Návrat krále

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

Podnikatel Petr Speychal znovu ovládl majoritu ve skupině firem kolem ČKD Group. Velké plány má také s pražským hokejem

Společnost ČKD Asset, která vlastní skupinu podniků kolem ČKD, mění akcionářskou strukturu. Do firmy se jako její majoritní vlastník vrací podnikatel Petr Speychal. A to prostřednictvím britské společnosti Hanbury Finance Limited, která v ČKD Asset vlastní sto procent akcií. „Letos jsem se stal ovládající osobou a držitelem rozhodujícího majoritního podílu ve společnosti Hanbury,“ sdělil Speychal exkluzivně týdeníku Euro. Od koho majoritní balík akcií koupil, ale neprozradil. „Nemám svolení oznámit jméno prodávajícího, ještě letos jej ale s největší pravděpodobností zveřejní on sám. Již teď však mohu konstatovat, že se jedná o seriózního britského podnikatele, a nikoliv o nějakou offshorovou společnost,“ konstatoval Speychal. Za majoritní balík akcií zaplatil řádově miliardy korun.

Český miliardář, který dle svých podnikatelských kolegů disponuje skvělými kontakty v Rusku, kontroloval majoritní balík ve skupině kolem ČKD již před několika lety. Celý příběh započal v roce 1997, kdy Speychalova firma 11 FITE postupně ovládla majoritní podíl ve společnosti Polovodiče – také díky tomu, že se mu podařilo úspěšně dohodnout refinancování původního úvěru, který společnosti poskytla tehdejší IPB.

Další léta připomínají spíše pokus o záchranu zbytků po kdysi silné skupině ČKD. Speychal v roce 1999 koupil firmu ČKD Průmyslová elektronika (dnes ČKD Elektrotechnika), dále pak hmotná i nehmotná aktiva ČKD Energo (dnes ČKD Kompresory). Současně s tím, a za pomoci svých obchodních partnerů, investuje peníze získané z jiných obchodních aktivit do postupného skupování nemovitostí, ve kterých výše uvedené společnosti podnikaly.

Záchranářské práce vyvrcholily v roce 2003, kdy stát vypsal výběrové řízení na odprodej ČKD Praha Holding. Speychal v tendru zvítězil a o rok později získal společnosti ČKD Praha DIZ a ČKD Vagonka. Současně s tím i značku ČKD. Vagonka ale nezapadala do jeho dlouhodobých podnikatelských plánů a aktivit, o pár měsíců později ji prodal.

„Mojí snahou bylo vybudovat, respektive znovuobnovit český strojírenský holding, s dobrou značkou, který bude i v současné době konkurenceschopný, zachová tradici, výrobu i zaměstnanost a vytvoří si pozici pro další rozvoj,“ tvrdí Speychal.

Plán sice dobrý, ale mimo jiné finančně náročný. I proto český byznysmen začal jednat o kapitálovém vstupu se skupinou britských investorů. „Mělo dojít k řadě událostí, třeba i k odkupu podílu minoritního akcionáře, odprodeji některých aktiv a k posílení aktivit v klíčových oblastech,“ popsal tehdejší plány miliardář. Ve firmě zůstal jako osoba zodpovědná akcionářům za tyto kroky.

Proklatý Škodaexport Vše se ale změnilo v roce 2007, kdy se ČKD prostřednictvím svého tehdejšího akcionáře, společnosti WNC, přihlásila do dalšího tendru – na koupi společnosti Škodaexport. Ke smůle svých vlastníků v něm zvítězila. Krátce po převzetí Škodaexportu totiž vyšlo najevo, že tato firma je v mnohem horší ekonomické kondici, než se původně předpokládalo. V roce 2009 skončil Škodaexport v konkurzu. Ještě před touto událostí ale WNC oddělil společnost od struktury firem ČKD. Skupinu pak prodal firmě Hanbury. „Od rozčlenění až prakticky do současnosti probíhalo finanční vyrovnání výše zmíněných transakcí samozřejmě kvůli Škodaexportu s negativním dopadem pro všechny zúčastněné,“ konstatoval Speychal.

Právě dění kolem Škodaexportu znechutilo britského majoritního vlastníka Hanbury a uspíšilo dle informací týdeníku Euro jeho rozhodnutí prodat podíl v této firmě Speychalovi.

„Na rozdíl od znechucených britských investorů, kteří se kupodivu u českých soudů ničeho nedomohli, stále ještě věřím podnikání v této zemi. Aktuálně přebírám majetkově českou dceru Hanbury, ČKD Asset, která vlastní firmy ČKD, a vracím se tak vlastnicky do skupiny těchto firem,“ konstatoval podnikatel.

Spisovatel Pass er Speychal obvykle s tiskem téměř nekomunikuje. Před lety se jeho jméno objevovalo v médiích v souvislosti se sporem s dalším miliardářem Radimem Passerem. Jejich půtkami se kromě jiného léta zabývala policie. „Nemám potřebu se k tomuto sporu vyjadřovat. Passer na mě patnáct let posílal policii, hovořil o tom, že jej chci zabít. Je to absolutní nesmysl,“ tvrdí Speychal. Celý spor komentuje jako náboženský fanatismus kombinovaný s lidskou hloupostí, využitých k vydělávání peněz. Zjednodušeně řečeno, osoby, které si Passer najímal na svoji ochranu, se prý často rekrutovaly z řad bývalých vysokých policejních důstojníků. A právě ti měli z Passera „vytáhnout“ na posílení ochrany desítky milionů korun pod záminkou, že Speychal usiluje o jeho život.

Passer dokonce o Speychalovi a jeho aktivitách napsal dvě knihy. Nepříliš literárně a informačně zdařilá dílka ale dle znalců dočte do konce jen skutečný nadšenec. Miliony do hokeje Ale zpět ke staronové Speychalově akvizici.

Jaké má vlastně plány se skupinou firem kolem ČKD? „Soustředit se především na oblasti dodávek investičních celků a technologicky provozních souborů pro energetiku, plynárenství, ropný průmysl a v neposlední řadě i infrastruktury,“ tvrdí.

Nový majoritní akcionář ČKD údajně podniká i v dalších oborech. Nechce ale příliš komentovat ve kterých. Z „bezpečnostních“ důvodů se rovněž odmítl nechat vyfotit pro exkluzivní rozhovor s týdeníkem Euro.

Speychal je aktivní i ve sportu. Dle informací týdeníku Euro využil své obchodní kontakty v Rusku k získání licence pro nejlepší evropskou hokejovou soutěž – ruskou KHL.

Historicky prvním českým účastníkem se stal klub HC Lev Praha, sezonu zahájil minulý týden. Speychalova firma Hanbury ovládá padesátiprocentní podíl ve společnosti Sportovní Holding Praha. Druhou polovinu vlastní švýcarská firma A – Energy, kterou ovládá významný ruský podnikatel a Speychalův dlouholetý obchodní partner Jevgenij Myškovskij.

Holding zastřešuje kluby HC Lev Praha, HC Sparta Praha a firmu World Sport Promotion. Speychal odhaduje, že náklady na vybudování HC Lev Praha se v následujících dvou letech vyšplhají na úroveň stovek milionů korun. Vše prý zaplatí spolu se svým obchodním partnerem ze svého.

Klíčovým partnerem projektu KHL je i společnost ČKD. A to především v souvislosti s byznysem v Rusku. „Přináší podnikatelské příležitosti a kontakty v místech, kam by bylo složité se dostat. Nicméně já i Myškovskij jsme opravdu velcí sportovní fandové a dáváme do celého projektu hodně vlastních prostředků,“ komentuje Speychal. Tvrdí, že spolu se svým partnerem podniká všechny kroky, které mají zajistit, aby byl projekt Sportovní Holding v budoucnu „samofinancovatelný“. Současně s tím ale zdůraznil, že jak on, tak i Myškovskij jsou v případě potřeby schopni dlouhodobě financovat celý projekt z vlastních zdrojů.

Petr Speychal

Dobře vytunelovaný Poprad?

* Prý jednáte o koupi marketingové společnosti BPA…

Ano, to je pravda. Myslím, že zanedlouho budou podepsány finální dohody. Už teď spolupracujeme s BPA a jsme velmi spokojeni s tím, jak se naše vztahy vyvíjejí.

* Jak se vám jedná s akcionářem BPA Antonínem Charouzem?

Nemohu si stěžovat. Jak jednání o prodeji BPA, tak i hokejové Sparty probíhala v přátelském duchu. Fanoušci Sparty si musejí uvědomit, že právě Charouz hokejový klub finančně zachránil a má lví podíl na zisku několika mistrovských titulů.

* Podařilo se vám do Prahy přivést KHL, dle některých informací jste ale zanechal dluhy ve slovenském klubu Lev Poprad, kde se hrála ruská soutěž v loňské sezoně…

Nesmysl. Je to celé kampaň stoprocentních vlastníků klubů HC Lev Hradec Králové a HC Lev Poprad, pánů Romana Slavčeva a Sergeje Zajceva. Oni jsou ti, kteří oklamali management, hráče, sponzory a direktoriát KHL.

* Jak?

Úplně jednoduše. Předložením a prezentací vyrovnaného rozpočtu sezony 2011 až 2012. V něm ČKD a jeho ruští partneři garantovali šedesát procent. Nejenže naslibované další zdroje nepřišly, ale při naší kontrole v Popradu jsme zjistili, že jednatelé vybírali peníze z účtů a podepisovali předražené smlouvy. Loni v prosinci vyvolala situace v klubu silné znepokojení i na straně vedení KHL. Také z toho důvodu jsem spolu s ruskými partnery poskytl vlastní peníze na to, aby se sezona dohrála. Dluhy Popradu ale neustále naskakovaly a pan Slavčev jen sliboval věci, které neplnil.

* Váš klub získal licenci, která umožňuje hrát KHL, navíc pod názvem Lev Praha. Má to nějakou souvislost s klubem Lev Poprad?

Licence pro HC Lev Praha je zcela nová a nemá nic společného s klubem v Popradu. Název Lev se nám líbil, je to koneckonců český symbol. Značka HC Lev byla odkoupena od původního vlastníka, kterým však nikdy nebyl HC Lev Poprad, což pan Slavčev samozřejmě dobře ví.

* Prý jste ale z Popradu vyvedli nějaký majetek?

Získání některých hráčů a zaměstnanců původem z Popradu považuji za zcela korektní. A pokud Slavčev dnes tvrdí, že nový subjekt Lev Praha, který vznikl v únoru roku 2012, vyvedl nějaký majetek z Popradu, ať takové tvrzení prokáže. Současně s tím ať také vysvětlí, jakou formou se takové vyvedení majetku mělo uskutečnit. Jakoukoli takovou transakci na straně klubu Lev Poprad by totiž musel schválit a podepsat jedině on.

* Takže kapitolu Poprad považujete za uzavřenou?

Jen pro úplnost: my jsme v klubu Lev Poprad nikdy nefigurovali jako přímí majitelé či spolumajitelé. Nikdy jsme neměli zastoupení v jeho statutárních orgánech. HC Lev Poprad jako samostatný subjekt stále existuje. Má svůj vrcholový management – a v případě Slavčeva je to stále stejná osoba. Právě Slavčev byl u zrodu klubu, jeho rostoucích existenčních problémů, je a stále zůstává zodpovědný za jeho současný stav.

* Můžete být konkrétnější?

Zfalšoval rozpočet na sezonu 2011/2012 tak, aby před začátkem sezony, tedy v září roku 2011, dostal HC Lev Poprad licenci. To je zvlášť podstatné vzhledem k tvrzení Slavčeva. Letos v srpnu v médiích prohlásil, že se klub v polovině loňského listopadu dostal do finančních potíží. Zde se usvědčuje z podvodného jednání, neboť tento stav nemohl při vyrovnaném rozpočtu nastat. Pokud nastal, je zde přímá odpovědnost jednatele popradského klubu a mohla nastat například i osobními výběry jednatelů, což jsme zjistili až posléze. Na stavu Popradu neneseme žádnou vinu, a to ani právní, ani morální. Na rozdíl od Slavčeva jsem já osobně nasypal do popradského hokeje desítky milionů korun, další finance už odmítám dát. S jednou výjimkou. Společně s druhým akcionářem Sportovního Holdingu Myškovským jsem nabídl hráčům a trenérům KHL, kteří nedostali od Popradu proplaceny poslední tři mzdy, odkup jejich pohledávek.

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít