speciál
 • Přístup k premium článkům
 • Web bez reklam
 • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

NECHCEME DOMINOVAT

, Jan Žižka,
NECHCEME DOMINOVAT
Zdroj: Euro.cz

Rakouský velvyslanec Klas Daublebsky

 • *V souvislosti s rakouským návrhem strategického partnerství se objevila myšlenka, že by Vídeň mohla už na červnovém summitu Evropské unie v Göteborgu prosazovat stanoviska kandidátských zemí. Je to reálné?
  První regionální konference za účasti České republiky, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska se bude konat ještě před zasedáním Evropské rady v Göteborgu. Budeme tedy mít možnost zjistit, zda by Rakousko mohlo společná stanoviska prezentovat. Jsme přesvědčeni, že to možné je a že je to dobrá myšlenka. Proto také ministryně zahraničí Benita Ferrero–Waldnerová navrhla, aby se podobná regionální konference konala pravidelně dvakrát ročně, vždy v určitém časovém předstihu před zasedáním Evropské rady.

  Máte už představu o nějakém konkrétním tématu, které by Rakousko mohlo jménem středoevropských zemí přednést?
  Je nutné zjistit, co si myslí naši partneři, jaké jsou jejich návrhy. To by také mělo být cílem první regionální konference ve Vídni.

  Kandidátské země mají většinou pocit, že vaše iniciativa zatím není příliš konkrétní. Zatím jsme se nedohodli na společné agendě našeho budoucího partnerství. Tento proces bude zahájen ve Vídni. Budeme zatím připravovat návrhy a bezpochyby také účastníci konference se budou ve svých metropolích věnovat přípravné práci. Je zde řada oblastí, ve kterých bychom mohli spolupracovat. Musíme mít na mysli geografický aspekt, který je důležitý, jak ukazují státy Beneluxu, severské nebo třeba i jihoevropské země. Spolupráce se může týkat dopravních záležitostí, životního prostředí, politiky v oblasti zaměstnanosti, která má vliv na situaci za hranicemi jednotlivých států.

  Středoevropané mají obavy, že Rakousko chce využít své iniciativy především k tomu, aby se ve střední Evropě ujalo vůdčí role. Můžete to vyloučit?**

 • To není reálná obava. V žádném případě nechceme vnucovat jakoukoliv politiku našim partnerům. Může se jednat výhradně o partnerství na základě úplné rovnoprávnosti všech účastníků.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze