zavřít

Ty to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Studium MBA přináší unikátní znalosti i šanci na vyšší plat

Vzdělání je v dnešní době jedním ze stavebních kamenů úspěšného a plnohodnotného života.…

Pořiďte si levně produkty Apple

Značka Apple je pro výjimečné, iPhony mají styl, iMACy dokonalou grafiku, vše se…

Nahrávání telefonátů hrozí Velkým bratrem

16. září 2019, 00:00 -
16. září 2019, 00:00

Káva s Markem Černochem Zaznamenávání a uchovávání všech telefonických hovorů mezi poradci a klienty by bylo fatálním zásahem do soukromí, říká šéf ČASF Marek Černoch

Od ledna letošního roku změnila Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) výkonného ředitele. Jiří Šindelář odešel na pozici ředitele investiční sekce společnosti Broker Consulting a na jeho místo nastoupil Marek Černoch. Původním povoláním pilot Boeingu 737 a posléze poslanec a předseda poslaneckého klubu v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. ČASF vznikla v roce 2018 spojením USF a AFIZ, jako jednotná asociace zastřešující v současné době 28 společností finančněporadenského trhu. A to jak největší hráče, tak i středně velké a malé společnosti. ČASF se podílí na tvorbě nové legislativy a regulací, vyvíjí nicméně i významnou samoregulační a analytickou činnost. Právě o legislativě jsme hovořili s výkonným ředitelem Markem Černochem.

* > Jako asociace se podílíte na tvorbě nové legislativy nebo jejích úpravách. Jak byste popsal v tomto směru současný stav na finančněporadenském trhu?

Jako dostatečně regulovaný nebo spíše přeregulovaný. Díky širokému portfoliu, které společnosti mají, zasahuje do finančního poradenství velké množství zákonů, směrnic, vyhlášek nebo nařízení. Ty musí společnosti implementovat a lidově řečeno „poprat se s nimi“. A když už například takový nový zákon společnost implementuje a nastaví všechny ty nutné procesy, zákon se změní nebo vyjde nový a může se začít od začátku. To pak bere velkou část pracovního prostoru a energie. Chybí určitá legislativní jistota. Regulace a dohled nad trhem určitě má být, ale vše by mělo mít svou míru, aby to plnilo účel a nestávalo se spíše nástrojem destrukce podnikání.

* Co se tedy teď významného v rámci legislativy řeší?

Řeknu to nejzásadnější, ato je novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu. V tomto zákoně ministerstvo financí na popud ČNB navrhuje, aby se povinně nahrávaly všechny telefonní hovory poradců s klienty v rámci investičního poradenství. To je zcela nepřijatelný zásah do soukromí klientů poradců. Nikdo přece nechce, aby informace, které řekne svému poradci do telefonu, poslouchal někdo třetí a někde byly roky ukládány.

* Hovory z call center už monitorovány jsou, ne?

To ano, ale tento návrh se týká všech hovorů, ato iv případě, že k žádnému obchodu nedojde. Nebavíme se o volání z call center. Bavíme se o nahrávání hovorů, které vede poradce se svým, třeba dlouholetým klientem, a to i například s rodinným příslušníkem. Malý příklad -zavolá mi můj poradce, se kterým mám po letech už nastavený nejen pracovní, ale i přátelský vztah. Budu mu vyprávět například nějaké rodinné starosti, co dělají děti, nebo že jsem byl u doktora a co mi předepsal za léky. A pak mu řeknu, že mám nějaké volné peníze a přemýšlím, kam investovat, abychom se na to sešli. A takový hovor, včetně všech osobních informací, bude nahráván a následně ho bude poslouchat někdo třetí? Bude někde archivován x let, přestože k žádnému obchodu nedošlo? To je absurdní a myslím, že tohle opravdu nikdo nechce. Těch „Velkých bratrů“ už je kolem nás dost a víme, jak jednoduše informace unikají ajak je snadné je zneužít.

* Jak se k tomuto názoru stavějí zákonodárci?

Dopady tohoto návrhu by byly opravdu fatální. Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny podpořil pozměňovací návrh, který povinnost nahrávat všechny hovory a tím i odposlouchávat ze zákona odstraňuje. Což je vlastně uvedení do původního materiálu EU, která nahrávání všech hovorů nepožaduje. A je to logické. Povinnost nahrávat všechny hovory, ve kterých mohou být citlivé osobní informace, by přinesla problémy s ochranou osobních údajů. Názor, že poradce může významně ovlivnit život klienta, není relevantní argument. To může i právník, který dá klientovi po telefonu právní radu. A právníci také nemusejí nahrávat všechny hovory. Ani třeba lékaři. Tím se vracím na začátek. Trh by se měl regulovat vyváženě. Nahrávat všechny hovory i v případě, že k obchodu nedojde, nic neřeší. Pojďme dohled a pravidla řešit jiným způsobem, bez nabourávání soukromí, možnosti zneužití osobních údajů a mnohamilionových nákladů pro společnosti. •

Pokud mi zavolá poradce, se kterým mám po letech přátelský vztah, bude hovor nahráván a následně ho bude poslouchat někdo třetí, i když k obchodu nedošlo? To je absurdní.


Čtěte také

 Ilustrace k eseji Proč je i dnes dobré umět se bránit

Esej: Proč je i dnes dobré umět se bránit

Také v aktuálně desáté nejbezpečnější zemi na světě, kterou Česko je, se šikanuje, mlátí,…

před 1 hodinou

Praha  Nemocnice Na Bulovce, ilustrační foto

Praha chce se státem směnit majetek za miliardy. Jde například o budovy nemocnice Na Bulovce

Hlavní město má nemovitosti za několik miliard korun, který by chtělo směnit za pozemky a…

před 1 hodinou

 Zásobník plynu MND

Komentář: Šmejdi křičí, chyťte šmejda

Na ten telefonát lze jen těžko zapomenout. Podle hlasu volal mladý muž, místy se zajíkal…

před 1 hodinou

 Letiště Karlovy Vary

Přecpaná Ruzyně? Ztrátová regionální letiště cítí jednu z posledních šancí

Těch třiatřicet sytě červených zetorů na promrzlé a opuštěné ploše nejde přehlédnout.…

před 1 hodinou

 Národní bezpečnostní úřad

Nejdražší úřednice Lieblová se opět napojila na veřejné peníze

Poradkyně Zuzana Lieblová brala na obraně víc než náčelník generálního štábu. Nyní…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Zdravotní pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Fintech a proměna bankovního světa
Nemusíte si náhodou tento rok vyměnit řidičák?
Auta
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje…
Škoda už prodává Octavii liftback. Jak si stojí proti konkurenci i Golfu?
Ministr dopravy si maloval dálnice. Hezký obrázek, Vladimíre, ale teď zpátky k domácím úkolům
Hennessey potvrdil 1200 koní pro Corvette C8. Největším oříškem prý bude převodovka a ECU
BMW 320d bude standardně mild-hybrid. Stejný pohon dostanou i modely X3 a X4
Hry pro příležitostné hráče