Nakoupili jste naše dluhopisy? Tak je odepište

28. května 2018, 00:00 - Miroslav Zámečník
28. května 2018, 00:00

Nápad Mattea Salviniho z italské (brzy)vládní strany Liga si budou investoři i politici dlouho a dobře pamatovat

Jsou nápady, které jak jsou populisticky nedomyšlené, tak jsou chytlavé. Tu někoho napadne nalákat voliče z řad důchodců jízdou vlakem zadarmo, tam zase někdo zkouší minimální zaručený příjem, aniž by příjemce musel vykonávat byť jen hodinu veřejně prospěšných prací týdně. To všechno je ovšem jen takové druholigové „čučkaření“ ve srovnání s velkou ideou Mattea Salviniho, šéfa Ligy (dříve Ligy severu), který v koalici s Hnutím pěti hvězd bude Itálii podle všeho vládnout. V čem nápad spočívá?

Italské vládní dluhopisy nakoupené centrálními bankami v rámci programu pumpování peněz do ekonomiky eurozóny by ECB měla zkrátka odepsat.

Nejde o malé peníze: dvě stě padesát miliard eur představuje zhruba tolik, jako HDP České republiky za jeden a čtvrt roku. To je blbé, to se bude líbit. Staré Werichovo konstatování platí v tomto případě dokonale.

Třetí největší ekonomika eurozóny zvedla zadluženost vlády od roku 2008 do loňského roku ze 100 procent na 131,8 procenta italského HDP, a pokud dojde na plány koaličních partnerů, bude zadluženost vesele růst dál.

Pozoruhodná je ovšem změna v držení italských dluhopisů. Ačkoli to není v Česku příliš známo, Italové jsou docela střádalové a historicky měli dluhopisy své vlády rádi, ovšem věci se mění.

Jak vidíte z grafu (jde o kolonku „ostatní“), privátní investoři - tedy v praxi především italské domácnosti - držení italských bondů v čase velmi radikálně omezili. Z vysokých 70 procent v roce 1990 poklesl dnes jejich podíl na necelých deset procent, zato podíl italských flnančních institucí nabobtnal k nějakým dvěma pětinám. Aco je překvapivé, tak zahraniční investoři dnes oproti čtyřem procentům v roce 1990 drží plných 35 procent italských dluhopisů. Masivní je však po roce 2015 především nástup podílu centrálních bank, který letos dosáhne zřejmě celých 20 procent; samozřejmě díky kvantitativnímu uvolňování.

I když nápad s odpisem dluhu v držení ECB byl odložen ad acta, na jiných podobných tátové italské koalice trvají a řeší to průnikem svých programových množin, což se tedy opravdu prodraží.

Jen namátkou, zaručený příjem by měl přijít na 17 miliard eur ročně, zrušení důchodové reformy (jedna z mála věcí, kterou Italové udělali v minulosti dobře) na dalších 15 miliard a největší sekeru do rozpočtových příjmů by mohlo zatnout snížení daní z příjmů právnických a fyzických osob - to se odhaduje na plných 80 miliard ročně.

Když už Hnutí pěti hvězd a Lize došlo, že odpis dluhu je přece jen trochu moc, přišly s konstruktivním změkčením, aby se dluh alespoň nezapočítával. „Magoři, na tom přece vůbec nezáleží“, shrnul jejich vhled do světa financí jeden z vysokých bruselských úředníků. Je vcelku pochopitelné, že nechtěl být jmenován. Zato mluvčí ECB William Lelieveldt se musel ozvat, aby upřesnil, že samotná ECB ve skutečnosti italské vládní bondy ve vlastní rozvaze nemá, neboť čísla platí pro síť centrálních bank zemí eurozóny jako celek (tzv. Eurosystém), takže faktickým držitelem italských bondů je vlastně italská centrální Banca d’Italia. Na podobné odsudky reaguje předák Ligy - a nedostudovaný historik - Matteo Salvini statečně: „Čím víc nás urážejí, čím víc nám vyhrožují, tím víc se mi do téhle výzvy chce.“

Finanční trhy to samozřejmě ocení zvedáním rizikové přirážky u italských dluhopisů ve srovnání s jejich německými protějšky a také euro proti dolaru oslabilo. Jenže Itálie není Řecko, ale po Německu a Francii největší ekonomika eurozóny, takže pedagogické školení italských politiků nové éry má svoje limity v podobě rizika další krize v eurozóně, což ECB nemá v popisu práce.

Tak a teď abychom se neposmívali jen Italům, koho si to zvolili. Z velmi dobře informovaných kruhů má týdeník Euro zprávu, že naši Piráti už sondovali, zda by náhodou nešlo použít mamutí devizové rezervy České národní banky pro snížení českého veřejného dluhu. Nešlo, ale finančně-alfabetizační kampaň by se hodila i na sever od Alp, a ne že ne. Nová krev, nové ideje.

Italská čísla k pláči

2,3 Rozpočtový schodek (% HDP, 2017)

131,8 Vládní dluh (% HDP, 2017)

100 Vládní dluh (% HDP, 2008)

341,179 Celkový objem nakoupených italských cenných papírů v rámci operací ECB (stav k 30. 4. 2018, v mld. EUR)

2,6 Průměrný nominální výnos (% ročně)

ZDROJ: EUROSTAT, ECB

Graf

Kdo má italské dluhopisy? (v procentech)

ZDROJ: BLOOMBERG, DEUTSCHE BANK

Objem cenných papírů nakoupených Evropskou centrální bankou/Eurosystémem (Změna stavu za poslední dva měsíce, v mld. eur; v amortizované hodnotě)

ZDROJ: EUROSTAT, ECB

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz


Čtěte také

 Letoun L-39NG

V Aeru Vodochody začala sériová výroba letounů L-39NG, prvních šest bude za rok

V závodu Aero Vodochody nedaleko Prahy už začala sériová výroba letounů L-39NG. Prvních…

22. února 2019

Airbus A380-800, ilustrační foto

Tvrdé přistání superjumba A380: Airbus spálil miliardy eur od evropských vlád

Evropský výrobce letadel Airbus získal na vývoj a výrobu obřího dopravního letounu A380…

22. února 2019

 Innogy

Innogy prodává podíl v českém distributorovi plynu mateřské firmě RWE

Německá energetická společnost Innogy podepsala dohodu s firmou RWE o prodeji svého…

22. února 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Poradna plná daňového přiznání
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Auta
Volvo XC90 se po faceliftu nezměnilo, nově ale maskuje…
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug-in hybridní pohon
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Technologie
Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Moneta ještě pořád chce koupit Air Bank, zaplatila by ale méně
Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Samsung je králem smartphonů. Huawei mu ale v roce 2019 půjde po krku
AMD před vydáním GTX 1660 Ti zlevnilo Radeony RX Vega 56, některé až pod 7 tisíc
Hry pro příležitostné hráče