Napříč kontinenty

11. února 2013, 00:00 -
11. února 2013, 00:00

Zoo Zlín Padesátihektarová zahrada rozkládající se v lesoparku okolo zámku Lešná se loni opět stala druhou nejnavštěvovanější zoo v republice. Podívalo se do ní 488 tisíc lidí. „Předloňská sezona byla velmi dobrá, ale loni se nám podařilo víceméně udržet na podobné hladině,“ uvádí ředitel zahrady Roman Horský. „Ještě v devadesátých letech jsme přitom byli neznámý zooparčík. Zásadní obrat přišel pod vedením mého předchůdce Iva Kliky, kdy se zoo začala předělávat,“ dodává Horský. Zlínská zahrada si zvláště zakládá na tom, že je striktně rozdělena podle kontinentů. „Dříve se kočkovité šelmy od rysa přes jaguára po lva umístily do jednoho společného pavilonu. Dnes se to snažíme dělat jinak, a proto máme v zoo části Afrika, Austrálie, Střední a Jižní Amerika a Asie,“ říká ředitel zlínské zoo.

Největší novinkou loňského roku bylo otevření části Etiopie II, která stála kolem jedenácti milionů korun a zoo si na ni vydělala sama. A především příchod vyder obrovských. Zlínská zahrada se díky tomu stala jednou ze čtrnácti světových zoo, které brazilské vydry chovají. „Zdálo se nám nepředstavitelné, že bychom vydry někdy mohli dostat od koordinátora Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Ale řekli jsme si, že jim vytvoříme takové podmínky, aby bylo těžké nás odmítnout,“ tvrdí Roman Horský.

Začátkem léta zlínskou zoo v její asijské části obohatí smíšená expozice pro tapíry čabrakové a siamangy - tapíři budou plavat v jezírku a giboni skákat po stromech. Tato část zahrady zatím nebyla příliš atraktivní. Počítá se, že nové expozice ji posunou dál. „Novinkou bude také společný výběh pro medvědy pyskaté a gibony lar,“ doufá Horský.

Ředitel Zoo Zlín-Lešná plánuje v blízké budoucnosti přestavbu současného pavilonu opic na interaktivní expozici pro rejnoky. Loni město schválilo projekt, letos na podzim se začne stavět a v příštím roce se expozice za odhadovaných 20 milionů korun otevře veřejnosti. „Určitě to bude složité. Lidé si budou moci rejnoky pohladit a nakrmit je. Budou si však muset mýt ruce, protože rejnoci jsou citliví na krémy a podobně. Možná si první rok ruce umyje každý druhý, ale za pět let vychováme všechny návštěvníky. Také kdysi házeli peníze ke krokodýlům, ale teď u nich mince skoro nevidíte,“ říká Horský.

A chce rovněž změnit dopravu po areálu.

„Máme padesát hektarů a pro návštěvníka je náročné celou zahradu projít. Proto bych chtěl, aby kromě procházky měli možnost sednout na vláček nebo loďku. Pokud jde o další rozvoj, nehodláme budovat nějaké megastavby. Raději zvětšujeme venkovní expozice, rozšiřujeme výběhy, aby byla zvířata spokojená a návštěvníci také,“ říká Roman Horský.

Hlavně se však ředitel pokouší pozemek zahrady rozšířit bezmála o polovinu. „O pozemcích jsme začali jednat v roce 2011 a nejdříve jsme uvažovali o tom, že se bezplatně převedou od pozemkového fondu. Jenže pak se to zkomplikovalo tím, že se nacházejí v katastru obce Lukova. A dneska začínáme zjišťovat, za jakou cenu bychom je byli schopni odkoupit,“ vysvětluje Horský s tím, že rozloha zoo by po rozšíření překročila 70 hektarů.

Osmdesátitisícový Zlín by zahradě k dosažení půlmilionové návštěvnosti nestačil. Snaží se proto přitáhnout lidi z jiných krajů a z blízkého Slovenska. Od loňska je možné v zoo platit eury, a to jak vstup, tak v jejích gastro zařízeních. Část edukativních projektů Zlínští věnují slovenským návštěvníkům. Zoo hodlá kromě toho prodávat vstupenky do zoo online a motivovat návštěvníky k pořízení permanentek. „Pro rok 2013 připravujeme novou koncepci ročních permanentek. Rádi bychom jejich majitele přizvali k užší spolupráci se zoo a nabídli jim řadu bonusů. K takovým bude patřit například speciální pokladna pro majitele karet, která v hlavní sezoně umožní návštěvu bez dlouhého čekání,“ uvádí na webových stránkách vedoucí marketingu zoo Romana Bujáčková.

Ve zlínské zoo žije přes dvanáct set zvířat ve 215 druzích. Nejkoncentrovanější jsou v tropické hale Yucatan, třináct metrů vysokém skleníku simulujícím prostředí středoamerického deštného pralesa. Expozice na 900 metrech čtverečních byla otevřena na podzim roku 2006 a žije v ní kolem dvaceti druhů zvířat a roste přes dvě stě druhů rostlin.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít