Nečekaně atraktivní moloch

11. února 2013, 00:00 - Milan Ballík
11. února 2013, 00:00

Stále přibývá těch, kdo se každoročně hrouží do davu na veletrhu Vinitaly, aby na vlastní oči spatřili velikány italského vinařství

Když ve dnech 22. a 23. září 1967 proběhly ve veronském Palazzo della Gran Guardia první Dny italských vín, nikdo z účastníků tehdy netušil, že je svědkem zrození fenoménu jménem Vinitaly. Přehlídky, která o pětačtyřicet let později přitáhla na plochu bezmála 95 tisíc metrů čtverečních přes čtyři tisíce vystavovatelů a navštívilo ji 140 655 lidí. Podniku, na němž dnes nechybí nikdo, kdo v italském vinařském světě něco znamená.

Veletrh Vinitaly se za ta léta rozrostl o spoustu doprovodných akcí. Je mu přičítána „průmyslově“ odosobněná masovost, kdy si lidé zejména u stánků nejvěhlasnějších sklepů Apeninského poloostrova „šlapou na hlavy“, a přesto se rok co rok onoho děsivého hemžení ve výstavních halách zúčastňují. Jak se z dvoudenní konference stal moloch, který dnes představuje jednu z nejatraktivnějších přehlídek vína a dění okolo něho?

Přes grappu k dalšímu ovoci Už při třetím ročníku Dnů italských vín v roce 1969 se kromě seminářů a přednášek konala první přehlídka vín, na níž se představilo sto třicet vinařství země. Byla to taková malá generálka na události, jež plnou silou propukly o další dva roky později. V roce 1971 se z paláce výstava přestěhovala do prostor výstaviště.

Kromě vín se na ní objevily technologie pro práci ve vinicích a sklepech. Především se však akce poprvé konala pod názvem Vinitaly, čímž vznikl neodmyslitelný podnik vinařského kalendáře všech milovníků božského nápoje.

Postupem času si veletrh vytvořil pozici respektované přehlídky, takže začal přibírat další doplňkové akce. V roce 1988 to bylo například uspořádání výstavy Sol, kde se prezentuje vše o olivách a produktech z nich. V expozici se objevily také grappy a další destiláty.

Rok 1992 znamenal zrod mezinárodní vinařské soutěže, která má v současnosti pověst jedné z nejpřísnějších vůbec. Uděluje se na ní málo medailových ocenění, ani ne stovka ze tří a půl tisíce vzorků. Úspěch se tím spíše mezi vinaři počítá k těm nejkýženějším. Rok 1995 přinesl zúročení předchozího dění v oblasti destilátů a výstava změnila název na Vinitaly - International Wine and Spirits. Na scéně se objevily destiláty z dalších druhů ovoce. Záběr se rozšířil také o rok později, a sice o soutěž obalů.

Pro rozrůstání aktivit v nejrůznějších směrech na sebe nedala dlouho čekat expanze do zahraničí. To nastalo v roce 1998 a veletrh se představil v Číně, v následujících letech pak v Rusku, Singapuru, v rámci Vinitaly USA Tours také ve Státech, v Indii a Japonsku.

Biodynamika trhu Přibývaly nové výstavní haly, na pořad veletrhu se dostaly nejlepší potravinářské produkty. Pozornost na sebe obrátily také kombinace vín s jídly a staly se pravidelnou součástí programu. V roce 2003 dostali milovníci vína příjemný dárek. V prostorách Palazzo della Gran Guardia - kde se veletrh narodil - poprvé proběhla veřejná degustace toho nejlepšího, co se objevilo na stáních výstavních hal.

Až loni došlo k umírnění. Přechod od pětidenního ke čtyřdennímu režimu a také posun kalendářní. Dřívější model čtvrtek-pondělí byl zaměněn za neděli-středu. Z novinek bylo možno zaregistrovat salon Vivit se vším, co souvisí s biodynamickou produkcí hroznů a vín.

Vinitaly se vyvíjí, přibývají nové programy, přibývá i vystavovatelů a návštěvníků.

Jistě, veletrh lze dnes považovat za masovou záležitost, kde je mnohdy těžké se zorientovat. Stále je však více těch, kdo se každoročně hrouží do davu a nechávají se jím smýkat, aby na vlastní oči spatřili velikány italského vinařství a okusili perly ze sklepů celé země. Od podhorských vinic tyrolských až po zajímavé autochtonní odrůdy sicilské. Jména jako Marchesi di Gresy nebo Jermann, etikety Sassicaia, Faro, Ca‘ del Bosco a stovky dalších jsou magnety, které na Vinitaly bezpečně přitahují.

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít