Nepřehlédněte

Makrooko Miroslava Zámečníka

Peníze fuč, cíl v nedohlednu

Praha  Ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč (vlevo) a jeho moravský protějšek Michal Sedláček z Kanceláře města Brna

Zakonzervovat sídliště by byla chyba, shodli se územní plánovači Prahy a Brna

 vodárna, ilustrační foto

Uvnitř vlády se rozhořel boj o dohled nad kohoutky

Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Nebojte se investovat

27. listopadu 2017, 00:00 - Klára Donathová
27. listopadu 2017, 00:00

Spořte, ale nečekejte, že se vám finanční prostředky na běžném účtu nějak závratně zhodnotí, říká Petr Žabža, ředitel investičních produktů ING Bank

ING Bank byla v říjnu tohoto roku oceněna časopisem Global Finance jako nejlepší banka světa za rok 2017. V loňském roce ji časopis The Banker ocenil titulem Globální banka roku 2016. Prestižní mezinárodní finanční publikace se tedy shodují v tom, že ING Bank je silná finanční instituce, a tudíž i dobré místo pro uložení a zhodnocování vašich peněz. Spořicí účet ING Konto je dlouhodobě populárním produktem banky, ale kvůli relativně nízkým úrokovým sazbám hledají klienti způsob, jak své finanční prostředky lépe zúročit.

ING Bank nabízí řešení jak pro opatrné investory, tak pro ty odvážnější a zkušenější.

* ?? Jak začít s investováním do podílových fondů?

?? ING Bank je průkopníkem digitálního investování do podílových fondů. Všechny informace o fondech jsou dostupné na našich stránkách, včetně grafů, které zobrazují, jak si ten který fond stojí v čase. Na stránkách máme rovněž dotazník, který začátečníkům pomůže se stanovením jejich investorského profilu a naznačí vhodný fond, odpovídající jeho rizikovému apetitu. Doporučení se budou lišit podle toho, jak je potenciální investor opatrný a konzervativní nebo naopak odvážný a ochotný k určitému riziku. I samotné otevření majetkového účtu a investice pak probíhají plně online.

* ?? Jaké fondy jsou pro začátečníky vhodné?

?? Pro začínající investory jsou ideální fondy z takzvané „základní nabídky“. Jedná se o čtyři profilové fondy fondů. Tedy fondy, které do svého portfolia nakupují podílové listy jiných fondů. Všechny čtyři jsou plně zajištěny do české koruny, takže investor na sebe nebere žádné kurzové riziko. Tyto fondy se mezi sebou liší jen proporcí dluhopisové a akciové složky, kdy dluhopisy jsou konzervativnější a přinášejí bezpečnější, ale nižší zhodnocení a akcie jsou naopak agresivnější, ale zároveň rizikovější. Aktuálně v nich máme nainvestováno téměř jednu miliardu korun.

* ?? Jak investice do těchto fondů probíhá?

?? Velmi jednoduše. Fondy ze základní nabídky jsou dobře pochopitelné, dají se nakupovat už od minimální částky 100 korun, jsou kdykoli obchodovatelné, takže nejsou vázány na žádnou výpovědní dobu. V případě prodeje bude mít klient peníze k dispozici zpět na účtu nejpozději do šesti pracovních dnů. Proto je tento instrument velmi oblíbený u klientů, kteří přecházejí ze spořícího módu do módu investora a postupně se učí, co investování do podílových fondů vlastně obnáší.

* ?? Jaká je vaše nabídka pro zkušenější investory?

?? Naši rozšířenou nabídku tvoří dvacet sedm fondů od velmi reputabilních správců – Fidelity International, Franklin Templeton, Black Rock a NN Investment Partners. Tyto fondy jsou vedené v různých měnách, zejména v koruně, euru a americkém dolaru. Jsou určené spíše pro klienty, kteří jsou v pokročilejší fázi svého investičního života a zajímá je třeba investování do konkrétního regionu nebo sektoru hospodářství. Jedná se o agresivnější instrumenty než předchozí čtyři zmíněné fondy. Jejich nabídku obměňujeme asi dvakrát za rok a uvažujeme o jejím rozšíření. I tady platí minimální investice ve výši 100 korun a okamžitá obchodovatelnost.

* ?? Možnost minimální investice na zkoušku je zajímavá, ale od jaké částky se skutečně vyplatí investovat?

?? Za ideální považujeme pravidelné investice v řádu 1500 až pět tisíc korun měsíčně, které je možné jednoduše provádět formou trvalého platebního příkazu ze spořicího účtu do vybraného investičního fondu. V případě, že se klient rozhodne investovat do jiného fondu, stačí příkaz adekvátně změnit. Z hlediska času jsou ideální investice na čtyři až pět let.

* ?? Jsou investice do agresivnějších fondů, které nabízíte, pro investory bez zkušeností rizikové?

?? Samozřejmě nedokážeme investorům nabídnout garanci jistého výnosu. To neumí žádná banka na světě. Ale můžeme klientům, i těm, kteří našimi klienty dosud nejsou, nabídnout maximální možnou míru informací, které jim umožní se správně rozhodnout. Mohou sledovat naše pravidelné webináře týkající se třeba investičních strategií, návyků, případných chyb, kterých se investoři dopouštějí. Pořádáme také semináře a investiční konference. Finální rozhodnutí je vždy na klientovi, ale snažíme se mu poskytnout naprosto pravdivé a transparentní informace, včetně míry zhodnocení nebo případné ztráty v konkrétních časových úsecích u jednotlivých fondů.

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy začít nakupovat na Vánoce?
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy můžete odejít k jinému dodavateli?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Auta
Retro: Podívejte se, jak se během let měnil vzhled SPZ na…
Huawei Mate 20 Pro: nejočekávanější smartphone je plný překvapení (video)
Sedm chyb při předjíždění, kterými můžete i někoho zabít
Test asistovaného řízení: Žádné dnešní auto nenabízí autonomní řízení. Ani Tesla ne
Kvíz: Poznáte správně model auta podle fotografie?
Technologie
Génius kontra byrokracie. Jak úřady zkrotily Elona Muska
GeForce GTX 1060 s pamětí GDDR5X potvrzena Nvidií. Prý je založená na čipu GP104
Cnews FM: Óda na Windows 10 October „ještě to není dokonalé“ Update [podcast]
Biostar Racing X470GT8 – vyplatí se dát šanci Biostaru? (uživatelská recenze)
Vyšly testy Core i9-9900K, i7-9700K a i5-9600K. Jaká je pájka, OC, spotřeba a výkon?
Hry pro příležitostné hráče