(Ne)legální bydlení

02. září 2013, 00:00 -
02. září 2013, 00:00

Žil jsem v Los Angeles a nevydělával příliš mnoho peněz, v bance asi tisíc dolarů a přestěhoval jsem se do San Franciska. Takto popisoval nedávno v ranní show kabelové televize MSNBC začátky firmy Airbnb její spoluzakladatel Brian Chesky.

V San Francisku se před šesti lety rozhodl se svým spolubydlícím Joem Gebbiou poskytnout během jedné konference své obydlí účastníkům. Důvod byl prostý, finančně si přilepšit. Měli jen obyčejné matrace a nabízeli nocleh, pohostinnost a snídani. Později jim došlo, že může jít o skvělý byznys.

Přidal se programátor Nathan Blecharczyk, v roce 2008 rozjeli společnost Airbnb, což zkráceně znamená Airbed & Breakfast (v překladu nafukovací matrace a snídaně).

Vytvořili webový portál, kde lidé mohli nabízet nemovitosti ke krátkodobému pronájmu. Společnost nyní nabízí více než 300 tisíc ubytování v 92 zemích a 34 tisících městech.

Na webových stránkách si zájemce podle města a místa, kam se chystá, vybere ubytování, rezervuje ho a zaplatí. Nebo jinak, má-li zájem nabídnout nemovitost ke krátkodobému pronájmu, může se na portálu zaregistrovat. V nabídce jsou luxusní nemovitosti, stejně jako netradiční způsob ubytovaní: dům postavený přímo na stromě či pronájem lodi.

Obě strany – ten, kdo nabízí, i ten, co poptává – se vzájemně hodnotí. Recenze jsou k přečtení na webu. Airbnb poskytuje pojištění až do výše jednoho milionu dolarů, a to pro případ poničení nemovitosti. Byznys trochu komplikuje legislativa ve městech, kde patří tento způsob ubytování k žádanějším. Třeba Berlíňané budou od letošního podzimu čelit vysokým pokutám, budou-li krátkodobě pronajímat byty, protože politici postavili tento způsob výdělku mimo zákon. V San Francisku zase vyměřil soudce pokutu ve výši sedm tisíc dolarů pro Nigela Warrena, který přes Airbnb pronajal bydlení. Oba příběhy popsal německý časopis Der Spiegel.

V Česku se zatím nic podobného nechystá. Pronájem nemovitostí není podle zákona živnost, takže živnostenský list není třeba, příjmy z pronájmu se však standardně daní, upozorňují právníci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít