Nebojte se investovat

27. listopadu 2017, 00:00 - Klára Donathová
27. listopadu 2017, 00:00

Spořte, ale nečekejte, že se vám finanční prostředky na běžném účtu nějak závratně zhodnotí, říká Petr Žabža, ředitel investičních produktů ING Bank

ING Bank byla v říjnu tohoto roku oceněna časopisem Global Finance jako nejlepší banka světa za rok 2017. V loňském roce ji časopis The Banker ocenil titulem Globální banka roku 2016. Prestižní mezinárodní finanční publikace se tedy shodují v tom, že ING Bank je silná finanční instituce, a tudíž i dobré místo pro uložení a zhodnocování vašich peněz. Spořicí účet ING Konto je dlouhodobě populárním produktem banky, ale kvůli relativně nízkým úrokovým sazbám hledají klienti způsob, jak své finanční prostředky lépe zúročit.

ING Bank nabízí řešení jak pro opatrné investory, tak pro ty odvážnější a zkušenější.

* ?? Jak začít s investováním do podílových fondů?

?? ING Bank je průkopníkem digitálního investování do podílových fondů. Všechny informace o fondech jsou dostupné na našich stránkách, včetně grafů, které zobrazují, jak si ten který fond stojí v čase. Na stránkách máme rovněž dotazník, který začátečníkům pomůže se stanovením jejich investorského profilu a naznačí vhodný fond, odpovídající jeho rizikovému apetitu. Doporučení se budou lišit podle toho, jak je potenciální investor opatrný a konzervativní nebo naopak odvážný a ochotný k určitému riziku. I samotné otevření majetkového účtu a investice pak probíhají plně online.

* ?? Jaké fondy jsou pro začátečníky vhodné?

?? Pro začínající investory jsou ideální fondy z takzvané „základní nabídky“. Jedná se o čtyři profilové fondy fondů. Tedy fondy, které do svého portfolia nakupují podílové listy jiných fondů. Všechny čtyři jsou plně zajištěny do české koruny, takže investor na sebe nebere žádné kurzové riziko. Tyto fondy se mezi sebou liší jen proporcí dluhopisové a akciové složky, kdy dluhopisy jsou konzervativnější a přinášejí bezpečnější, ale nižší zhodnocení a akcie jsou naopak agresivnější, ale zároveň rizikovější. Aktuálně v nich máme nainvestováno téměř jednu miliardu korun.

* ?? Jak investice do těchto fondů probíhá?

?? Velmi jednoduše. Fondy ze základní nabídky jsou dobře pochopitelné, dají se nakupovat už od minimální částky 100 korun, jsou kdykoli obchodovatelné, takže nejsou vázány na žádnou výpovědní dobu. V případě prodeje bude mít klient peníze k dispozici zpět na účtu nejpozději do šesti pracovních dnů. Proto je tento instrument velmi oblíbený u klientů, kteří přecházejí ze spořícího módu do módu investora a postupně se učí, co investování do podílových fondů vlastně obnáší.

* ?? Jaká je vaše nabídka pro zkušenější investory?

?? Naši rozšířenou nabídku tvoří dvacet sedm fondů od velmi reputabilních správců – Fidelity International, Franklin Templeton, Black Rock a NN Investment Partners. Tyto fondy jsou vedené v různých měnách, zejména v koruně, euru a americkém dolaru. Jsou určené spíše pro klienty, kteří jsou v pokročilejší fázi svého investičního života a zajímá je třeba investování do konkrétního regionu nebo sektoru hospodářství. Jedná se o agresivnější instrumenty než předchozí čtyři zmíněné fondy. Jejich nabídku obměňujeme asi dvakrát za rok a uvažujeme o jejím rozšíření. I tady platí minimální investice ve výši 100 korun a okamžitá obchodovatelnost.

* ?? Možnost minimální investice na zkoušku je zajímavá, ale od jaké částky se skutečně vyplatí investovat?

?? Za ideální považujeme pravidelné investice v řádu 1500 až pět tisíc korun měsíčně, které je možné jednoduše provádět formou trvalého platebního příkazu ze spořicího účtu do vybraného investičního fondu. V případě, že se klient rozhodne investovat do jiného fondu, stačí příkaz adekvátně změnit. Z hlediska času jsou ideální investice na čtyři až pět let.

* ?? Jsou investice do agresivnějších fondů, které nabízíte, pro investory bez zkušeností rizikové?

?? Samozřejmě nedokážeme investorům nabídnout garanci jistého výnosu. To neumí žádná banka na světě. Ale můžeme klientům, i těm, kteří našimi klienty dosud nejsou, nabídnout maximální možnou míru informací, které jim umožní se správně rozhodnout. Mohou sledovat naše pravidelné webináře týkající se třeba investičních strategií, návyků, případných chyb, kterých se investoři dopouštějí. Pořádáme také semináře a investiční konference. Finální rozhodnutí je vždy na klientovi, ale snažíme se mu poskytnout naprosto pravdivé a transparentní informace, včetně míry zhodnocení nebo případné ztráty v konkrétních časových úsecích u jednotlivých fondů.

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Co dělat, když ztratíte vysvědčení... a najednou ho potřebujete
Jak financovat školu? Něco může řešit půjčka na studium
Jak si zažádat o státní hypotéku ve 3 krocích
Kdy přestávají Evropané pracovat na stát?
Auta
Ulička pro záchranáře se bude od října tvořit u levého…
Videodojmy: Mercedes-Benz Marco Polo Horizon 250 d
Studie pražského provozu ukázala zajímavé věci. Třeba že emisní zóny ničemu nepomohou
Nová Škoda Fabia je dražší, ale má lepší výbavu bez „švihadel“ a s klimatizací
Pět způsobů, jak převážet psy v autě. Plus pár rad pro kočku
Technologie
Plaťte najednou. Microsoft a Xbox Store získávají nákupní košík
Víme, která zařízení dostanou Android 9.0 Pie (aktualizovaný seznam)
Samsung slibuje pětkrát rychlejší mobilní internet. Ukázal první 5G modem
Aplikaci Váš telefon (Your Phone) si už ve Windows 10 v1803 nevyzkoušíte
Jak poslat peníze do zahraničí? Na co dát pozor při bankovním převodu?
Hry pro příležitostné hráče