Nakoupili jste naše dluhopisy? Tak je odepište

28. května 2018, 00:00 - Miroslav Zámečník
28. května 2018, 00:00

Nápad Mattea Salviniho z italské (brzy)vládní strany Liga si budou investoři i politici dlouho a dobře pamatovat

Jsou nápady, které jak jsou populisticky nedomyšlené, tak jsou chytlavé. Tu někoho napadne nalákat voliče z řad důchodců jízdou vlakem zadarmo, tam zase někdo zkouší minimální zaručený příjem, aniž by příjemce musel vykonávat byť jen hodinu veřejně prospěšných prací týdně. To všechno je ovšem jen takové druholigové „čučkaření“ ve srovnání s velkou ideou Mattea Salviniho, šéfa Ligy (dříve Ligy severu), který v koalici s Hnutím pěti hvězd bude Itálii podle všeho vládnout. V čem nápad spočívá?

Italské vládní dluhopisy nakoupené centrálními bankami v rámci programu pumpování peněz do ekonomiky eurozóny by ECB měla zkrátka odepsat.

Nejde o malé peníze: dvě stě padesát miliard eur představuje zhruba tolik, jako HDP České republiky za jeden a čtvrt roku. To je blbé, to se bude líbit. Staré Werichovo konstatování platí v tomto případě dokonale.

Třetí největší ekonomika eurozóny zvedla zadluženost vlády od roku 2008 do loňského roku ze 100 procent na 131,8 procenta italského HDP, a pokud dojde na plány koaličních partnerů, bude zadluženost vesele růst dál.

Pozoruhodná je ovšem změna v držení italských dluhopisů. Ačkoli to není v Česku příliš známo, Italové jsou docela střádalové a historicky měli dluhopisy své vlády rádi, ovšem věci se mění.

Jak vidíte z grafu (jde o kolonku „ostatní“), privátní investoři - tedy v praxi především italské domácnosti - držení italských bondů v čase velmi radikálně omezili. Z vysokých 70 procent v roce 1990 poklesl dnes jejich podíl na necelých deset procent, zato podíl italských flnančních institucí nabobtnal k nějakým dvěma pětinám. Aco je překvapivé, tak zahraniční investoři dnes oproti čtyřem procentům v roce 1990 drží plných 35 procent italských dluhopisů. Masivní je však po roce 2015 především nástup podílu centrálních bank, který letos dosáhne zřejmě celých 20 procent; samozřejmě díky kvantitativnímu uvolňování.

I když nápad s odpisem dluhu v držení ECB byl odložen ad acta, na jiných podobných tátové italské koalice trvají a řeší to průnikem svých programových množin, což se tedy opravdu prodraží.

Jen namátkou, zaručený příjem by měl přijít na 17 miliard eur ročně, zrušení důchodové reformy (jedna z mála věcí, kterou Italové udělali v minulosti dobře) na dalších 15 miliard a největší sekeru do rozpočtových příjmů by mohlo zatnout snížení daní z příjmů právnických a fyzických osob - to se odhaduje na plných 80 miliard ročně.

Když už Hnutí pěti hvězd a Lize došlo, že odpis dluhu je přece jen trochu moc, přišly s konstruktivním změkčením, aby se dluh alespoň nezapočítával. „Magoři, na tom přece vůbec nezáleží“, shrnul jejich vhled do světa financí jeden z vysokých bruselských úředníků. Je vcelku pochopitelné, že nechtěl být jmenován. Zato mluvčí ECB William Lelieveldt se musel ozvat, aby upřesnil, že samotná ECB ve skutečnosti italské vládní bondy ve vlastní rozvaze nemá, neboť čísla platí pro síť centrálních bank zemí eurozóny jako celek (tzv. Eurosystém), takže faktickým držitelem italských bondů je vlastně italská centrální Banca d’Italia. Na podobné odsudky reaguje předák Ligy - a nedostudovaný historik - Matteo Salvini statečně: „Čím víc nás urážejí, čím víc nám vyhrožují, tím víc se mi do téhle výzvy chce.“

Finanční trhy to samozřejmě ocení zvedáním rizikové přirážky u italských dluhopisů ve srovnání s jejich německými protějšky a také euro proti dolaru oslabilo. Jenže Itálie není Řecko, ale po Německu a Francii největší ekonomika eurozóny, takže pedagogické školení italských politiků nové éry má svoje limity v podobě rizika další krize v eurozóně, což ECB nemá v popisu práce.

Tak a teď abychom se neposmívali jen Italům, koho si to zvolili. Z velmi dobře informovaných kruhů má týdeník Euro zprávu, že naši Piráti už sondovali, zda by náhodou nešlo použít mamutí devizové rezervy České národní banky pro snížení českého veřejného dluhu. Nešlo, ale finančně-alfabetizační kampaň by se hodila i na sever od Alp, a ne že ne. Nová krev, nové ideje.

Italská čísla k pláči

2,3 Rozpočtový schodek (% HDP, 2017)

131,8 Vládní dluh (% HDP, 2017)

100 Vládní dluh (% HDP, 2008)

341,179 Celkový objem nakoupených italských cenných papírů v rámci operací ECB (stav k 30. 4. 2018, v mld. EUR)

2,6 Průměrný nominální výnos (% ročně)

ZDROJ: EUROSTAT, ECB

Graf

Kdo má italské dluhopisy? (v procentech)

ZDROJ: BLOOMBERG, DEUTSCHE BANK

Objem cenných papírů nakoupených Evropskou centrální bankou/Eurosystémem (Změna stavu za poslední dva měsíce, v mld. eur; v amortizované hodnotě)

ZDROJ: EUROSTAT, ECB

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz


Čtěte také

 Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z ANO

Jablonecký primátor Kroupa vystoupil z ANO. Rozpad koalice bere za osobní selhání

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj…

před 2 hodinami

Budova BLOX v pražských Dejvicích

Realitní byznys za více než dvě miliardy. Dejvický BLOX kupuje Českomoravská Nemovitostní

Administrativní budova BLOX v pražských Dejvicích, ve které sídlí například internetový…

před 2 hodinami

Kryptoměny  Těžba kryptoměn

Těžba kryptoměn loni vyprodukovala 800 tun CO2. Odpovídala roční spotřebě elektřiny v Polsku

Světová těžba kryptoměn prostřednictvím aplikací v počítačích uživatelů loni spotřebovala…

před 3 hodinami

 Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula

Požadavky odborářů: růst mezd o 6 až 7 procent, kratší pracovní doba a delší dovolená

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) doporučuje odborovým vyjednavačům, aby…

před 3 hodinami

 Vydědění - ilustrační foto

S vyděděním potomka buďte opatrní. Můžete tak učinit, pouze pokud máte opravdu pádný důvod

Chcete-li vlastnímu dítěti odepřít nárok na, aby jednoho dne zdědilo majetek, který jste…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?
Topná sezóna začala. Kolik zaplatíte za dřevo a uhlí?
Komu ještě pojišťovna může přispět na brýle?
Můžete pracovat na rodičovské dovolené?
A co když to na veterině nevyjde, musím zaplatit?
Auta
Levý pruh je na předjíždění. Zúžení, tunely a úseky se…
Koncern VW má dnes 200 dodavatelů software a u různých značek různou elektroniku. Skoncuje s tím nová divize
Land Rover Discovery Sport s novou technikou. Nad jinými 7místnými SUV vyniká nabídkou motorů i schopnostmi v terénu
Galerie: Zemřel Luigi Colani. Designér, jehož futuristické dopravní prostředky vyrážejí dech
GEFCO slaví 15 let na slovenském trhu
Hry pro příležitostné hráče