Narušitel

23. února 2015, 00:00 - Jan Sedlák
23. února 2015, 00:00

Zdeněk Cendra čeří vodu na českém internetu a konkurence ho nemůže vystát. Štvát ji hodlá i nadále

Zdeněk Cendra začínal podnikat už někdy v pubertě. Dnes je mu 28 a jeho společnost SuperHosting je jedním z největších dodavatelů obsahu do českého internetu. Mnoho konkurentů a lidí ze zdejšího internetového byznysu mu nemůže přijít na jméno a viní ho ze všemožných agresivních praktik. To ho ale příliš netrápí. Naopak, jak sám říká, kritika ho spíše žene dále.

Cendra vedle SuperHostingu rozjel společnost Peering.cz. To je v Česku vůbec první komerční internetový uzel, do kterého se připojují internetoví provideři, poskytovatelé internetového obsahu a další podobné subjekty. Tato takzvaná peeringová centra fungují proto, aby bylo možné si vzájemně, rychle a levně vyměňovat data. Cendra s příchodem firmy Peering.cz vytvořil první konkurenci pro sdružení NIX. CZ, které podobný uzel provozuje už dlouhá léta. Cendrově pověsti tenhle krok v mnoha ohledech opět neprospěl a jeho SuperHosting byl z NIX před pár měsíci vyloučen. Cendra teď chce získat polovinu českého peeringového trhu a do Česka připojit velké světové hráče.

* Proč vás český internet tolik nemá rád?

Protože se nebojíme jít proti proudu. Rádi měníme konvenční zažité věci, které našim konkurentům vyhovují. Když někdo něco prodává předražené, jsme ochotní to změnit. Když se něco dělá pět let stejně a vy přijdete se změnou, ostatní se musejí přizpůsobit, a to není pohodlné. A když tohle děláte dlouho, jsou na trhu lidé, kteří vás holt nemají rádi. Historicky jsme někomu přebrali zákazníky a pak nám kvůli tomu někdo nemůže přijít na jméno.

* A ty zákazníky jste vždy přebrali čistě?

Rozhodně. Jediný způsob, jak dnes zákazníka přetáhnout, je lepší služba, servis, transparentní cena, nižší závazek, ochota jít do většího rizika v tom, co pro zákazníka uděláme, a tak dále. To jsou věci, které tradiční hráči na trhu neradi slyší a riziko nést nechtějí. Pro ně je ideální, když ho nese zákazník.

* Dobře, dejme tomu, že jste tedy zdravá, dravá a mladá konkurence. Proč o vás ale mnoho lidí z byznysu skutečně nevybíravě mluví a říká něco o velice diskutabilních praktikách?

To podle mě nemá racionální základ. Za námi nejsou žádné nedodělky, dluhy nebo něco, k čemu bychom se nepostavili čelem a nevyřešili to. Nic takového neexistuje. Často je to pomluva a proti tomu se špatně brání.

* Začínal jste podnikat hodně mladý. Nemůže se vaše pověst v některých kruzích odvíjet od chyb v minulosti?

To ano. Když je člověku šestnáct nebo sedmnáct, tak má sebekritiku a reflexi postavenou jinak, než když mu je o deset let víc. Některé dnešní situace jsou dozvuky debat proběhlých kolem roku 2000. To se občas někomu řeklo, že jsou hloupí nebo že je jejich názor špatný. Tak, jako se Honzovi Řežábovi ze Socialbakers ještě stále připomíná jeho první bankrot, se to podobně táhne i se mnou.

* Začátky internetu byly ale občas divoké…

Byly, dost často se pracovalo i bez smluv. I tam docházelo samozřejmě ke konfrontacím. Ale jakmile se dal byznys do pořádku a jede se přes smlouvy, vždy jsme vše dodrželi. Nemáme žádné kostlivce ve skříni.

* A litujete něčeho, co jste kdy udělal?

Spíš litujeme toho, co jsme kdy neudělali. Ale samozřejmě, že některé věci nyní mají kontext. Kdybychom třeba v minulosti na někoho byli vlídnější, tak bychom teď byli větší kamarádi. Ale tím, že jsme byli striktní, se to nepovedlo. Vtip je v tom, že podnikání je série mnoha a mnoha rozhodnutí a majorita z nich musí být správná.

* Chtěl byste vztahy s lidmi na trhu zlepšit?

Nám je jedno, co dělá konkurence, a je nám v podstatě i jedno, co si o nás kdo myslí. Nebo spíše nás každá kritika motivuje k tomu, pracovat ještě lépe. Každý negativní impulz je impulzem k inovaci. Nemusím chodit s nikým z trhu na pivo a povídat si o tom, jak se to bude dělat. Proč jako? Raději se dívám, jak to dělají ti nejlepší v cizině. A pak sleduji, jak nás tady čas od času ostatní kopírují.

* Jednou z věcí, kterou jste rozčeřil vody, je internetový uzel Peering.cz.

S projektem Peering.cz jsme přišli na trh, kde do té doby asi 16 let – tedy po dobu, kdy byl pořádně zaveden internet v Čechách – působil jeden subjekt (internetový uzel NIX. CZ – pozn. red.). Ten fungoval dobře, ale když existuje pouze jeden hráč, není to nejagresivnější způsob, jak budovat nějakou organizaci. Stejně, jako se liberalizovalo mobilní připojení, jsme chtěli změnit i to, jak se zákazníci mohou připojovat do páteřního internetu. Už nemusejí chodit pouze k jednomu spojovateli. A to, že se před námi jiný nový subjekt neobjevil, je dáno tím, že by vždy někomu šlápl na kuří oko. Na českém internetu všichni se všemi obchodují, nakupují od sebe, prodávají a poskytují si vzájemně služby.

* Takže se český internet kamarádíčkuje?

Je provázaný. Firmy jsou provázené, lidé jsou provázaní. Když přijdete s nějakou službou či produktem, které trh mohou posunout, dochází k určitému přeskupení na konci toku peněz. To vede k tomu, že dotčené subjekty nevezmou situaci s nadhledem a berou si celou záležitost osobně. A to se pak může personifikovat.

* Podle vás je tedy zázemí českého internetu ve stavu, který většině hráčů vyhovuje?

Trh internetových poskytovatelů, kolokačních center, hostingových firem a podobně se nijak extra a překotně nevyvíjí. Vše je v relativně stabilním stavu, kdy každý má své zákazníky, své zaměstnance, svůj podíl na trhu a své postupy. Stejně jako třeba e-shopy. Ty mají respekt z toho, že do Česka přijde Amazon, něco se na trhu stane a konkurenti ho pak nebudou mít rádi, u nás je to podobně nastavené.

* Jsou tedy vaše společnosti narušiteli českého internetového trhu?

V jednotlivých vertikálách a v dané době ano. Například tehdy, když se hosting prodával za tisíc korun, jsme ho my začali prodávat za 250. Lidé si mysleli, že jsem úplný blázen. Dnes se hosting prodává i za dvacet korun. Vždy to bylo o nějakém načasování. I dnes nabízíme něco, co stále není standardem na trhu. Vždy chceme trh raději předběhnout než čekat, že se něco stane.

* Takzvané peeringové uzly fungují jen tehdy, když si jednotliví členové mohou vyměňovat data. Vy jste možná vůbec největší hostitel internetového obsahu v Česku, máte v portfoliu třeba YouTube, Uložto.cz a tak dále. Co tedy znamená vaše vyloučení z NIX?

Znamená to, že už se trh nikdy nesjednotí. A pak to znamená také to, že v dlouhodobém horizontu budou muset být jednotliví internetoví poskytovatelé připojeni do dvou internetových uzlů, tedy jak do NIX, tak k nám do Peeringu.cz. Můj názor je, že na konci to skončí slušnou a dlouhodobou remízou – my budeme mít půlku trhu a NIX také. Je otázka, kdo bude mít tu malinko větší.

* Jaké jsou poměry teď?

Teď máme s Peeringem asi třetinu, NIX zbytek. Do konce roku bychom se chtěli dostat tak na 40 procent, to je celkem reálné.

* A jak chcete zákazníky do Peeringu dostat?

V peeringových centrech rozhoduje obsah. Z našeho SuperHostingu teče v průměru 300 gigabitů dat a konkurenti jako GTS/ Deutsche Telekom a další mají řádově desítky gigabitů. Nad sto gigabitů mají v Česku jenom UPC a O2, ale to jsou sítě, které připojují domácnosti. Co se týče obsahu, jsme na trhu jasným lídrem. Do toho jsme v průběhu let investovali, a jelikož jsme podnikatelé, rozhodli jsme se, že z toho všeho derivujeme další produkt.

* A právě tady se na trhu opět mluví o tom, že jste velice agresivní. Že skrze SuperHosting, který má ty velké objemy dat, tlačíte na zákazníky, aby se připojili i do vašeho Peeringu.cz.

Tuto poznámku vnímám. Vztah je vždy oboustranný a obě firmy tahají za stejný konec. Jsou situace, kdy to vypadá, že jedna strana tlačí ze silnější pozice, ale nakonec to vždy může fungovat, pouze když se obě dvě strany dohodnou. Nikdy to nemůže být vynucené. Jsou sítě, se kterými jsme se nedohodli. Nemáme nic, čím bychom někoho mohli donutit.

* Takže SuperHosting a jeho objemy dat nejsou silovou pákou pro akvizici zákazníků do Peeringu.cz?

Ne. Ze začátku to tak bylo a propojení firem nám hodně pomohlo, ale teď už to páka rozhodně není. Teď už je to o příležitostech do budoucna. Když to řeknu trochu nadneseně, nyní jde o to, kdo v Česku připojí jako první infrastrukturu Facebooku, jestli NIX, nebo my. Půjde o to, kdo získá dalšího velkého poskytovatele internetového obsahu.

* Jste na lovu velkých světových internetových jmen?

Ano. Český peeringový trh může růst pouze v případě, že se sem přímo připojí někdo další z ciziny. Může to být Facebook, Twitter, Vimeo… prostě kdokoli, kdo má nějaký multimediální obsah, který konzumují Češi. Až bude mít Netflix potřebu jít na zdejší trh, může to být i on.

* A už jste s někým v kontaktu?

Velká část naší pozornosti směřuje do ciziny. Chceme na náš trh dotáhnout sítě, které tady ještě nejsou a které zároveň Češi budou využívat. Primárně jsou to multimédia, cloudy a sítě pro doručování a skladování obsahu velkých hráčů, kteří potřebují mít data fyzicky uložena v různých místech světa tak, aby se lokálním uživatelům rychle načítala (takzvané CDN sítě – pozn. red.).

* Právě vlastní CDN síť je další firma, kterou jste rozjeli. Vaše CDN77 už není jen lokální projekt, ale rozšiřuje se po světě. Jak jste na tom?

CDN77 funguje tři roky a akceleruje doručování webového obsahu, jako jsou obrázky, videa a podobně. První rok jsme se trochu trápili, druhý rok jsme rostli a teď rosteme ještě víc. Zatím máme 30 lidí a za loňský rok tržby 55 milionů. Teď míříme na stovku a víc. Potenciál je z mého pohledu nekonečný.

* Takže vám teď roste pod rukama možná největší podnik, jaký jste kdy vybudoval?

Rozhodně. Samozřejmě se vše bude odvíjet od trhu a podobně, ale poměr investovaného času a peněz k růstu je větší než u předchozích společností. Dnes už máme 12 let zkušeností z českého trhu a víme, jak doručovat internet. Všude, kudy chodím, říkám, že jediné, co umíme, je doručovat internet. Navíc se nám podařilo dobré načasování, světová konkurence na CDN trhu byla po krizi poměrně pasivní. A především, máme teď skvělé lidi.

* Takto z dálky se může zdát, že světový CDN trh je hodně obsazený. Jsou na něm jména jako Amazon, Akamai nebo EdgeCast.

V Čechách jsme našli produkt, který může sloužit webům patřícím do nejužší světové špičky. Ať už těm současným, nebo takovým, které tam jednou dorostou. Díky tomu se dostáváme ke kompetentním lidem, kteří jsou navíc ochotní zaplatit a něco vyřešit. Zrovna dnes nás začal používat web, který patří k 600 největším webům na světě. Když vás začne používat někdo z tisícovky největších globálních hráčů, je to velká věc.

* Dá se globální produkt prodávat z Prahy?

Jde to. Jednáme po Skypu, po telefonu, po Evropě není problém rychle létat a v extrémním případě si zákazník udělá výlet do Prahy. A také se účastníme různých tematických konferencí, kde se daný typ zákazníků sjede, a jde tak dojednat hodně věcí. A pak rychlé reakce obchodu a techniků a chat na našem webu. Když si udělám mystery shopping u našich největších konkurentů, tedy Amazonu a Akamai, z jednoho mi odpoví zmatený indický technik a z ostatních mi ani do 48 hodin nepřijde odpověď. Ty firmy jsou v úplně jiné tržní pozici a s jinými potřebami a vedle toho jde vyrůst. l

Nám je jedno, co dělá konkurence, a je nám v podstatě i jedno, co si o nás kdo myslí.

Zdeněk Cendra (28)

• Od puberty vyvíjel různé internetové a wapové služby, několikrát i s nimi vyhrál soutěž Junior Internet. • V roce 2002 založil společnost SuperHosting. Ta spravuje a pronajímá servery třem tisícům zákazníkům a je jednou z největších svého druhu v Česku. Na SuperHostingu fungují třeba služby jako Uložto.cz, TV Nova, Slevomat, DámeJídlo. cz, Heureka.cz, MimiBazar.cz, Bazoš.cz, projekty Googlu či třeba Freefoto.cz. • V roce 2012 spustil globální firmu CDN77, která díky vlastní celosvětové hardwarové infrastruktuře zrychluje načítání stránek uživatelům. • V roce 2013 založil Peering.cz, vůbec první konkurenci pro národní internetový uzel NIX. CZ. Zatím spojuje 60 sítí a má třetinový podíl na trhu.

Třeba e-shopy mají respekt z toho, že do Česka přijde Amazon, něco se na trhu stane a konkurenti ho pak nebudou mít rádi, u nás je to podobně nastavené.

Kdybychom třeba v minulosti na někoho byli vlídnější, tak bychom teď byli větší kamarádi. Ale tím, že jsme byli striktní, se to nepovedlo.

O autorovi| Jan Sedlák, sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít