Nebojme se insolvenční mafie!

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Nejvyšší soud ČR by neměl narušovat postavení zajištěných věřitelů v insolvenčních řízeních, žádá partner PRK Partners Václav Bílý

Rakouská klientela je často velmi důležitá i pro společnosti s výhradně českými majiteli. Příklad takové společnosti představuje významná česká advokátní kancelář PRK Partners. Ta s rakouskými klienty začínala a rakouské firmy dodnes tvoří významnou část její klientely. „Jednou z mnoha oblastí, kde jsme pro rakouské klienty pracovali, byly úpadky firem působících v České republice, například v případě insolvence developerské společnosti ECM Real Estate Investments jsme pracovali pro jednoho ze členů věřitelského výboru - společnost CA Immobilien Anlagen AG,“ říká Václav Bílý, partner PRK Partners, se kterým týdeník Euro hovořil na téma současné úpravy insolvenčního práva.

* Jak vnímáte poslední vývoj české insolvenční legislativy?

Stávající znění insolvenčního zákona poskytuje poměrně silnou pozici velkým věřitelům. Zákonná úprava jim umožňuje do značné míry určovat průběh insolvenčního řízení a podstatným způsobem ovlivňovat klíčová rozhodnutí. Domnívám se, že tento princip je správný, zároveň se ale v praxi objevují excesy v podobě ovládnutí insolvenčního řízení osobami spjatými různými vazbami s dlužníkem, a někdy dokonce osobami dlužníka ovládajícími. Připravovaná novela se toto snaží napravit omezením práv členů věřitelského výboru a s nimi spřízněných osob při hlasování ve vlastní věci nabývání věcí z majetkové podstaty. Tento záměr vnímám pozitivně. Návrh novely obsahuje ale také podstatné omezení navrhovatele při přihlašování jeho pohledávek, podle něhož bude s návrhem úspěšný pouze v případě, že bude mít pohledávky přiznané vykonatelným rozhodnutím, uznané dlužníkem nebo pohledávky, jejichž existence je potvrzena znalcem či auditorem. Insolvenční řízení se tak pro poctivého věřitele zbytečně zkomplikuje a prodraží.

* Dalším cílem novely insolvenčního zákona je rovněž bránit šikanózním insolvenčním návrhům. Jak k tomu má dojít?

Šikanózní insolvenční návrhy jsou mediálně vděčným tématem. Ve skutečnosti se insolvenční návrh jako vyjednávací prostředek sloužící k dosažení jiného cíle, aniž by bylo skutečné riziko úpadku dotčeného subjektu, objevuje spíše zřídka. Tento fakt však nic nemění na tom, že je žádoucí tuto nekalou obchodní praktiku eliminovat. Připravovaná novela tak činí tím, že rozšiřuje možnosti soudu neprodleně odmítnout takový insolvenční návrh, u něhož má důvod pochybovat o tom, že nesměřuje ke zneužití práv. Navrhovateli zůstane zachována soudní obrana proti takovému rozhodnutí.

* Problémem insolvencí v Česku bývá jejich transparentnost, řeší novela i toto?

Určitě, transparentnosti má napomoci zavedení povinnosti identifikace dotčených osob způsobem podobným legislativě týkající se ochrany proti praní špinavých peněz. Insolvenční soud bude moci navíc uložit zahraničnímu věřiteli, aby složil jistotu na náklady řízení anebo škodu, které mohou vzniknout jeho účastí v insolvenčním řízení. Toto opatření řeší ten problém, že věřitelé z jurisdikcí, s nimiž Česká republika nemá smlouvu o právní pomoci, jsou víceméně imunní vůči jakýmkoli nárokům souvisejícím s jejich kroky v insolvenčním řízení.

* Jak se novela dotýká postavení zajištěných věřitelů v insolvenčním řízení?

Připravovaný návrh novely postavení zajištěných věřitelů výrazně nemění. České banky však v současné době velmi znepokojuje jedno rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky, které jim odnímá postavení zajištěných věřitelů ve vztahu k regresním pohledávkám vzniklým z čerpání bankovních záruk, k němuž došlo po rozhodnutí o úpadku, i když zástavní právo samo vzniklo dávno předtím. Nejvyšší soud argumentuje vesměs principem akcesority zástavního práva a zcela ignoruje skutečnost, že tento princip občanský zákoník ve vztahu k budoucím pohledávkám výslovně prolamuje. Takovýto výklad ve svém důsledku ohrožuje samotné základy instrumentu bankovní záruky a osobně bych velice přivítal, kdyby Nejvyšší soud svůj postoj přehodnotil.

* Dokáže novela „zamést“ s takzvanou insolvenční mafií?

Zmíněné legislativní změny jim rozhodně můžou zkomplikovat cestu. Ale současně je to především o bdělosti nás všech, kdo se insolvenčních řízení účastníme, a o odvaze aktivně čelit některým praktikám a jejich protagonistům. A ne vždy musíte s mafií bojovat skrze orgány činné v trestním řízení. Někdy stačí, když máte vyšší odbornost, pečlivost a skutečně detailní znalost možností a limit insolventního procesu. Plus onu odvahu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít