Napětí mezi Babišem a sociálními demokraty stoupá. Čapí hnízdo může být jen první výstřel

07. března 2016, 00:00 - PAVEL PĺRAL
07. března 2016, 00:00

Andrejovy patálie Vládní koalice se minulý týden drobet zatřásla, když ČSSD pozlobila Andreje Babiše svými billboardy sdělujícími, že stát fakt není firma. Navíc socialisté i lidovci dali najevo, že podpoří novelu zákona o střetu zájmů předloženou poslancem Plíškem z TOP 09, která z vlády od příštích voleb vylučuje osoby vlastnící více než čtyřicet procent obchodní firmy. A tak jsme se od ministra financí dozvěděli, že neví, jaký má smysl koalice, v níž se dějí takovéto podrazy. V pátek sice koalice podržela Babiše v hlasování o jeho vyloučení z veřejných zakázek, ale napětí bude růst s tím, jak se budou blížit volby a množit informace typu, že Agrofertu meziročně desetkrát narostly dotace z Evropské unie.

Babiš se může zlobit, jak chce, ale nějaké civilizované řešení jeho konfliktu zájmů měl dávno položit na stůl sám. Ono je to v praxi těžko řešitelné a svěřenské fondy, do nichž magnáti odkládají svůj majetek na dobu politické kariéry, moc nepomohou, protože se nikdo nikdy nedozví, jaká ujednání má správce takového fondu s dotyčným majitelem a jak ta správa majetku vlastně probíhá. Nicméně pořád je to lepší než naše současné orientální nic. A když náš miliardář v křesle ministra ? nancí tvrdí, že je každý den kontrolován, tak tomu vůbec nevěřme. Ta kontrola médii i sněmovnou je velmi děravá a neúčinná. Veřejnost se sice dozví, že Agrofert pobral najednou o stovky milionů dotací více a že je to tím, že byla upravena pravidla pro dotace v zemědělství, potravinářství a chemickém průmyslu. Ale ona ta úprava byla prostě legální, a že ji prosazovali lobbisté spjatí s Babišem, je z hlediska zákona irelevantní, jakkoli si leckdo může myslet, že je to jednoduše zlodějina.

Jenže náš správce státní kasy má úplně jiný, daleko vážnější problém. Z jeho pohledu jde o drobných padesát milionů, ale mohou mu zlomit vaz, a to nejenom v politice.

Ten problém se jmenuje Čapí hnízdo a pořádně kolem něj přituhuje. Dotaci na Babišovu firmu šetří Evropská komise standardním postupem, kdy požádala příslušný auditní orgán na ministerstvu financí o kontrolu. Jeho šéf nesoucí pro Babiše příznačné jméno Bureš, má zkontrolovat svého ministra. Jak to dopadne, by se pochopitelně dalo dopředu dost snadno odhadnout. Jenže vedle toho se minulý týden rozběhlo i vyšetřování této kauzy v Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Tam to už může být vážnější a Bureš se asi při svém rozhodování pěkně zapotí. Protože když on nic nezjistí a OLAF dospěje k závěru, že došlo k dotačnímu podvodu, stane se svým způsobem spoluviníkem maskujícím vinu svého nadřízeného.

Ale především je zde trestní oznámení, které dostala na stůl vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ta shodou okolností kdysi dozorovala a zastavila stíhání v kauze Babišova ovládnutí Lovochemie, kde při pozoruhodných lumpárničkách přišel stát o nějakou tu miliardu na dědictví po zkrachovalé IPB.

Tentokrát se Bradáčové do Babišovy kauzy asi moc nechtělo, když ji postoupila na městské státní zastupitelství s tím, že vrchnímu státnímu zastupitelství náležejí případy se škodou nad 150 milionů, což je sice pravda, ale v praxi se to moc neřeší a například její kolegové v Olomouci se s vervou zabývají údajným daňovým únikem Jany Nagyové se škodou osm set tisíc.

Jenže krátce poté, co to přistálo na městském zastupitelství v Praze, rezignovala jeho šéfka Jana Hercegová a vrabci na pražských střechách si cvrlikají, že ani jí se do tak výbušné kauzy nechtělo. Babiš totiž veřejně fakticky připustil, že mu Čapí hnízdo patřilo od samého počátku a přitom čerpal dotaci určenou pro malé firmy. A aby vyhověl pravidlům, zaparkoval farmu po karenční dobu čerpání dotace do nějaké anonymní offshorové struktury. Jestli tohle není podvod, tak co by jím mělo být? Dokážou jeho špičkoví a drazí právníci z téhle šlamastyky bezpečně vykličkovat?

Ale stejně se můžeme ptát, zda někdo najde odvahu zahájit stíhání. Babiš se svými sto miliardami majetku není nějaký poslanec Tluchoř, kterého ostravský soud raz dva strčí na měsíc do díry, a když ho musí pustit, dělá, jako by se nechumelilo.

Ledaže by policistům někdo tak nějak „dodal odvahu“. A všimněme si, že vztahy Babiše s ministrem vnitra Chovancem jsou momentálně hodně napjaté.

O autorovi| PAVEL PĺRAL paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít